Nowe Przepisy !

Forum Fora Przepisy Nowe Przepisy !

Ten temat zawiera 42 odpowiedzi, ma 9 głosów, i został ostatnio zaktualizowany przez  skyfall 2 tygodnie, 3 dni temu.

Przeglądajasz 13 wpisów - od 31 do 43 (z 43)
  • Autor
    Wpisy

moskit
    Participant

No to wejdzie w środku roku. Nie sądzę, żeby konieczne było w tym przypadku vacatio legis.

karol123
    Participant

Henzyk Ty masz zadłużenie z tytułu nie płaconych alimentów na dzieci? Dobrze pamiętam? Czytałem ostatnio, że pojawiają się nowe propozycje min. Rafalskiej. Być może będziesz musiał to odpracować na robotach publicznych.

skyfall
    Participant

Jest już projekt nowych przepisów 🙂

Uzalezniony
    Participant

Jakieś info?. Co się zmieni, bo zamierzam spróbować teraz a jakoś nie mogę się zebrać.

Uzalezniony
    Participant

OK poczytałem, dzięki za info.

karol123
    Participant

Miałem rozmowę z prawnikiem odnośnie nowego projektu. Jest korzystny ale nie wiadomo kiedy wejdzie. Tam jest 3 miesięczne vacatio legis. Uwzględniając zbliżające się wakacje. Pewnie najwcześniej od przyszłego roku. Też jedna niefajna rzecz. Referendarze będą mogli być sędziami komisarzami. A to oznacza że sąd rejonowy będzie sądem drugiej instancji w takim przypadku. To powiedział mój prawnik. Nie pytajcie mnie skąd on to wie. Bo nie wiem. Ale wiecie jakie są sądy rejonowe. Mogą być różni ” egzotyczni’ sędziowie. Cały projekt jest ok. Ale rada mojego prawnika odnośnie mojej żony jest taka. Nie czekaj tylko składaj już. Bo nie wiadomo kiedy to wejdzie. Odnośnie fazy tzw bezlikwwidacyjnej jego opinia jest taka że tylko osoby trwale niezdolne do pracy będą miały od razu psw. Ale zastrzegł że to jak sądy do tego podejdą to nie wiadomo. Więc w okolicach lipca składam żony wniosek. Więc ja jeszcze będę na starych zasadach. Jak mi odrzucą do zaskarżę i wycofam i poczekam na nowy projekt. Tam nie będą mogli odrzucić.

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 1 miesiąc temu przez  karol123.
    • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 1 miesiąc temu przez  karol123.

skyfall
    Participant

Karol 123, chyba wiesz jak to może być z wycofaniem wniosku po oddaleniu wniosku. Ostatnio był na forum wątek który dotyczył wycofania wniosku po oddaleniu. Sąd nie wyraził na to zgody. Ja cały czas się zastanawiam jak to będzie z osobami, które na podstawie obecnych przepisów nie otrzymały upadłości konsumenckiej np. na podstawie rażącego niedbalstwa. Czy jak wejdą nowe przepisy będą mogły składać nowy wniosek powołując się na zmianę ustawy ? Znam jeden taki przypadek. Gość wnosił o upadłość na podstawie jeszcze pierwszych przepisów z przed kilku lat i jej nie dostał. Po zmianie przepisów w 2015 roku złożył ponownie i dostał. Ale co Sąd to obyczaj. Załóżmy hipotetyczną sytuację, że ktoś składa wniosek teraz w czerwcu, Sąd wniosek oddala. W momencie kiedy wejdą nowe przepisy składa wniosek ponownie bo zmiana przepisów usunęła przesłankę negatywną jak wg. Sądu w tym przypadku zaszła. Co wtedy zrobi Sąd ? Nie rozpatrzy wniosku bo był wcześniejszy zakończony oddaleniem czy jednak da szansę ?

skyfall
    Participant

Szkoda, że nasz Mecenas nie udziela się już na forum i nie pomoże nam trochę naświetlić takie kwestie.

Aldona
    Participant

Spróbuj może zadać takie pytanie na blogu Mecenasa.

pas1973
    Participant

Kurcze, gdzie znaleźliście ten projekt nowych przepisów?
    Bo szukam i szukam i znaleźć nie mogę, i na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości i Sejmu.
    Podrzuci ktoś linka?

Aldona
    Participant

Nie wiem czy o to chodzi.
    W wątku „UWAGA ! Nowe przepisy – projekt” @skyfall odsyła do Rządowego Centrum Legislacji, a dalej to szukać tak jak jak on pisze w swoim poście #10758.

pas1973
    Participant

Tak, tak, dzięki wielkie.
    Trzeba wejść na Rządowe Centrum Legislacji i tam poszukać w projektach ustaw Projektu nowelizacji ustawy o upadłości z 18 kwietnia 2018. Niestety, to projekt noweli a nie tekst jednolity, więc trudno się to czyta.

skyfall
    Participant

No niestety to nie tekst jednolity. Ja poświęciłem sobie jeden weekend i skopiowałem sobie do Worda obecną ustawę a na nią naniosłem zmiany z projektu. Dopiero wtedy ukazał mi się obraz zmian i wszystko stało się zrozumiałe 😉

Przeglądajasz 13 wpisów - od 31 do 43 (z 43)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.