Od hazardu do upadłości

Przeglądajasz 11 wpisów - od 1 do 11 (z 11)
 • Autor
  Wpisy
 • #13512
  mhw1259
  Participant

  Obiecałem w innym wątku opisać wszystko po kolei od przygotowania wniosku do momentu ogłoszenia upadłości (dla potomnych i innych forumowiczów) Uzyskałem sporo pomocy na tym forum, może to co napiszę komuś też się przyda

  I. Hazard → Patologiczny hazard → długi nie do spłacenia
  Historia każdego hazardzisty (nałogowego gracza) jest w zasadzie taka sama. Przynajmniej jeżeli chodzi o efekt końcowy i nie ma się co tutaj rozpisywać na ten temat. To raczej tematy na forum terapeutyczne. Efektem, prawie zawsze, jest utrata majątku, często rodziny i pracy oraz długi nie do spłacenia, a ich wysokość zależy tylko od tego jakie były możliwości ich zaciągnięcia.

  II. Pierwsze przymiarki do upadłości
  O upadłości zacząłem myśleć zaraz po zmianie ustawy z początkiem 2015 roku. Kontaktowałem się nawet z renomowaną podobno kancelarią. Początkowo dali mi duże nadzieje i nawet zacząłem kompletować dokumenty, ale po paru tygodniach stwierdzili, że sądy odrzucają wnioski o upadłość z powodu hazardu, a poza tym zażądali ogromnych pieniędzy, jak na moje praktycznie żadne możliwości, i dałem sobie wtedy z tym spokój żyjąc z dnia na dzień z komornikami na głowie.
  Bezwzględnie należy tu nadmienić, że podjąłem leczenie. Byłem po trzech terapiach zamkniętych, po pierwszej się nie udało – nawrót ze zdwojoną siłą, po trzeciej pogłębiona terapia indywidualna. Nie gram od czterech lat.

  III. Forum
  W listopadzie 2018 r. przypadkowo trafiłem na to forum. Czytając Wasze historie okazało się że można ogłosić upadłość z powodu hazardu. Przeczytałem to forum i bloga mecenasa praktycznie od deski do deski. Zacząłem żałować, że tak późno, ale z drugiej strony może podejście sądów do hazardzistów zmieniło się od 2015 r.

  IV. Decyzja – składam wniosek
  Wniosek muszę przygotować sam bo na inny wariant mnie nie stać. Przeglądając formularz wniosku myślę, że z w większości sobie poradzę choć będę na pewno miał wiele szczegółowych pytań. Najwięcej wątpliwości w zakresie uzasadnienia. Jeszcze raz forum, tym razem szczegółowo śledzę wpisy dotyczące samego przygotowania wniosku. Zadaję pytania (niektórzy twierdzą, że zbyt szczegółowe) i proszę o pomoc w zakresie uzasadnienia dla hazardzisty (w tym miejscu podziękowania dla @michalah i @marcinhazard). Podziękowania również dla @Aldonaa, @moskit, i innych za udzielone odpowiedzi.

  V. Wniosek
  Oparłem się na przykładowym wniosku Pana mecenasa zamieszczonym na jego blogu.
  1. rubryki formularza od 1. do 3 są oczywiste i myślę, że nie sprawiają nikomu kłopotów
  2. rubryka 4 formularza – w moim przypadku jest brak majątku dlatego wszystkie podpunkty zostały wykreślone, w uzasadnieniu wniosku (rubryka. 7) napisałem, że nie posiadam żadnego majątku który stanowiłby jakąkolwiek wartość handlową
  3. rubryka 5 formularza – wypisałem wszystkich aktualnych wierzycieli z podaniem również pierwotnego wierzyciela jeżeli była sprzedaż wierzytelności. Dla każdego wierzyciela podałem wysokość każdej wierzytelności wobec niego, jeżeli było ich kilka, w rozbiciu na: należność główną, odsetki oraz koszty sądowe i inne. Terminy zapłaty podałem jako terminy wypowiedzenia umów, lub terminy nakazów płatności
  W moim przypadku posiadałem praktycznie pełną dokumentację od wierzycieli. Gromadziłem każdą korespondencję, nazbierało się tego ze trzy segregatory. Dlatego miałem w tym względzie ułatwione zadanie chociaż uporządkowanie tego zajęło trochę czasu
  4. rubryka 6 formularza – nie miałem żadnych wierzytelności spornych
  5. rubryka 7 formularza -uzasadnienie
  W przypadku upadłości z powodu hazardu myślę że najistotniejszymi elementami uzasadnienia są:
  a) stwierdzenie przez psychiatrę hazardu patologicznego
  b)podjęte i udokumentowane leczenie (karty informacyjne leczenia, historie choroby i terapii)
  c) prosiłem też o zastosowanie zasad humanitaryzmu i słuszności
  6. rubryka 8 formularza
  – jako dowody istnienia i wysokości zobowiązań podałem wszystkie umowy, ostatnie wezwania do zapłaty wszczęcia postępowań komorniczych
  – jako dowody istnienia, wysokości i wymagalności zobowiązań podałem wypowiedzenia umów
  – jako dowody bezskuteczności egzekucji i niewypłacalności podałem postanowienia o umorzeniu egzekucji z tytułu nieściągalności
  – jako dowody przebytego leczenia podałem karty informacyjne leczenia, historie choroby i terapii
  – jako dowody wysokości osiąganych przychodów podałem PIT za ostatni rok, umowę o pracę i zaświadczenie o zarobkach
  7. rubryka 9 formularza- wszystkie dokumenty podane jako dowody
  Wniosek miałem gotowy w grudniu 2018 r. ale dalej miałem wątpliwości co do jego poprawności, bałem się jego oddalenia. Zdecydowałem się aby dać go do sprawdzenia Panu mecenasowi Hajdukowi. Okazało się, że jest OK, były tylko drobne, raczej kosmetyczne poprawki. Złożyłem wniosek. Zarejestrowałem się też na portalu informacyjnym sądu

  VI. Rozprawa
  Rozprawa obyła się dwa i pół m-ca po złożeniu wniosku. Sędzia był miły i empatyczny. Nie zadawał dużo pytań, raczej pozwolił mi mówić. Kazał mi przybliżyć i uściślić to co napisałem we wniosku. Jednak dobrze, że się do tego przygotowałem. Bardzo mi pomogła chronologia zdarzeń jaką sobie przygotowałem. Interesowało go w jakim okresie zaciągałem zobowiązania i ile w tym czasie zarabiałem, oraz czy spłacałem jakieś zobowiązania. Interesowało go na co poszły pieniądze ze sprzedaży mieszkania (spłata części długów ale też na hazard). Całość trwała ok godziny. Na tej rozprawie nie zostało wydane orzeczenie. Sędzia ustalił że wyda orzeczenie na rozprawie za cztery dni. Poinformował mnie, , że mogę się stawić, ale nie muszę. Pouczył mnie, że jeżeli mnie nie będzie to muszę o wyniku sam się dowiedzieć bo nie otrzymam żadnego pisma do domu.

  VII. Orzeczenie
  Sąd ogłosił moją upadłość. Sędzia odczytał treść orzeczenia i krótko ustnie je uzasadnił. Stwierdził, że co prawda hazard z reguły nie jest podstawą do ogłoszenia upadłości, ale przedstawiona przeze mnie dokumentacja …….Niestety nie jestem w stanie przytoczyć tego uzasadnienia dokładnie, niewiele z niego pamiętam, zbyt duże emocje. Podałem też swój nr telefonu dla kontaktu z syndykiem.

  VIII Syndyk
  Jeszcze się nie skontaktował

  I tyle na teraz.

  #13516
  Aldonaa
  Participant

  Ten post na pewno się przyda. I to bardzo. Bo to jest taki opis problemu – w pigułce.
  No i daje nadzieję tym, którzy stoją pod przysłowiową ścianą.
  Budujące jest w nim też to, że są tacy, którzy pomogli.
  Dobrze, że JEST to forum (wielkie podziękowania dla jego twórcy).

  #13518
  pas1973
  Participant

  A można zapytać o miasto czy przynajmniej województwo, w którym składałeś wniosek?

  #13520
  mhw1259
  Participant

  Jelenia Góra

  #13529
  100nog@
  Participant

  Tylko się nie gniewaj, tak z nudów chciałem sobie „rozszyfrować” twój nick, skąd taki a nie inny i… się udało :).

  Zastanawia tylko ta literka w środku (h).

  #13530
  Aldonaa
  Participant

  Uzależniony – zapisz to sobie bo nie będę się powtarzać : to co zrobiłeś jest po prostu c h o r e !!!

  #13532
  100nog@
  Participant

  @Aldonaa

  Coś poszło nie tak w twoim myśleniu, coś żle zrozumiałaś. Nie miałem na myśli nic złego @mhw1259 o tym wie. M dajmy na to od imienia, W od nazwiska a cyferki to po prostu data :). @Aldonaa nie wiem co Ty sobie wymyśliłaś, pomyślałaś ?.

  #13544
  mhw1259
  Participant

  @uzalezniony „Wielki” szpionie, detektywie
  Nie @mhw1259 o tym nie wie.
  Zastanowiłeś się po co zrobiłeś ten wpis? Co on miał dać i komu? Czemu ma służyć? A może zastanawiasz się dopiero jak napiszesz?
  Zrobiłeś to z nudów? Jak się nudzisz to się nudź poza forum. A nie wiesz przypadkiem, że nuda w twoim przypadku to prosta droga powrotu do uzależnienia?

  #13546
  100nog@
  Participant

  Wiem dlatego czasami staram się nie nudzić. Powiem, że ciekawią mnie nicki jakie ludzie podają. Czasami są proste a czasami takie sobie. Przestawiamy cyferki i co mamy 5912. Przyznam szczerze, że myślałem że jesteś młodszy, nieważne powodzenia w dalszej drodze i zdrowienia i upadłości. Ja się trzymam omijam punkty bukmacherskie i wszystko co z hazardem związane, też młody nie jestem żałuję, że tak szybko życie przeleciało w zasadzie w ciągłej grze. To wiesz jak ciężko się przestawić, czymś się zająć, żeby nie myśleć.

  #13547
  mhw1259
  Participant

  @uzalezniony
  czy ty naprawdę nie rozumiesz co ludzie do ciebie piszą?
  Napisała @aldonaa, napisałem ja, a ty dalej „przestawiasz cyferki” i drążysz i piszesz banialuki. Jak cię ciekawią nicki to się zapisz na forum nick-maniaków, kogo to tutaj interesuje?
  Przepraszam wszystkich. Obiecałem sobie, że nie będę prowadził tutaj takich dyskusji, bo wiem jak się trudno czyta forum, jak chce się znaleźć coś konkretnego i trzeba się przebijać przez takie teksty. Ale nie wytrzymałem!!!!

  #13548
  100nog@
  Participant

  Panie Mirosławie nie będę już pisał, żeby nie denerwować.

Przeglądajasz 11 wpisów - od 1 do 11 (z 11)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.