Informacje do Planu Spłaty

Forum Fora Upadłość konsumencka – pytania Informacje do Planu Spłaty

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 26)
  • Autor
    Wpisy
    jakubmarzec26
    Participant

Witam,
    Jestem obecnie na etapie tworzenia planu spłaty. Syndyk pyta się mnie o zarobki partnerki. Tworzymy razem gospodarstwo domowe. Dlaczego Sąd bierze pod uwagę możliwości zarobkowe mojej partnerki, skoro ja do jej wypłaty nie mam żadnych praw? Czy możliwości zarobkowe mojej partnerki realnie wpływają na wysokość raty w planie spłaty zadłużenia? A jeśli wpływają to co w momencie gdy w trakcie realizowania planu spłaty przestanę prowadzić wspólne gospodarstwo z partnerką?
    Pytałem się asystentki syndyka ale mogę otrzymać od niej informacji.

kmaro08
    Participant

W chwili ustalania psw mieszkałem z partnerką, ale nigdzie o tym nie pisałem. Na pewno ułatwiło mi to, że umowa najmu mieszkania była tylko na mnie. Wyszedłem z założenia, że przez to będę mógł wykazać znacznie większe koszty utrzymania, m.in. koszt czynszu, który w takim wypadku nie rozkładał się na 2os. Oficjalnie więc tworzyłem jednoosobowe gosp. domowe.
    Może warto pomyśleć o takim rozwiązaniu. Przecież nie macie sformalizowanego związku. Umowę najmu też można dość szybko zmienić.
    Na forum, były osoby w podobnej sytuacji, ale to musiałbyś mocno poszukać.

kmaro08
    Participant

Pytanie też czy Syndyk w ogóle ma prawo zadać takie pytanie? Bo co jeśli Twoja partnerka Ci nie przekaże takich informacji, bo stwierdzi, że co to obchodzi jakiegoś obcego kolesia ile ona zarabia. Ty też masz prawo nie wiedzieć.

Izabela59
    Participant

Witam.Mam psw na 12 miesięcy.Czy mogę go wcześniej spłacic np.w 6 miesięcy,i czy nie będzie problemu?

kmaro08
    Participant

Nie powinno być problemu, jednak najlepiej jakby to było poparte poprawą sytuacji materialnej tj. wzrost wynagrodzenia.

Izabela59
    Participant

Do ostatniej odpowiedzi.Wzrost wynagrodzenia to raczej nie bo emeryci,ale była14 tka,i będzie 13 tka męża i moja,więc czy mogę wcześniej spłacic bez tłumaczenia skąd wzięłam kasę?

kmaro08
    Participant

Ja dopiero będę miał zamiar przyspieszyć spłatę psw, bo właśnie jestem na półmetku (18 z 36 rat). Jednak z tego co się orientuje to powinno się to w sprawozdaniu uzasadnić, a dodatkowe wypłaty emerytur myślę, że to dobre uzasadnienie przyspieszenia spłaty psw.

Izabela59
    Participant

A mozna wiedziec jaka kwota?Mąż też ma na 36[spłacił już 13]a kwotę ma 800 zł…jak dla nas to dużo!

kmaro08
    Participant

1050 zł na 36 miesięcy

havrix112
    Participant

Witam! Mam pytanie dotyczące wysokości planu spłaty i okresu spłaty. Mam ogłoszoną upadłość konsumencką. Moje ogólne zadłużenie to ponad 165 tyś zł. Zgłosiło się tylko 7 wierzycieli na łączną kwotę 24 tyś zł. Pracuję w szpitalu na umowę o pracę i na tą chwilę co miesiąc do masy upadłości wpływa kwota ok 1800zł miesięcznie. Wiem że z uzbieranej sumy muszę opłacić koszty syndyka to wychodzi ok. 6tyś zł. Na tą chwilę uzbierałem łącznie kwotę 10 tyś zł, syndyk powiedział mi, że w styczniu prześle mi jakieś dokumenty do wypełnienia jakie proponuje kwoty w ramach planu spłaty. Powiedział że w lutym wyśle dokumenty do sądu i zapewne po 2-3 miesiącach odbędzie się sprawa o plan spłaty. Do czasu rozprawy w sądzie powinienem uzbierać w masie upadłości kwotę ok. 17 tys zł, więc po odliczeniu kosztów syndyka do końca spłaty pozostanie mi kwota ok. 13tyś zł. Wstępnie obliczałem swoje wydatki i wychodzi mi, że pozostaje mi wolna kwota ok 800zł. I tutaj właśnie mam kilka dla mnie ważnych pytań. Czy przy o moich obecnych zarobkach tj. 3800zł i wydatkach 3000zł mam szansę na częściowe umorzenie kwoty do spłaty, czy raczej będę musiał spłacić całą pozostałą kwotę te 17 tyś zł.? Na jaki okres czasu sąd może ustalić u mnie plan spłaty, czy to muszą być pełne lata np rok, dwa czy trzy, czy może sąd ustalić np plan spłaty na 16 miesięcy? I ostatnie pytanie jaka może być tak w przybliżeniu kwota planu spłaty. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedz.

Wiosna2019
    Participant

Do czasu uprawomocnienia się planu spłat zapewne w masie uzbiera się o wiele więcej. Z masy upadłości zapewne będziesz musiał spłacić wierzycieli jednorazowo plus raty jeśli wpłata nie pokryje całości. Miałem dość podobną sytuację i prawdopodobnie nie będziesz miał nawet jednego roku na plan spłat.

Mewa
    Participant

Witam, będę bardzo wdzięczna za porady, otóż otrzymałam projekt planu spłaty wierzycieli od syndyka. Mam przesłać syndykowi swoje stanowisko wobec przygotowanego projektu( pod rygorem uznania ,iż projektu planu spłaty wierzycieli nie kwestionuje- co to znaczy? – nie wiem). Syndyk uznała, że do swojej niewypłacalności doprowadziłam w wyniku rażącego niedbalstwa, jednocześnie zwiększając jej stopień w sposób umyślny. Przy obecnym zarobku około 3670zł na rękę syndyk ustalił na miesięczną kwotę 1735zł i okres 84 rat przy zadłużeniu 213,350zł twierdząc, że mogę dorobić brakujące środki- koszty utrzymania we wrześniu podałam – 2500.Proszę o poradę, na czym polega moje ustosunkowanie się do projektu?, czy mogę podać swoją, niższą kwotę itp. Z góry dziękuję, pozdrawiam

havrix112
    Participant

Wiosna2019 bardzo Ci dziękuję za odpowiedz. A czy możesz mi powiedzieć ile tak mniej więcej czasu może potrwać aż ten plan spłaty się uprawomocni? I jeszcze jedno pytanie czy sad może anulować mi upadłość konsumencką bo np. uzna że jestem już wypłacalny skoro spłaciłem całe zadłużenie? Bo jeśli przedłuży się np pół roku to faktycznie spłacę wszystkich wierzycieli którzy się zgłosili?

Wiosna2019
    Participant

Z tym czasem to różnie bywa, wszystko zależy od różnych czynników, także trzeba czekać. Zobacz, ja mam zatwierdzony plan spłat ponad miesiąc temu a listy do tej pory nie zostały rozesłane przez sekretariat. Po nowych przepisach tylko nie ustalenie planu spłat przez rażące niedbalstwo anuluje upadłość, ale to są pewnie skrajne przypadki. Sąd nie uzna, że jesteś wypłacalny, ponieważ w masie upadłości uzbiera się dla tych wierzycieli co się zgłosili. Po prostu dostaniesz jednorazowe spłaty z masy upadłości wszystkich i będzie po sprawie. Tak to powinno wyglądać, także trzeba cierpliwości.

kmaro08
    Participant

@Mewa Oznacza to, że jeśli nie przedstawisz swojego stanowiska i propozycji psw, to zgadzasz się z propozycją Syndyka.
    Powinnaś podać swoją propozycję, którą jesteś w stanie realizować. Uzasadnij wszystkie swoje pozycje kosztowe, zarobki, sytuację życiową. Na pewno nie zaproponowałbym w swojej propozycji nie więcej jak 1000 zł na 36 miesięcy, a nawet mniej. Tylko tutaj trzeba dość dobrze opisać koszty utrzymania. Jeśli tego nie zrobisz to Ci dowalą tyle ile chce syndyk

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 26)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.