Nowe zasady przedawniania się długów

Forum Fora Przepisy Nowe zasady przedawniania się długów

Ten temat zawiera 12 odpowiedzi, ma 7 głosów, i został ostatnio zaktualizowany przez  Henzyk 1 rok, 1 miesiąc temu.

Przeglądajasz 13 wpisów - od 1 do 13 (z 13)
  • Autor
    Wpisy

Wilkolak
    Participant

Jeśli to co piszą zostanie wprowadzone, oznaczałoby to że po 6 latach długi się skutecznie przedawnią? Będzie to jakaś alternatywa dla tych którym nie uda się uzyskać upadłości konsumenckiej?

http://superbiz.se.pl/wiadomosci-biz/nowe-zasady-przedawnienia-dlugow_960808.html

anheros
    Participant

Ale to akurat niewiele zmienia – bo nawet dzisiaj ludzie są ścigani za 25-letnie długi. Wystarczy bowiem, że przed upływem terminu przedawnienia wierzyciel podejmie na nowo czynności i okres zaczyna się liczyć od nowa.
    Jedyne co byłoby lepiej, to że sąd z urzędu badałby fakt przedawnienia.

Ewa1951
    Participant

Mnie ścigali za dług z 1992 roku. Wierzyciel wystąpił do komornika z tytułem wykonawczym na adres zamieszkania w Olsztynie mimo że tam nigdy nie mieszkałam

Wilkolak
    Participant

@ anheros : No właśnie że to ma się zmienić, tzn. przerwanie biegu przedawnienia.

Dzisiaj dłużnik mógł nim pozostać do śmierci, jeśli chociaż dzień przed upływem okresu przedawnienia sąd uznał prawa wierzyciela, że jego bieg został wstrzymany. Wtedy zaczynał się od nowa. Przykładowo – jeśli przedawnienie następowało po sześciu latach, a po pięciu podjęto próbę mediacji – jej fiasko oznaczało start przedawnienia od nowa. To ma się zmienić.

I tutaj: http://www.magazynpzw.pl/przedawnienie-roszczen-stan-obecny-i-proponowane-zmiany/

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 1 rok, 8 miesiące temu przez  Wilkolak.

anheros
    Participant

No to zobaczymy. Ostatnio wiele się mówi o różnych sprawach, a potem niewiele/nic nie robi: ZUS też miał być mniejszy dla 1-osobowych małych działalności. I co? I figa!
    Pożyjemy. Zobaczymy.

Wilkolak
    Participant

Jasne, ale takie ‚rozwiązanie’ jest wg. mnie lepsze systemowo niż skomplikowana i niepewna upadłość gospodarcza. 6 lat i po długach: bez wniosków, tłumaczeń, chodzenia po sądach…

anheros
    Participant

…na pewno nie oczekiwałbym jakiejś rewolucji typu: „lepiej odczekać niż upadać”.
    Na pewno sielanki nie będzie. Ale co będzie – zobaczymy.

d_z_p
    Participant

I co wiadomo coś ?

Mam takie pytanie z ciekawości czy zgłoszenie wierzytelności przez wierzyciela po ogłoszeniu upadłości to czynność przerywająca bieg przedawnienia ? (np gdyby umorzono post. upadłościowe)

Konto usuniete
    Uzytkownik

Wydaje mi się, że samo ogłoszenie upadłości przerywa bieg przedawnienia. Ale może niech ktoś mądrzejszy się wypowie.

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 1 rok, 6 miesiące temu przez  Konto usuniete.

100nog@
    Participant

No to zobaczymy. Ostatnio wiele się mówi o różnych sprawach, a potem niewiele/nic nie robi: ZUS też miał być mniejszy dla 1-osobowych małych działalności. I co? I figa!
    Pożyjemy. Zobaczymy.

Weszło dziś?. O to chodziło?.

Henzyk
    Participant

@anheros Tu jest właśnie ta dyskusja, o której pisałem. W przypadku przedsiębiorstw jest tak. Termin przedawnienia wynosi 3 lata. Masz fakturę z datą X. Dłużnik Ci nie płaci i nie odpowiada. Wówczas piszesz monity wzywające do zapłaty. Wszystkie za zwrotnym poświadczeniem odbioru. Jeżeli dalej nie płaci wówczas składasz POZEW o nakaz zapłaty, ale tylko do 3 lat od bazowej faktury. Jeżeli minie trzy lata wówczas dług (roszczenie) przedawnia się. Nie można składać POZWU o nakaz zapłaty bo sąd to odrzuci. Inaczej się ma okres przedawnienia po NAKAZACH ZAPŁATY. Następuje windykacja komornicza. Zazwyczaj trwa to do 3 lat. Komornik umarza egzekucje. Jeżeli wierzyciel mimo, że nie uzyska nic ponowi wszczęcie egzekucji przed okresem przedawnienia (max. 10 lat) wówczas następuje skuteczne przerwanie biegu przedawnienia, który biegnie na kolejne 10 lat. I tak można windykować do grobowej deski. Jeżeli od czasu umorzenia przez komornika wierzyciel nie ponowi egzekucję do 10 lat wówczas dług jest przedawniony. Jeżeli teraz będzie 6 lat niewiele to nie zmienia. Instytucja upadłości tym się różni od przedawnienia, że z chwilą ogłoszenia upadłości egzekucja może trwać 3 lata. Po tym okresie dług całkowicie znika. Te linki, które podał @wilkolak odnoszą się do przedawnienia roszczeń. Jeżeli z urzędu ma to badać sąd, wówczas przedawnione roszczenia nie będą mogły być egzekwowane. W takim wypadku ogłaszanie upadłości z przedawnionymi roszczeniami(długami) nie ma uzasadnienia. Wg mnie taka informacja warta jest rozpropagowania bo wiele jest nieporozumień na ten temat.

100nog@
    Participant

Ma wejść ustawa właśnie o tych 6 latach. Nic nie zmieni, ale ostatecznie nie wiadomo co jeszcze mogą w niej zmienić, może na lepsze?.

Henzyk
    Participant

@Uzalezniony Dokładnie tak. W przypadku przedawnienia roszczeń być może zmieni. Pożyjemy zobaczymy?

Przeglądajasz 13 wpisów - od 1 do 13 (z 13)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.