komornik, po upadłości

Forum Fora Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej komornik, po upadłości

Ten temat zawiera 6 odpowiedzi, ma 5 głosów, i został ostatnio zaktualizowany przez  Armel 4 miesiące, 2 tygodnie temu.

Przeglądajasz 7 wpisów - od 1 do 7 (z 7)
  • Autor
    Wpisy

Armel
    Participant

Witam,

Jestem w trakcie realizowania planu spłat. W między czasie firma, która nie zgłosiła się do upadłości, podała mnie do sądu i do komornika. Komornik wszedł na konto, zablokował pieniądze i bank mu przelał.

Wysłałem do komornika orzeczenie o upadłości wraz z prawomocnym już postanowieniem. Jednak oni nie zwrócą mi pieniędzy, odpisali…

Działając z upoważnienia Komornika Sądowego xxxxxxxxxxxxxxxxx, po
    zapoznaniu się z przesłanymi przez Pana postanowieniami Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w
    Warszawie z dnia xxxxx. sygn. akt xxxxxx oraz z dnia xxxxxx wyjaśniam, że zgodnie z art. 491'21 ust. 1 ustawy z dnia 28 luty 2003r. Prawo upadłościowe
    (Dz.U.2017.2344 t.j.) po wykonaniu przez upadłego obowiązków określonych w planie spłaty
    wierzycieli sąd wydaje postanowienie o stwierdzeniu wykonania planu spłaty wierzycieli i umorzeniu
    zobowiązań upadłego powstałych przed dniem ogłoszenia upadłości i niewykonanych w wyniku
    wykonania planu spłaty wierzycieli.
    Po wydaniu postanowienia, o którym mowa w ust. 1, niedopuszczalne jest wszczęcie postępowania
    egzekucyjnego dotyczącego wierzytelności powstałej przed dniem ustalenia planu spłaty wierzycieli z
    wyjątkiem wierzytelności wynikających z zobowiązań, o których mowa w ust. 2. (art.491'21 ust.3
    Prawa upadłościowego).
    Wobec powyższego oraz w nawiązaniu do informacji, przekazanej przez Pana w dniu dzisiejszym
    podczas rozmowy telefonicznej, o zakończeniu postępowania upadłościowego - wnoszę o przesłanie
    odpisu bądź skanu postanowienia, o którym mowa w art. 491'21 ust.1 Prawa upadłościowego.
    Do czasu otrzymania w/w dokumentu niniejsze postępowanie egzekucyjne będzie prowadzone nadal,
    a otrzymywane potrącenia księgowane na depozyt.

Przesłałem im prawomocne postanowienie, ale według ich, dopóki nie skończę planu spłat, a jeszcze zostało mi 2,5 roku, to do tego czasu nie oddadzą mi pieniędzy….

Tak to działa?

anheros
    Participant

Nie. Tak działa nieuctwo i niewiedza – złóż skargę na komornika do Sądu.
    Swoją drogą – nie wiedziałeś o postępowaniu egzekucyjnym w Sądzie?
    Jeśli nawet (zły adres itp.), to trzeba się zapisać elektronicznie do Sądów w całej Polsce – i jak będzie jakakolwiek sprawa, to dostaniesz maila (opis na forum).
    A pisałem WIELOKROTNIE, że proponuję (bo to nie nakaz ani – teoretycznie – prawna konieczność) wysłać takie prawomocne postanowienie do wszystkich komorników w okolicy. Bo wtedy komornik nie może powiedzieć, że „nie wiedział”.
    Ani bank (choć to wredne instytucje z mBankiem na czele!) ani komornik nie sprawdza (bo to nie ich obowiązek) zasadności tytułu egzekucyjnego. Oni wykonują tylko: bank nakaz komornika, a komornik nakaz sądu.
    Niezależnie od wszystkiego złożyłbym również wniosek o uchylenie nakazu wraz z przywróceniem terminu na złożenie zażalenia w Sądzie, który wydał taki nakaz.

A wracając do pytania: Po prawomocnym psw JESTEŚ WOLNY i nie ma ani komornika ani syndyka – a Sąd upadłościowy może co najwyżej (w ścisłych przypadkach) zmienić psw. Natomiast NIKT nie ma prawa blokować Twoich pieniędzy!

I pismo do komornika z informacją, że jak nie zwróci kasy, to składasz wniosek do prokuratury z podejrzeniem popełnienia przestępstwa polegającego na kradzieży, przywłaszczeniu majątku, blokowaniu dostępu do niego oraz zmuszaniu do określonego zachowania się.
    Jak coś pominąłem, to może Karol dopowie…? 🙂

P.S: Oczywiście pomijam celowo ewentualną możliwość, że nie zgłosiłeś tego długu (długu, nie wierzyciela) celowo i premedytacją, bo wtedy to może iść innym torem.

Armel
    Participant

Wiedzialem o postepowaniu bo odebralem korespondencje, ale nie odpisalem, bo wylecialo mi to z glowy przez moje niedbalstwo przyznam szczerze. Potem list gdzies zagubilem i tak sie obudzilem z zablokowanymi srodkami na koncie, ktore zniknely juz i sa u komornika.

Mam doslownie napisac do komornika, ze jak nie zwroci do skladam wniosek do prokuratury? Za takie grozby nic mi nie zrobia?

dzieki za odpowiedz

karol123
    Participant

Anheros tak kompleksowo odpowiedziałeś, ze nic nie mam do dopowiedzenia. Musisz działać. Powodzenia. Swoją drogą za niedbalstwo się płaci. Ciebie cała sprawa będzie kosztować czas i nerwy. To nie są groźby to dochodzenie prawa.

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 5 miesiące temu przez  karol123.

pas1973
    Participant

Anheros ma rację.

Zacząłbym od ostrego w formie pisma do komornika, powołujesz się na ustawę o upadłości (że po ogłoszeniu nie mogą być prowadzone…) i grozisz, że jeśli nie odda kasy, podejmiesz następujące czynności:
    – powództwo przeciwegzekucyjne do właściwego sądu rejonowego,
    – zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa do prokuratury (niekorzystne rozporządzenie mieniem, zabór mienia),
    – skarga do Okręgowej Izby Komorniczej,
    – skarga do Ministra Sprawiedliwości.

A jeśli nie poskutkuje „groźba”, to wykonaj to wszystko.

P.S. Nic nie grozi ci za zawiadomienie prokuratury, jeśli masz uzasadnione podejrzenie, ze doszło do złamania prawa, a to ten przypadek, ale musisz pisać dlatego o „możliwości popełnienia przestępstwa” – możliwości, bo to prokurator ostatecznie decyduje, czy wszcząć postępowanie i postawić zarzuty.

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 5 miesiące temu przez  pas1973.

Patrycja
    Participant

@armel
    Możesz też Komornikowi najpierw na piśmie zacytować ten artykuł z ustawy o upadłości:
    Art.491’15 pkt.6
    W okresie wykonywania planu spłaty wierzycieli niedopuszczalne jest wszczęcie postępowania egzekucyjnego dotyczącego wierzytelności powstałych przed ustaleniem planu spłaty wierzycieli, z wyjątkiem wierzytelności wynikających z zobowiązań, o których mowa w art. 49121 ust. 2.

I dodać że jeśli mimo to nie odda ci pieniędzy to robisz to co powiedzieli przedmówcy bo działa nie zgodnie z prawem.

Armel
    Participant

Dzięki wszystkim za pomoc. Pieniądze komornik odesłał po paru e-mailach.
    Jeszcze pytanie do anheros wspominałeś coś o zapisaniu się do sądów przez internet, że wiesz czy coś wobec Ciebie się toczy, albo czy ktoś coś złożył. Gdzie to opisywałeś jak to zrobić? Szukam szukam i nie mogę znaleźć. Możesz podpowiedzieć?

Przeglądajasz 7 wpisów - od 1 do 7 (z 7)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.