kwota na wynajem mieszkania

Forum Fora Przepisy kwota na wynajem mieszkania

Ten temat zawiera 6 odpowiedzi, ma 4 głosy, i został ostatnio zaktualizowany przez  Bronek 2 lata, 2 miesiące temu.

Przeglądajasz 7 wpisów - od 1 do 7 (z 7)
  • Autor
    Wpisy
  • #5087

    Bronek
    Participant

    Dzień dobry,
    Bardzo proszę o wyjaśnienie przepisów dotyczących kwoty na wynajem mieszkania
    -kto może o taką kwotę wnioskować? czy tylko właściciel budynku, czy małżonek również (ma ogłoszoną swoją upadłość, ale nie jest współwłaścicielem budynku, a chciałby prowadzić odrębne gospodarstwo domowe)?
    -od czego zależy, na jaki okres zostanie przyznana kwota na wynajem (12 lub 24 miesiące)?
    -czy sąd może nakazać opuszczenie budynku bez wypłacenia kwoty na wynajem? Jeżeli tak, to czy można się przed tym bronić?
    Z góry dziękuję za odpowiedź
    Bronek

    #5092

    moskit
    Participant

    „…kto może o taką kwotę wnioskować? czy tylko właściciel budynku, czy małżonek również (ma ogłoszoną swoją upadłość, ale nie jest współwłaścicielem budynku, a chciałby prowadzić odrębne gospodarstwo domowe)?”
    Może wnioskować wyłącznie upadły, jeżeli w skład masy upadłości wchodzi lokal mieszkalny albo dom jednorodzinny, w którym zamieszkuje, a konieczne jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych i osób pozostających na jego utrzymaniu. Art. 491.13
    „od czego zależy, na jaki okres zostanie przyznana kwota na wynajem (12 lub 24 miesiące)?”
    Od decyzji sędziego, który bierze pod uwagę potrzeby mieszkaniowe upadłego, w tym liczbę osób pozostających na jego utrzymaniu, zdolności zarobkowe upadłego, sumę uzyskaną ze sprzedaży lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego oraz opinię syndyka.
    „czy sąd może nakazać opuszczenie budynku bez wypłacenia kwoty na wynajem? Jeżeli tak, to czy można się przed tym bronić?”
    Nie może. Mieszkanie należy opuścić po jego sprzedaży, chyba, że nowy właściciel zgodzi się na inny termin.
    (Art. 491.13 PU)

    • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 2 lata, 2 miesiące temu przez  moskit.
    #5185

    Bronek
    Participant

    Moskit dziękuję za odpowiedź.
    Niestety nie do końca rozwiałeś moje wątpliwości odnośnie ostatniego pytania.
    z art. ,,Jeżeli fundusze masy upadłości na to pozwalają, a opuszczony przez upadłego lokal mieszkalny albo dom jednorodzinny nie został jeszcze zbyty, sędzia-komisarz może przyznać upadłemu zaliczkę na poczet kwoty, o której mowa w ust. 1.”. Słowo „może”, dla mnie oznacza, że to zależy od dobrej woli sędziego-komisarza. A słowa nie ma, co w sytuacji, gdy brak jest funduszy w masie upadłościowej:(.
    Mam wyznaczony przez sąd termin na opuszczenie mieszkania. Boję się, że zostanę eksmitowany na bruk, a nie mam pieniędzy na wynajem mieszkania.

    #5186

    Marela
    Participant

    @bronek, u mnie wglądało to tak, że wyprowadziłam się z mieszkania po sugestii syndyka, że pusty lokal będzie łatwiej sprzedać.Nie otrzymałam zaliczki na poczet kwoty wynajmu, gdyż w puli masy upadłości nie było środków na taką zaliczkę. Pól roku czekałam na dofinansowanie ponieważ tyle czasu trwało szukanie kupca na moje mieszkanie i powiem Ci , że nikogo nie interesowło to skąd mam wziąc pieniążki na wynajem i utrzymanie siebie i dzieci…taka rzeczywistość.
    Trzymam kciuki za pozytywny finał

    #5187

    Aldonaa
    Participant

    @bronek
    – czy ten dom został zlicytowany przez komornika a pieniądze z jego sprzedaży (po zatwierdzeniu planu podziału sumy uzyskanej przez egzekucję) zostały już przekazane wierzycielom ?
    – o ten sądowy termin na opuszczenie mieszkania wystąpił nowy właściciel ?

    #5201

    moskit
    Participant

    @bronek
    „z art. „Jeżeli fundusze masy upadłości na to pozwalają, a opuszczony przez upadłego lokal mieszkalny albo dom jednorodzinny nie został jeszcze zbyty, sędzia-komisarz może przyznać upadłemu zaliczkę na poczet kwoty, o której mowa w ust. 1…”
    Tu jest mowa o zaliczce przed uzyskaniem kwoty ze sprzedaży mieszkania i wtedy faktycznie muszą być jakieś środki w masie upadłości, no bo z czegoś trzeba by było upadłemu wtedy wypłacić. Jeśli w twoim przypadku są takowe środki pisz do sądu wniosek o przyznanie takiej zaliczki.

    • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 2 lata, 2 miesiące temu przez  moskit.
    #5359

    Bronek
    Participant

    Dziękuję bardzo za odpowiedzi, okazały się pomocne 🙂
    Bronek

Przeglądajasz 7 wpisów - od 1 do 7 (z 7)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.