Kłopot z syndykiem – pozbawienie środków do życia

Forum Fora Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej Kłopot z syndykiem – pozbawienie środków do życia

Przeglądajasz 8 wpisów - od 1 do 8 (z 8)
  • Autor
    Wpisy
    Malinasp647
    Participant

Witajcie,
    Moja upadłość została ogłoszona 10.06.2021. Obecnie syndyk rozpoczął już czynności i niestety pozbawił mnie środków do życia. Zgodnie z umową pomiędzy mną a syndykiem kwota wolna od potrąceń miała być przekazywana na konto bliskiego, zaś reszta do masy na konto, które założył dla mnie syndyk. Tak poinformowałam o tym pracodawcę. Tymczasem syndyk wysłał dokumenty do firmy, w których nakazuje całe moje wynagrodzenie przelewać na jego konto i całkowicie pozbawił mnie środków do życia. Od razu nadmieniam, że pracuję na umowę o dzieło i umowę zlecenie w jednej firmie. Są to umowy cykliczne, powtarzające się i służące mojemu utrzymaniu. O ile mi wiadomo, syndyk powinien je zsumować i zabrać z nich do 50% wynagrodzenia oraz traktować tak, jak umowy o pracę.

Od syndyka dowiedziałam się, że kwota wolna mi nie przysługuje. Syndyk ma wypłacić mi jakieś minimum socjalne, które wynosi 150% z ust. o pomocy społecznej. Razem ma to być 1010 zł. Pobieram jeszcze rentę czasową, w kwocie 809 zł, której syndyk nie może mi zająć. Mam pisać do sądu, żeby wyłączono mi większą kwotę od zajęcia. Czy to tak ma być, że z ramienia wynagrodzenia syndyk może mi zabrać wszystko i wypłacić tylko ten zasiłek egzytencjalny?

Nie chcę iść na wojnę z sydykiem, lecz w tej chwili wstrzymuje on moją pensję twierdząc, że może przyjść jeszcze jakiś przelew z firmy i nie chce wypłacić nic a nic, a ja nie mam co jeść. W dodatku kwota 1000 zł + 800 zł renty nie wystarczy mi na utrzymanie siebie i babci, której cała emerytura idzie na opłaty.

Niestety w świetle przepisów syndyk ma rację. Wynagrodzenie z umowy o dzieło i umowy zlecenia podlega bowiem takiej samej ochronie jak wynagrodzenie z umowy o pracę pod jednym istotnym warunkiem. Mianowicie wynagrodzenie z umowy zlecenia/umowy o dzieło musi stanowić jedyne źródło dochodu. Tym czasem z tego co Pan napisał wynika, że dochód uzyskiwany jest z dwóch źródeł (dwóch umów) oraz renty.

W związku z powyższym radziłbym dogadać się z pracodawcą tak, aby wynagrodzenie było otrzymywane z tytułu umowy o prace.

Malinasp647
    Participant

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Malinasp647
    Participant

Rozumiem, że syndyk nie może mi zabrać całego wynagrodzenia, jeśli stanowi ono periodyczną stałą pracę i jest kolejnym źródłem dochodu. Dochody powinny się sumować i można zabrać do 50%, dobrze myślę?

perse
    Participant

Tak jeśli to jest stała praca na umowę o pracę,syndyk musi zostawić ci najniższą krajową,bądź jeśli masz wysokie dochody to 50 %,dodatkowo ,jeśli masz rentę zabiera z niej 25%(ale tam tez jest jakaś kwota wolna od zajęć)Osobno są wytyczne do umowy o prace ,osobno do renty.U mnie np zabiera z umowy jedynie 120 zł(zostawia najniższą) a z renty 700 zl(25% renty)

Malinasp647
    Participant

Perse, właśnie niestety nie jest to umowa o pracę, tylko dwa źródła dochodu: zlecenie i dzieło (obie stałe, co miesiąc wypłacane). Renta jest bez potrąceń, bo jest zbyt mała. Obecnie zostawiono mi tylko rentę + 241 zł co razem daje 1050 zł, a zabrano mi 2300 zł (całość wynagrodzenia). Już napisałam wniosek o wyłączenie większej kwoty z masy, ale jego rozpatrywanie potrwa. Ciężko za takie pieniądze się utrzymać.

perse
    Participant

No to niestety,nie potraktują tego jako stałe źródło dochodu tak jak pracę,bo zlecenie musiałoby być jedynym źródłem dochodu,a jest jeszcze renta. Jeśli pracodawca nie chce ci dać umowy o pracę to jedynie trzeba czekać na odpowiedź sądu, może wyłączy ci większą kwotę z masy,innego wyjścia nie ma.

Malinasp647
    Participant

Złożyłam wniosek do sądu, bo zdaje się to jedyna droga. Masakrycznie ciężko będzie utrzymać się za 1050 zł, więc mam nadzieję,że Sad się nade mną ulituje. Jestem dopiero na początku drogi, jeszcze trochę przede mną. Dzięki za odpowiedź.

Przeglądajasz 8 wpisów - od 1 do 8 (z 8)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.