KRD/BIK/BIG a upadłość

Forum Fora Upadłość konsumencka – pytania KRD/BIK/BIG a upadłość

Przeglądajasz 3 wpisy - od 1 do 3 (z 3)
  • Autor
    Wpisy
    tomasz85
    Participant

Witajcie,
    Pytanie: mam ogłoszoną upadłość, bez planu spłat- obecnie syndyk kończy zbierać dokumenty (nie wiem jakie) i składa jakiś wniosek do sądu. Pytałem go o bazy KRD/BIK/BIG a on stwierdził że muszę sam to załatwić. I teraz tak: w świetle przepisów to wierzyciel powinien nieprawdziwe/niepoprawne informacje w ciągu 14dni zaktualizować. Dzowniłem do KRD i stwierdził Pan że mogę napisać sprzeciwy, załączyć kopie wyroku i to oni wtedy załatwią całą resztę. To jak to jest w końcu??

kazik79
    Participant

Witaj.
    Tak jak napisałeś wierzyciele mają obowiązek aktualizowania danych dotyczących zobowiązań we wszystkich rejestrach,w których są one przetwarzane.Tyle teoria.W praktyce sam musisz o to zadbać.Tak jak Cię informowano powinieneś napisać sprzeciw do przetwarzanych danych i przesłać kopię postanowienia Sądu do podmiotów(rejestrów,baz danych),które przetwarzają Twoje dane na zlecenie Twoich Wierzycieli.Oni zaś(najprawdopodobniej również po konsultacji z Twoimi byłymi wierzycielami)te dane zaktualizują.Tak przynajmniej było w moim wypadku.
    Musisz jednak pamiętać,że Twoja negatywna historia kredytowa,która dostępna jest w BIK,z informacji którego korzystają banki nie zostanie tak „z buta” wymazana.Wiele banków korzysta przy podpisywaniu umów z klientami z takiego zapisu,w którym kredytobiorca wyraża zgodę na przetwarzanie danych odnośnie zaciągniętych zobowiązań jeszcze przez określony czas po wygaśnięciu takiego zobowiązania.Tak więc musisz zgłosić się również z oddzielnym wnioskiem do każdego ze swoich byłych Wierzycieli z pismem,w którym wycofujesz zgodę na przetwarzanie i udostępnianie Twoich danych oraz informacji o Twoich zobowiązaniach po ich wygaśnięciu.
    Jest to trochę czasochłonne i może być frustrujące,jednak konieczne do rozpoczęcia „czystego rozdziału” i budowania od zera swojej pozycji na rynku bankowym-kredytowym.

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 1 month, 4 weeks temu przez kazik79.
    • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 1 month, 4 weeks temu przez kazik79.
    moskit
    Participant

Największy problem jest z BIK, ponieważ nie da się do końca wyczyścić negatywnej historii. Przechowują tam dane o opóźnieniach w spłacie przez 5 lat od końca istnienia zobowiązania. Bez co najmniej „zerowego” scoringu w BIK o jakimkolwiek kredycie można raczej zapomnieć.

Przeglądajasz 3 wpisy - od 1 do 3 (z 3)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.