Obowiązki w okresie obowiązywania PSW – zakup samochodu

Forum Fora Upadłość konsumencka – pytania Obowiązki w okresie obowiązywania PSW – zakup samochodu

Otagowane: ,

Przeglądasz 10 wpisów - od 1 do 10 (z 10)
  • Autor
    Wpisy
  • #15690
    Artelauna
    Uczestnik

    Dzień dobry. Jestem w trakcie PSW, w zasadzie dopiero zaczynam. Planuję zakup samochodu za ok. 4500 zl. Pogubiłam się w informacjach dotyczących tego, jakiej kwoty nie mogę przekroczyć. Czy jest to przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw czy podwójne minimalne wynagrodzenie. Zastanawiam się równiez, czy kwota dotyczy tego, co będę miała na umowie kupna czy wartości samochodu wyliczanej na podstawie jakiejś średniej (tak jak w US). Nie chciałabym narobić sobie kłopotu, tym bardziej, że cena auta niebezpiecznie oscyluje wokół progu zgłaszania.

    W sprawozdaniu należy wykazać nabyte składniki majątkowe o wartości przekraczającej przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku za ostatni kwartał okresu sprawozdawczego, ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego – jak rozumieć ten zapis? Czy jest on aktualny?

    #15692
    moskit
    Uczestnik

    W sprawozdaniu należy wykazać nabyte składniki majątkowe o wartości przekraczającej przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku za ostatni kwartał okresu sprawozdawczego, ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego – jak rozumieć ten zapis?

    Należy dokładnie rozumieć taj jak jest to napisane 🙂 . Aby dowiedzieć się jaka jest to kwota należy odwiedzić stronę GUS-u i znaleźć odpowiedni wskaźnik. W tym przypadku będzie to: „Obwieszczenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia z dnia 21 stycznia 2020 r. w sprawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale 2019 r.” 5367,71 zł..

    Czy jest on aktualny?

    Tak.

    Zastanawiam się równiez, czy kwota dotyczy tego, co będę miała na umowie kupna czy wartości samochodu wyliczanej na podstawie jakiejś średniej (tak jak w US). Nie chciałabym narobić sobie kłopotu, tym bardziej, że cena auta niebezpiecznie oscyluje wokół progu zgłaszania.

    Należy wziąć pod uwagę wartość rynkową samochodu, najlepiej wg zasad jakie stosuje US.

    #15695
    moskit
    Uczestnik

    Pogubiłam się w informacjach dotyczących tego, jakiej kwoty nie mogę przekroczyć. Czy jest to przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw czy podwójne minimalne wynagrodzenie

    To zależy od tego jakie przepisy obowiązywały w momencie złożenia wniosku. Wcześniej było to dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę.

    #15697
    Artelauna
    Uczestnik

    moskit, dziękuję za odpowiedź. Wniosek złożony w grudniu 2017, upadłość ogłoszona w kwietniu 2018, PSW wyznaczony w grudniu 2019. Czy to coś zmienia?
    Proszę o jeszcze jedną podpowiedź. Zakładając, że wartość samochodu wynosi ok. 5600 zł, co przekracza o 300 zł średnie miesięczne wynagrodzenie, muszę to ująć w rocznym sprawozdaniu? Czy mogę mieć w związku z tym jakiekolwiek problemy? Wierzyciele? Sąd?

    • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 4 lata, 2 miesiące temu przez Artelauna.
    #15700
    Artelauna
    Uczestnik

    @moskit
    Nie mogę edytować poprzedniego posta. Wiem, że przekraczając próg, muszę ująć to w sprawozdaniu. Martwi mnie bardziej fakt, czy mam się czego obawiać. Chcę kupić auto od znajomej, co wiąże się z tym, że cena jest dla mnie korzystna. Niekorzystne jest dla mnie to, że wartość auta przekracza o kilkaset złotych kwotę, którą wspomniałeś.

    #15701
    moskit
    Uczestnik

    Zakładając, że wartość samochodu wynosi ok. 5600 zł, co przekracza o 300 zł średnie miesięczne wynagrodzenie, muszę to ująć w rocznym sprawozdaniu?

    Tak.

    Czy mogę mieć w związku z tym jakiekolwiek problemy? Wierzyciele? Sąd?

    Sąd? 0 problemów
    Wierzyciele? Nie sądzę. Najpierw muszą przeczytać sprawozdanie, a wielu tego nie robi 🙂 . Sam zakup samochodu nie stanowi przesłanki do zmiany PSW, więc jeśli nie zaszły inne okoliczności, to nie masz się czego obawiać.

    #15705
    Artelauna
    Uczestnik

    @moskit
    Bardzo dziękuję za pomoc. Nigdzie nie mogłam znaleźć odpowiedzi. Upewnię się na koniec – pisząc „inne okoliczności”, masz na myśli działania niezwiązane z zakupem samochodu?

    #15706
    moskit
    Uczestnik

    Tak, spadek, wygrana w Lotto, darowizna itp.

    #15707
    Artelauna
    Uczestnik

    @moskit, jeszcze raz dziękuję! Twoja aktywność na forum była dla mnie bardzo pomocna w całym procesie upadłości. Pozdrawiam serdecznie!

    #16227
    Anonim
    Nieaktywne

    Jeszcze chciałbym nawiązać do przedmiotowego”samochodu”. Rozumiem, że powyższy przykład z zakupem samochodu powinien dotyczyć porównania z danymi z GUS okresu rozliczeniowego, czyli wartość samochodu zakupionego np. w maju 2020r. nie powinna przekroczyć podanej wartości z GUS za ostatni kwartał roku 2020, a nie roku poprzedniego 2019 jak to jest opisane wyżej? Oczywiście trudno przewidzieć na kilka miesięcy co będzie ogłoszone w 2021r.

Przeglądasz 10 wpisów - od 1 do 10 (z 10)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.