Kiedy pismo z propozycją PSW

Forum Fora Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej Kiedy pismo z propozycją PSW

Przeglądajasz 9 wpisów - od 1 do 9 (z 9)
  • Autor
    Wpisy
    kprzsz
    Participant

Witam,
    mam wątpliwości co do mojej sprawy upadłościowej. Chcę napisać swoją propozycję PSW. Nie wiem tylko w jakim momencie powinienem taki wniosek napisać. Napiszę trochę konkretów jak wygląda historia postępowania:
    18.11.2019 roku została ogłoszona moja upadłość konsumencka.
    08.09.2020 – syndyk sporządził listę wierzytelności,
    w międzyczasie 12.11.2020 zgłosił się kolejny wierzyciel, którego nie było na liście.
    18.11.2020 – lista została ogłoszona w monitorze sądowym, a 17.12.2020 lista została zatwierdzona przez sędziego komisarza, który w tym samym momencie zobowiązał syndyka do sporządzenia uzupełniającej listy wierzytelności
    18.01.2021 – syndyk sporządził uzupełniającą listę, która 25.02 została obwieszczona, 18.03 została zatwierdzona
    25.03.2021 – sędzia zobowiązał syndyka do podjęcia dalszych czynności adekwatnych do etapu postępowania

Jeżeli dobrze rozumiem, jeżeli nie zgłosi się kolejny wierzyciel, teraz powinien być ustalany PSW. Czy teraz powinienem napisać swoją propozycję? Bardzo proszę o pomoc. Może ktoś przystępnym językiem mógłby mi opisać co jeszcze przede mną i na co zwrócić uwagę w dalszej części postępowania.

Z góry dziękuję za pomoc.

Kevin
    Participant

jestes w tej dobrej sytuacji, ze „idziesz” zgodnie ze starymi przepisami, narazie masz jeszcze czas do zlozenia wniosku o PSW,
    jak jestes w kontakcie z syndykiem to nie powinienes przegapic tego momentu albo wogole syndyk Ci wprost powie, zeby napisac swoja propozycje – albo tylko dla niego i syndyk to wysle do sadu albo Ty wysylasz bezposrednio do sadu, roznie tu ludzie robia.
    Co do Twojej propozycji PSW to musisz przemyslec sprawe – ile mozesz placic rate PSW, zeby nie przegiac w ktoras ze stron, nie znam Twojej sytuacji i ciezko cos Ci doradzic, ale rozpisz swoje wydatki, zestaw z dochodami i zobaczysz co CI wyjdzie, a najlepiej jak masz mozliwosc to przegadaj t oz syndykiem, zeby Wasze propozycje sie zbytnio nie roznily.

kmaro08
    Participant

Zanim zostanie ustalony PSW, syndyk musi sporządzić plan podziału środków z masy upadłościowej – czyli, według mnie, to są te właśnie dalsze czynności, o których mówi Sędzia. Jest to jeden z ważniejszym, moim zdaniem, etapów, gdyż zatwierdzony ostateczny plan podziału masy skutkuje tym, że od tego momentu żaden nowy wierzyciel, który się zgłosi, nie zostanie uwzględniony w procesie upadłości tj. nie będzie już tworzonych nowych list uzupełniających wierzycieli.
    W mojej ocenie, jeśli sędzia nie poprosi Cię o przesłanie wniosku o PSW, to sam z siebie możesz go złożyć, jak już będzie zatwierdzony plan podziału. Jednak co sąd to inne podejście więc bywa to różnie.

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 3 months, 4 weeks temu przez kmaro08.
    • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 3 months, 4 weeks temu przez kmaro08.
    kprzsz
    Participant

Dziękuję bardzo za pomoc.

Mam jeszcze pytanie co do uzasadnienia propozycji PSW. Jestem osobą niepełnosprawną, uzależnioną id hazardu. Nie mam stałych leków, ani zabiegów, ale w zależności od potrzeb zdarzają się wydatki na rehabilitację, albo masaże lub wizyty u terapeuty. Czy w takiej propozycji wszystkie założone przeze mnie wydatki muszą być poparte jakimiś rachunkami, paragonami? Jak sąd weryfikuje takie założenia we wnioskach?

Kevin
    Participant

ja uwazam, ze jak najbardziej nalezy wzystko poprzec rachunkami, fakturami itp. – zwiazanymi z niepelnosprawnoscia i hazardem. Sad moze na to nawet nie spojrzec, ale lepiej dolaczyc.

kmaro08
    Participant

Z uwagi na to, że w obecnych czasach znaczna część spraw odbywa się na posiedzeniu niejawnym, warto opisać dosłownie wszystko we wniosku o PSW i jeśli masz jakieś potwierdzenia ponoszonych wydatków to na pewno nie zaszkodzi dołączyć. Jednak gdybyś części paragonów nie miał to i tak powinieneś te koszty uwzględnić, jak najwięcej, nic nie zaniżając (a wręcz przeciwnie 😉 )

kprzsz
    Participant

Dziękuję bardzo za pomoc 🙂

perse
    Participant

tez dołączałam co się da,rachunki za opłaty,umowy wynajmu itd,ale już np.leki,dojazdy do pracy,wizyty u lekarzy,dentysty,wydatki na szkole dziecka ,nieprzewidziane wydatki tylko opisywałam,bez dołączania rachunków i sędzia bez problemu wziął je pod uwagę

Tur73
    Participant

@perse
    A jaki procent wynagrodzenie brutto lub netto sąd Ci wyznaczył do spłaty i na jak długo?

Orientuje się jak to wygląda aktualnie (stara upadłość)?

Przeglądajasz 9 wpisów - od 1 do 9 (z 9)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.