Ile czasu syndyk będzie zabierał pieniądze

Forum Fora Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej Ile czasu syndyk będzie zabierał pieniądze

Przeglądajasz 10 wpisów - od 16 do 25 (z 25)
  • Autor
    Wpisy
    Tony
    Participant

Syndyk wczesniej przesłał listę wierzycieli którzy się zgłosili i po przeanalizowaniu sprawy zaproponował kwotę którą mam płacić przez 36msc. Jednocześnie z pismem do mnie przesłał je do wierzycieli i sądu. Jeden wierzyciel się sprzeciwili że niby za mało i napisałem stosowne oświadczenie. Od tego czasu cisza . Pojechałem do sądu i napisałem pismo z prośbą o przyspieszenie ale po 5msc nadal cisza. Poza pensja nie posiadam innych aktywów ani majatku. Nie wiem więc właśnie czy ten plan jest zatwierdzony czy nie i nikt nigdzie nie jest mi w stanie udzielić informacji…
    Dzięki za wasze podpowiedzi bo sporo mi rozjaśniają

Tony
    Participant

Syndyk wczesniej przesłał listę wierzycieli którzy się zgłosili i po przeanalizowaniu sprawy zaproponował kwotę którą mam płacić przez 36msc. Jednocześnie z pismem do mnie przesłał je do wierzycieli i sądu. Jeden wierzyciel się sprzeciwili że niby za mało i napisałem stosowne oświadczenie. Od tego czasu cisza . Pojechałem do sądu i napisałem pismo z prośbą o przyspieszenie ale po 5msc nadal cisza. Poza pensja nie posiadam innych aktywów ani majatku. Nie wiem więc właśnie czy ten plan jest zatwierdzony czy nie i nikt nigdzie nie jest mi w stanie udzielić informacji…
    Dzięki za wasze podpowiedzi bo sporo mi rozjaśniają

Kevin
    Participant

a masz podgląd do swojej sprawy sądowej w internetowym portalu sądowym? Jak nie to koniecznie załóż i będziesz informowany co się dzieje w sprawie, poza tym zapisz się do czytelni i przejrzyj swoje akta, może jest coś o czym nie wiesz, np. odwołanie któregoś z wierzycieli.

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 1 month temu przez Kevin.
    Marek77
    Participant

Dnia 1 października sąd zatwierdził plan spłaty wierzycieli ustalony przez syndyka, niestety dziś 29 października dowiedziałem się że jeden wierzyciel zaskarżył wyrok.
    Moje pytanie brzmi jak długo będę czekał na postanowienie wyroku II instancji i czy w takim wypadku syndyk dalej będzie pobierał mi część wypłaty jak to robił dotychczas?

perse
    Participant

No niestety,dopóki nie ma prawomocności planu spłaty,a nie będzie dopóki sad II instancji nie wyda postanowienia syndyk nadal będzie pobierał cześć wypłaty,syndyk kończy pracę w momencie uprawomocnienia się wyroku i wtedy się z tobą rozlicza.

Na starych zasadach:
    Potrącenia dokonywane są do prawomocnego zakończenia postępowania upadłościowego, tj. do uprawomocnienia się postanowienia w przedmiocie planu spłaty wierzycieli. Chociaż niektórzy syndycy dokonują potrąceń tylko do dnia wydania takiego postanowienia.

Art. 491(14) ust. 3 Prawa upadłościowego w brzmieniu sprzed 24 marca 2020 r.
    Uprawomocnienie się postanowienia o ustaleniu planu spłaty wierzycieli albo umorzeniu zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli oznacza zakończenie postępowania.

Na nowych zasadach:
    Potrącenia powinny być dokonywane jedynie do dnia wydania postanowienie w przedmiocie planu spłaty wierzycieli.

Art. 491(14) ust. 8 Prawa upadłościowego w brzmieniu od 24 marca 2020 r.
    Wydanie postanowienia o ustaleniu planu spłaty wierzycieli albo umorzeniu zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli lub warunkowym umorzeniu zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli oznacza zakończenie postępowania.

Mam nadzieję, że to porównanie przepisów rozwiewa wszelkie wątpliwości w tej kwestii.

Marek77
    Participant

Dziękuję perse oraz Panu Michałowi za wyczerpującą odpowiedź, upadłość mam na nowych zasadach, no cóż teraz zostało cierpliwie czekać na decyzję sądu II instancji miejmy nadzieję, że podtrzyma postanowienie I instancji i w końcu będę mógł zacząć spłacać swoich wierzycieli.

Tony
    Participant

Czyli jeśli ja mam również na nowych zasadach, to rozumiem że należy czekać na list z sądu o zatwierdzeniu planu spłaty i syndyk zejdzie z wypłaty.
    Mam nadzieje że przyjdzie on szybko

perse
    Participant

Z tymi syndykami jest jakiś dramat,większość problemów chyba zależy od ich zachowania,niby nowe zasady są inne,a mąż idzie nowa upadłością i syndyk zszedł z wypłaty dopiero po uprawomocnieniu się planu spłat(trwało to jakieś 2 mce) a nie po zatwierdzeniu planu spłat. To jego rozliczenie z masy tez było jakieś dziwne, zrobił to w 5 minut oddał pieniądze,ale moim zdaniem to jakaś zaniżona suma,powiedział,ze były inne wydatki?????????bez wyjaśnienia i skoro w masie starczyło na jego wynagrodzenie i jeszcze zostało to dlaczego wpłacać ma mąż na skarb państwa?- nic z tego nie rozumiem.Syndyk nie życzy sobie telefonów gdyż zakończył swoja prace i koniec kropka. W dodatku mamy problem,bo mimo zejścia z renty ZUS i tak przesłał ostatnią cześć renty do masy(bo okazuje się,ze ZUS już na początku mca zamyka listy i w danym mcu i tak będzie potracenie i teraz walczymy z zusem bo pieniądze poszły na zamknięte przez syndyka konto masy PODOBNO zamknął,ale jakoś zwrotu nie ma czekamy na pismo z ZUSU co dalej,jak się okaże ze syndyk nie zamykał tam konta to nie wiem,syndyk powiedział żebyśmy sobie walczyli z zusem jego sprawa już nie interesuje,eh….

Marek77
    Participant

Co do syndyków muszę wtrącić swoje 3 grosze 😉
    Póki co to z każdym problemem jaki miałem, wysyłałem maila do syndyka, a syndyk zawsze odpisywał mi tego samego dnia lub następnego. Moja sprawa zaczęła się od stycznia tego roku a już w lipcu syndyk przedstawił mi plan spłaty wierzycieli (ciut wyższy niż ja mu przedstawiłem, ale myślę że dzięki temu sąd II instancji podtrzyma wyrok sądu rejonowego, bo jak już wcześniej pisałem jeden wierzyciel wniósł zażalenie od postanowienia) a postanowienie sądu rejonowego było wydane 1 października. Uważam że póki co syndyka miałem naprawdę bardzo w porządku zostanie jeszcze tylko jedna kwestia – zwrotu pobranych pieniędzy po ogłoszeniu postanowienia przez sąd rejonowy, mam nadzieję że tu również zostanę mile zaskoczony i syndyk odda mi całą kwotę którą w tej chwili pobiera.

Przeglądajasz 10 wpisów - od 16 do 25 (z 25)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.