Nakazy zapłaty w postępowaniu upominawczym a upadłość

Forum Fora Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej Nakazy zapłaty w postępowaniu upominawczym a upadłość

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 17)
  • Autor
    Wpisy
    kmaro08
    Participant

Wiem, że temat był nie raz poruszany na formum, niemniej ciężko jest znaleźć wszystkie informacje na ten temat.
    Skupiając się wyłącznie na procesie upadłości totalnie odpuściłem inne sprawy w Sądzie w Lublinie. W ostatnim roku, czyli okresie upadłości, do sądu upominawczego wpłynęło kilkanaście wniosków z czego 5 zostało zakończonych prawomocnym nakazem zapłaty z klauzulą. Syndykowi nic nie przekazywałem, bo na początku powiedział, że to go nie interesuje i nic nie potrzebuje. Więc ja też nic z tym nie robiłem.
    Wiem z forum, że po zakończeniu upadłości najlepiej jest mieć wszystko pod kontrolą i składać odwołania od takich nakazów. Jednak czy moja bezczynność w tym zakresie w trakcie trwania upadłości może mieć jakieś konsekwencje?

Edward87
    Participant

A Ci wierzyciele których sprawy są procedowane w Lublinie są zgłoszeni do listy wierzycieli ?

kmaro08
    Participant

Tak, wszyscy są zgłoszeni

kmaro08
    Participant

Może troche mi się udziela stres przed rozprawą o psw stąd te obawy 😉
    Rozumiem, że oprócz ewentualnego zajęcia konta przez komornika, który bedzie egzekwował nakaz zapłaty (jak już syndykbzejdzie mi z konta) i czas poświęcony przeze mnie na odkręcenie sytuacji to innych konsekwencji nie powinno być?

Kevin
    Participant

ale komoras nie moze zajac konta, nawet nie moze wszczac postepowania, bo dziala syndyk, w moim przypadku z chwila otrzymania upadlosci wszyscy komorasy zawiesili postepowania, mozna w skrocie powiedziec, ze syndk ma nadrzedna wladze nad komorasem i wg. mnie nie ma sie czego obawiac, a jezeli jakis komoras zrobi wszczecie postepowania to nalezy go poinformwoac, ze jego dzialania sa bezpodstawne w swietle Twojej upadlosci, syndyka tez lepiej poinformowac, jezeli dzieja sie jakies ruchy w sprawach miedzy Toba, a wierzycielami.

Wiosna2019Wiosna2019
    Participant

syndyka tez lepiej poinformowac,

Syndyk powinien być poinformowany już dawno i powinien reagować.

Syndykowi nic nie przekazywałem, bo na początku powiedział, że to go nie interesuje i nic nie potrzebuje.

Dziwne, na pewno dobrze go zrozumiałeś ?. Mi od razu powiedział, że wszystkie pisma mam słać. Oczywiście te ważne, nie prywatne.

kmaro08
    Participant

Na pierwszej wizycie Syndyka u mnie przekazałem dokumenty plus aktualne nakazy zapłaty z sądu upominawczego, ale ich nie chciał i nie zabrał ze sobą.
    Na innym spotkaniu powiedziałem Syndykowi o toczącym się postępowaniu karnym wobec mnie (pisałem w innym wątku – jedna z chwilówek oskarżyła mnie o wyłudzenie, bo zaciągając pożyczkę wziąłem ją z myślą niespłacenia, absurd jakiś) i w tym przypadku również nic nie chciał. Powiedział, tylko, że jest to postępowanie niezależne i nie mającego wpływu na proces upadłości.

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 1 month, 2 weeks temu przez kmaro08.
    kmaro08
    Participant

Druga sprawa, że firmy, które dostały już nakaz z klauzulą mogą zgłosić się do komornika za jakiś czas, jak już nie będzie syndyka na koncie albo psw wykonany. Teraz jestem chroniony, ale co później. Czy mogą być jeszcze jakieś konsekwencje oprócz uciążliwego odkręcania np zajętego konta?
    Mam jeszcze taką zagwostkę co z kosztami procesowymi, w których został wydany prawomocny nakaz zapłaty?

Swoją drogą miałem już doczynienia z komornikiem w trakcie trwania procesu upadłości. Alior bank, który posiadał 2/3 wszystkich moich zobowiązań nie zgłosił się w upadłości, jednak uzyskał nakaz zapłaty. Oczywiście poszedł z tym do komornika, ja zaś dostarczyłem mu wszystkie potrzebne dokumenty wraz z postanowieniem o upadłości. Alior nie dość, że nie bierze udziału w upadłości to jeszcze komornik umorzył mu postępowanie egzekucyjne nakładają ok 20 tys. zł kosztów 🙂

Wiosna2019Wiosna2019
    Participant

Jednym słowem zaniedbałeś sprawę. Są staruszki w upadłości co codziennie o 7 rano dzwonią do syndyka. Nie znają maila, skanera czy drukarki, internetu. Są ludzie co mają upadłość, ale żadnej wiedzy o niej. Ty masz to wszystko i taka sprawa ?. Aż się wierzyć nie chce. Będziesz to odkręcał latami a w sądach różne dziwne sprawy się dzieją, powodzenia.

kmaro08
    Participant

Na działania Syndyka nie mam wpływu, skoro nic nie chciał to co miałem niby zrobić.

Edward87
    Participant

Syndyk nie wstrzymuje działań sądu w Lublinie. Syndyk jedynie powinien poinformować o upadłości i zgłoszeniu Wierzycieli do podziału. Jak wybrali taką drogę przez Lublin do Twoich pieniędzy to ich problem, ale źle że nie reagowałeś. Sąd w Lublinie nie patrzy na nic – włącznie z tym czy Ty wogóle istniejesz. Na podstawie oskarżenia zapadają prawomocne wyroki jeśli do 14 dni się nie odwołasz. Trochę to jest wszystko chore, ale moim zdaniem błąd nie tkwi po stronie syndyka że go to nie interesuje tylko Ty w postępowaniu upominawczym miałeś odwoływać się na podstawie ogłoszonej upadłości. Może da się to jakoś odkręcić, ale prościej było się w postępowaniu upominawczym odwołać papierkiem z ogłoszonej upadłości

kmaro08
    Participant

Art.491 15
    6.W okresie wykonywania planu spłaty wierzycieli niedopuszczalne jest wszczęcie postępowania egzekucyjnego dotyczącego wierzytelności powstałych przed ustaleniem planu spłaty wierzycieli, z wyjątkiem wierzytelności wynikających z zobowiązań, o których mowa w art. 49121 ust. 2.

Art. 491 21
    3. Po wydaniu postanowienia, o którym mowa w ust. 1 (ust.1 mówi o postanowieniu o stwierdzenie wykonania planu spłaty wierzycieli), niedopuszczalne jest wszczęcie postępowania egzekucyjnego dotyczącego wierzytelności powstałej przed dniem ustalenia planu spłaty wierzycieli z wyjątkiem wierzytelności wynikających z zobowiązań, o których mowa w ust.2.

Wiem, że powinienem bardziej przypilnować kwestii nakazów zapłaty. Jednak powyższe artykuły według mnie jasno mówią, że zarówno w momencie wykonywania psw, jak i po jego wykonaniu nie ma możliwości egzekwowanka tych wierzytelności.

Edward87
    Participant

Ty jesteś tydzień przed rozprawą o ustalenie Planu Spłaty Wierzycieli, powyższe artykuły nie dotyczą Twojej sytuacji.

Wiosna2019Wiosna2019
    Participant

Wiem, że powinienem bardziej przypilnować kwestii nakazów zapłaty. Jednak powyższe artykuły według mnie jasno mówią, że zarówno w momencie wykonywania psw, jak i po jego wykonaniu nie ma możliwości egzekwowanka tych wierzytelności.

Widzisz tu nie oto chodzi, że zajmą Ci konto. Chodzi o to, że prędzej czy później będziesz to musiał odkręcać.

Jeśli syndyk nie chciał się zająć EPU to sam powinieneś pisać sprzeciw. W uzasadnieniu, że jesteś w upadłości a wierzyciel do niej został zgłoszony. W ten sposób nie doszło by do prawomocnych nakazów zapłaty. Nie powiem Ci co dalej, bo chociaż miałem kilkanaście spraw w EPU to już żadnej gdy wszedł syndyk. Jednak cały czas tego e-sądu pilnuje.

Chwilkę a syndyk zajął się innymi sprawami z np sądu rejonowego ?.

kmaro08
    Participant

Syndyk pozostalymi sprawami się nie zajał. Jedna to ciągle nierozstrzygnięta o rzekome wyłudzenie, druga z nakazem zapłaty na drobną kwotę (ok 300zl). W tej drugiej sprawie wysłałem syndykowi mailem skan nakazu z pytanie czy powinienem się odwołać zgodnie z zapisem. Syndyk powiedział tylko, że nic nie trzeba robić. Mój bład, że sam tego nie dopilnowałem.
    Skoro zarówno w trakcie trwania upadłości oraz w trakcie realizacji psw, jak i po nim, niedopuszzalne jest wszczęcie egzekucji to czy faktycznie mam się czym przejmowac? Rozumiem, że w Sądzie w Lublinie już tych nakazów nie odkręce, mogę tylko monitorować kolejne zgłoszenia.
    Tak, jak to już zostało powiedziane, to jest chore, że w procesie upadłości inne sądy klepią nakazy zapłaty, a komornicy również z niewiedzą na temat upadłości danego dłużnika probują egzekwować zobowiązania. A wystarczyłby na potrzeby Sądów ogólny rejestr osób w upadłości. Dziennie upadlosc oglasza średnio jakies 50os. oraz jest kilka umożeń. Nawet na podstawie monitora gospodarczego aktualizacja takiego rejestru to max 1-2h dziennie

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 17)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.