interpretacja art. 22 a Ustawy Prawo Upadłościowe

Forum Fora Upadłość przedsiębiorcy interpretacja art. 22 a Ustawy Prawo Upadłościowe

Ten temat zawiera 1 odpowiedź, ma 2 głosy, i został ostatnio zaktualizowany przez  moskit 7 miesiące temu.

Przeglądajasz 2 wpisy - od 1 do 2 (z 2)
  • Autor
    Wpisy

Agi
    Participant

Dzień dobry,
    moje zapytanie dotyczy art. 22 a Ustawy Prawo Upadłościowe. Jeżeli przez przypadek przeoczyłam dyskusję na ten temat, bardzo przepraszam i proszę o przekierowanie do właściwego tematu. Chodzi mi o następujący problem: Znajomy prowadzi działalność gospodarczą. Z uwagi na kłopoty finansowe i całkowity brak środków pieniężnych chce złożyć wniosek o upadłość konsumencką, jednak aby móc go złożyć, wie, że najpierw musi złożyć wniosek jako przedsiębiorca, aby uniknąć negatywnych skutków płynących z Ustawy w przypadku, gdyby wniosku nie złożył. I teraz moje wątpliwości budzi art. 22 a. Bo rozumiem, że znajomy złoży najpierw wniosek jako przedsiębiorca, opłaci 1000 zł i liczy, że Sąd oddali wniosek z powodu braku środków na przeprowadzenie postępowania, w konsekwencji czego będzie mógł wyrejestrować działalność i złożyć wniosek o upadłość konsumencką. Ale zapis art. 22 a mówi, że wnioskodawca uiszcza (prócz opłaty od wniosku 1000 zł) zaliczkę na wydatki pod rygorem zwrotu wniosku. Czy zawsze Sąd wzywa od razu do uiszczenia tej zaliczki? Wiem, że to kwota rzędu 4,5 tys. zł, której znajomy nie ma… a rozumiem, że jeśli jej się nie uiści, to Sąd dokona zwrotu wniosku, a tym samym taka osoba nie będzie się mogła kwalifikować do upadłości konsumenckiej, gdyż uprawnia do tego tylko oddalenie wniosku z powodu braku środków finansowych na przeprowadzenie postępowania, a nie jego zwrot…? czy taka jest procedura, czy może jednak w praktyce inaczej to wygląda?
    Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam,
    Agi.

moskit
    Participant

Z tego co słyszałem to wystarczy samo złożenie wniosku.

Przeglądajasz 2 wpisy - od 1 do 2 (z 2)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.