Konto masy

Ten temat zawiera 16 odpowiedzi, ma 7 głosów, i został ostatnio zaktualizowany przez  d_z_p 3 miesiące temu.

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 17)
  • Autor
    Wpisy

Howard80
    Participant

Witam. Syndyk zajął moje konto na które wpływa wynagrodzenie. Gromadzi tam środki masy upadłościowej. 50% przelewa mi na drugie moje konto które nie jest zablokowane. Nadal mam wgląd do konta którym zarządza syndyk. Trafiłem na coś ciekawego… Są tam przelewy dla mnie. Poza tym syndyk przelewa sobie koszta poniesione za dojazdy lub korespondencję która musi wysyłać. Dodatkowo znalazłem kilka dziwnych przelewów za wynajem biura. O tych kwotach nie ma nic w aktach sprawy. Czy syndyk z konta masy może płacić za wynajem biura w którym urzeduje? Bardzo dziwna sytuacja…

moskit
    Participant

Moim zdaniem wydatki na wynajem biura można próbować zakwestionować.
    Art. 230.1. PU
    Do kosztów postępowania zalicza się wydatki bezpośrednio związane z zabezpieczeniem, zarządem i likwidacją masy upadłości …

Aldonaa
    Participant

O pobieraniu przez syndyka (w Warszawie) kwot na wynajem biura już ktoś na forum pisał. I Sąd podobno to akceptował. Kwoty pobierane na dojazdy, korespondencję itp – też mają uzasadnienie. Bo inaczej to syndyk musiałby wykładać własne pieniądze aż do czasu niemal zakończenia postępowania. Powinno to jednak być ujęte właśnie w tych sprawozdaniach rachunkowych syndyka (chyba kwartalnych).
    A w postanowieniu określającym wysokość wynagrodzenia syndyka nie są wymienione te „wydatki konieczne” ?

moskit
    Participant

Generalnie jest to raczej problem wierzycieli niż upadłego. 🙂
    Ja bym się wkurzył na miejscu wierzyciela jeśli bym to zobaczył. Bo niby czemu akurat ta masa upadłości ma pokrywać koszty ogólne. A co jeśli syndyk prowadzi wiele spraw …

Howard80
    Participant

Przeglądając akta sprawy natknąłem się na kwoty które przelewa sobie na dojazdy i korespondencję. Jest to przyklepane przez sąd. Ale nigdzie nie widziałem wzmianki o wynajmie. Wydaje mi się to mało logiczne. Skoro chce mieć swoje miejsce pracy to niech płaci z własnej kieszeni. Tak na marginesie swoje wynagrodzenie też już przelał… Ponad to wie że prowadzi postępowanie nie tylko w mojej sprawie.

Moskit jako upadły też się tym interesuje. Dzisiaj miałem druga sprawę o ustalenie psw. Za 2 tyg sąd wyda orzeczenie. Plan podziału został wykonany a na koncie masy zostało sporo kasy. Spotkałem się z postanowieniami że sąd przyznał miesięczna ratę psw a to co było na koncie masy miało wrócić do wierzycieli. Gdyby na ten wynajem szło 50 czy 100 zł to dałbym sobie spokój. Ale mi tam w sumie wychodzi ok 6tys.

Aldonaa
    Participant

To prawda, że upadłemu to już bez różnicy czy pieniądze z masy upadłości trafią do syndyka czy do wierzyciela.
    O tym pobieraniu kwot na biuro pisano tylko o Warszawie. To taki kombinat upadłościowy. Może nie byłoby tam chętnych syndyków do prowadzenia tak wielu upadłości – z odroczoną płatnością.

Howard80
    Participant

Błąd w jednym zdaniu powyżej…
    Spotkałem się z postanowieniami że sąd przyznał miesięczna ratę psw a to co było na koncie masy miało wrócić do UPADLEGO…

Howard80
    Participant

Tak sobie myślę że po zakończeniu postępowania złożę oficjalne zapytanie o to. Aldona moja sprawa toczy się akurat w Warszawie. Ale wydaje mi się że powinien być jakiś ślad w aktach. A tak to taka trochę samowolka

Aldonaa
    Participant

Howard już rozumiem o co Ci chodzi.
    Ale (nawet gdyby nie było tych potraceń syndyka na biuro) – to niekoniecznie pieniądze (te które wpłynęły do masy upadłości już po ostatecznym podziale masy ale przed orzeczeniem o psw) – trafiają do upadłego. Sędzia może zarządzić „drugi ostateczny plan podziału masy” (np. jeżeli to jest jeszcze jakaś znacząca kwota do rozdzielenia dla wierzycieli). To tak na pocieszenie 🙂
    Wątpliwości do potrąceń na biuro miał też Mecenas, no ale Sąd to zatwierdzał i chyba @patrycja o tym pisała.

Howard80
    Participant

Ok. Dzięki. Znalazłem ten wpis… Wygląda na to że trochę się nakrecilem że syndyk działa niezgodnie z prawem zamiast martwić się o własny tylek 🙂

Howard80
    Participant

Mam pytanie. Może było podobnie u kogoś. Na koncie masy w dniu 10 stycznia (dzień rozprawy o ustalenie psw) miałem 15000 zł. W czwartek 24.01 będzie ogłoszenie postanowienia. Do czasu uprawomocnienia minie jeszcze z 1.5 miesiąca lub dłużej. W tym czasie zarobie ok 6 tys. Co dzieje się z tą kasą?
    Dodam że wszystkie koszta postępowania są uregulowane. Syndyk wypłacił też swoje wynagrodzenie.

100nog@
    Participant

Witam. Syndyk zajął moje konto na które wpływa wynagrodzenie.

Ogólnie, tak mniej więcej od samej rozprawy jaki to jest czas, ile to trwa.

Howard80
    Participant

Pytałem o co innego…

@Uzalezniony ja oglosilem upadłość 19 maja. A syndyk zajął konto od 1 lipca

karol123
    Participant

Howard 80 dostaniesz tą kasę. Syndyk Ci odda. Sąd ogłosi postanowienie i podzieli kasę która była na dzień rozprawy. Wszystko więcej co zarobisz pomiędzy datą rozprawy a datą uprawomocnienia psw trafia do Ciebie. Tak było u mnie.

100nog@
    Participant

ja oglosilem upadłość 19 maja. A syndyk zajął konto od 1 lipca

Dzięki, tak myślałem. Do dwóch miesięcy. Dzięki.

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 17)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.