Majątek

Przeglądasz 13 wpisów - od 1 do 13 (z 13)
  • Autor
    Wpisy
    Combo
    Uczestnik

Witam, czy jeżeli dokonałem umowy darowizny auta innej osobie, a tydzień później ogłoszona została upadłość wobec mojej osoby, to będą problemy? Na dobrą sprawę nie muszę się znać na prawie upadłościowym a wniosek o upadłość przeprowadzała dla mnie zewnętrzna firma… Po 2 miesiącach od ogłoszenia upadłości mój syndyk przysłał mi pismo, co z autem, i dlaczego nie wskazałem go do masy itd… Więc wysłałem syndykowi kopię umowy darowizny z datą kilku dni poprzedzających ogłoszenie upadłości. Będą kłopoty?

adw. Michał Hajduk
    Administrator

Rozumiem, że darowizny była dokonana w okresie między złożeniem wniosku, a ogłoszeniem upadłości? Czy ten samochód był wskazany we wniosku o ogłoszenie upadłości? Jaka była jego wartość? Ta „inna” osoba, to ktoś z rodziny?

Combo
    Uczestnik

Darowizna była dokonana po złożeniu wniosku ale przed ogłoszeniem upadłości. Obdarowana osoba to moja partnerka, nie spokrewniona. Wartość auta to 7000zł.Nie pamiętam, czy auto było wskazane we wniosku, ale raczej nie. Nie ja ten wniosek przygotowywałem, tylko gotowy już zanioslem do sądu.

adw. Michał Hajduk
    Administrator

Darowizna będzie bezskuteczna. Syndyk zażąda zwrotu samochodu do masy upadłości. Niestety co gorszę może stanowić to dla sądu podstawę do odmowy oddłużenia pomimo przeprowadzenia postępowania upadłościowego.

Art. 491(14a) Pr. up.

„Sąd wydaje postanowienie o odmowie ustalenia planu spłaty wierzycieli albo umorzenia zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli lub warunkowego umorzenia zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli, jeżeli:

1) upadły doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień w sposób celowy, w szczególności przez trwonienie części składowych majątku oraz celowe nieregulowanie wymagalnych zobowiązań,”

Sądy upadłościowe często traktują darowizny jako „zwiększanie stopnia niewypłacalności” poprzez wyzbywanie się majątku, który mógłby zostać przeznaczony na spłatę wierzycieli.

Combo
    Uczestnik

Czyli jak dojdzie do najgorszego, czyli cofnięcia upadłości, to będę musiał jeszcze raz składać nowy wniosek o upadłość?

adw. Michał Hajduk
    Administrator

Sąd nie cofnie Panu upadłości. Przeprowadzi całe postępowanie upadłościowe, a na koniec może powiedzieć, że Pana nie oddłuży. Szczęśliwie wartość samochodu jest stosunkowo niewysoka, a co za tym idzie może przymknie na to oko. W razie czego można powoływać się jeszcze na względy słuszności i względy humanitarne. Więcej na ten temat na blogu pod poniższym linkiem:

Względy humanitarne i względy słuszności – ostatnia deska ratunku

Combo
    Uczestnik

Co znaczy, że mnie nie oddluzy? Czy to oznacza, że będę musiał spłacić wszystkich wierzycieli, co do grosza? Że żadna część zadłużenia nie zostanie umorzona? No i jeszcze tak na chłopski rozum w dwóch zdaniach – względy humanitarne i słuszności proszę wyjaśnić 😊
    Ps. Czy w razie co, coś mi pomoże, jak się powolam na to, że firma zajmująca się moim wnioskiem o upadłość, nie uwzględniła w tym wniosku auta? Że po prostu nie wiedziałem, że tak nie można…

adw. Michał Hajduk
    Administrator

Odmowa oddłużenia oznacza, że nie zostanie się oddłużony. Brak oddłużenia oznacza, że pozostaje się z długami.

To co może Panu pomóc zostało opisane na stronie mojego bloga, do której podałem link. Wszystkie potrzebne informacje w tej kwestii można znaleźć na blogu.

Problemem jest nie tyle niewskazanie auta we wniosku, co jego darowizna. Samo niewskazanie nie stanowiłoby większego problemu. Sądy z zasady rygorystycznie podchodzą do darowizn.

Combo
    Uczestnik

No to mogę mieć pozamiatane 😔… No nic, dziękuję Panie mecenasie. Zobaczę, co mi syndyk odpisze.

adw. Michał Hajduk
    Administrator

Nie wiem jaka firma Pana przygotowywała do upadłości, ale o tym wszystkim powinna uprzedzić. To jest abecadło upadłości. Brak przekazania tych informacji nie najlepiej o niej świadczy.

Niemniej wszytki jeszcze może dobrze się skończyć. Dużo zależy od syndyka, który będzie przygotowywał dla sądu propozycje w przedmiocie planu spłaty wierzycieli. Ważne aby nie robić żadnych problemów z wydaniem syndykowi samochodu.

Combo
    Uczestnik

Oczywiście nie będę robił żadnych problemów. Co najwyżej obdarowana osoba może mieć do mnie pretensje 😔
    Będę z Panem w kontakcie i nie omieszkam napisać o rozwoju sprawy… Pozdrawiam serdecznie.

Jacaj60
    Uczestnik

Witam serdecznie.
    Mam upadłość i syndyk wprowadził do masy upadłościowej moje mieszkanie, którego współwłaścicielem jest była żona. Ja mieszkam w domu rodzinnym po mamie a po jej śmierci w spadku u notariusza o trzymałem jej część, gdyż nie zostały przeprowadzone sprawy własnościowe z pozostałymi członkami rodziny. Ta posesja jest szczególna, gdyż na niej znajdują się dwa domy rodzinne. Wszyscy jesteśmy spokrewnieni rodzinnie, ale nie mogą wszyscy korzystać z samochodów, szczególnie o wjazd i wyjazd. Był rzeczoznawca i stwierdził, że będzie ciężko sprzedać moją 1/3 majątku. Mama, kiedy jeszcze żyła przystąpiła do programu czyste powietrze, aby wymienić źródło ogrzewania, bo był tam piec na drewno jako jedyne ogrzewanie. Nie ma tam łazienki. Wystąpiłem z wnioskiem do Sądu w Katowicach o usunięcie z masy upadłościowej mojego spadku. Przedstawiłem sytuację na posesji jaka jest argumentując, że ktoś jak coś kupuje to chce być wyłącznym właścicielem terenu a nie być tylko częściowym użytkownikiem. Podparłem to wpisem z księgi i mapką geodezyjną. Byłem zdziwiony, że wciągu dwóch dni od otrzymania mojego wniosku dostałem odpowiedź negatywną i bez żadnego uzasadnienia.
    Nie wiem jaką przyjąć taktykę bo jak wspomniałem muszę poczynić pewne czynności abym mógł mieć ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową z dofinansowania z UM w Dąbrowie Górniczej. Wiem, że ma pan biuro w Katowicach. Myślałem, aby się spotkać z panem oczywiście odpłatnie
    i uzyskać wskazówki jak postępować, bo na razie to płacę syndykowi i rozwiązania problemu nie ma. Dodam, że żona wystąpiła do Sądu o podział majątku bo obawia się, że może stracić mieszkanie. Moja upadłość konsumencka wynikła z działalności gospodarczej. Miałem sklep z oświetleniem ledowym, które zaczęło się pokazywać na rynku.
    Jeśli byłby pan zainteresowany tą sprawą to jestem otwarty tym bardziej, że mam 62 lata i nie jestem w pełni zdrów.
    Od 2016 pobierał komornik na rzecz zadłużenia a od 2021 przejął syndyk i płace alimenty na syna. Jest w trakcie studiów.

Pozdrawiam serdecznie Jacek.

adw. Michał Hajduk
    Administrator

@Jacaj60
    Proszę do mnie napisać na maila mh@kancelariamh.pl lub zadzwonić pod nr 601 153 747

Przeglądasz 13 wpisów - od 1 do 13 (z 13)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.