Ile czasu syndyk będzie zabierał pieniądze

Forum Fora Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej Ile czasu syndyk będzie zabierał pieniądze

Przeglądasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 25)
  • Autor
    Wpisy
  • #19382
    Tony
    Uczestnik

    Witam.
    W marcu miałem ogłoszona upadłość konsumencką.
    Od tego czasu syndyk zabiera mi 60% wynagrodzenia z tytułu pracy na etat
    Nigdzie nie mogę uzyskać informacji co dzieje się z tymi pieniędzmi. Zostaje mało co a sprawa stoi w miejscu. Syndyk mówi że złożył wszystkie dokumenty odnośnie planu spłaty ale sądy w tych czasach przeciągają sprawę. W sądzie mówią że trzeba czekać ale nie wiem na jaki poczet co miesiąc zostają zabierane duże kwoty z wynagrodzenia i ile jeszcze to potrwa
    Czy te pieniądze zostaną mi zwrócone czy będą zabierane przez kolejne miesiące i je dalej je będę tracil. Dziękuję za podpowoedzi

    #19385
    Anonim
    Nieaktywne

    Hejka odpowiem Ci na moim przykładzie tz. Syndyk będzie Ci zabierał pieniądze z wynagrodzenia do czasu ustalenia PSW.(ok.8 miesięcy) do masu upadłościowej. Nie rozumiem tylko dlaczego 60%?

    #19386
    Kevin
    Uczestnik

    W przypadku alimentów syndyk zabiera 60% i z tych pieniędzy opłaca alimenty za upadłego.

    #19388
    Tony
    Uczestnik

    Ok dziękuję. Ale co dzieje się z tymi pieniędzmi które zabiera? Syndyk ustanowił swoje wynagrodzenie ale zabrał już dużo więcej środków. Mam rozumiec że sprawę można ciągnąć w nieskończoność i do tego czasu pieniądze przepadają , czy są one gdzieś odkładane i nastopi zwrot nadwyżki ? Z góry dziękuję

    #19389
    Tony
    Uczestnik

    Bo w sumie nigdzie nie mogę się dowiedzieć czy syndyk zatrzyma te pieniądze , czy zostaną przekazane wierzycielom , czy może nastąpi zwrot do mnie

    #19390
    Tony
    Uczestnik

    A w sądzie mówią że jest pandemia , strajk i w sumie nikt nie pracuje , więc trochę się denerwuje że może to się ciągnąć jeszcze miesiącami

    #19391
    Anonim
    Nieaktywne

    Reguły nie ma ile to może potrwać, czy to będą 3 miesiące czy 6, a może i dłużej.
    U mnie było tak, że to co zostało w masie na dzień rozprawy o ustalenie PSW, zostało przeznaczone na pierwszą ratę dla wszystkich wierzycieli. Ja bym się nastawił, że raczej nie odzyskasz już tych środków. Oczywiście są przypadki, że Sędzia nic z tym nie zrobi i Syndyk to zwraca upadłemu, ale chyba coraz rzadziej ma miejsce taka sytuacja.

    #19395
    Anonim
    Nieaktywne

    niekoniecznie,nadal zwracają,sędzia nie zarządził żadnej spłaty z masy tylko ustalił PSW i syndyk 2 tygodnie temu zlikwidował konto,na którym zbierały się środki i zwrócił(po uprawomocnieniu się PSW) pieniądze zebrane w masie i to w dodatku w gotówce do reki za pokwitowaniem,także co sad to obyczaj.

    #19396
    Anonim
    Nieaktywne

    Nie powiedziałem, że nie, ale mam jednak wrażenie, że ma to miejsce coraz rzadziej. Tak, jak pisałem, jak dla mnie lepiej założyć, że się pieniędzy nie otrzyma i być pozytywnie zaskoczonym niż odwrotnie. Wiadomo, wszystko zależy od sędziego.

    #19397
    Anonim
    Nieaktywne

    U mnie PSW został ustalony, a środki zgromadzone podzielone proporcjonalnie pomiędzy wierzycieli, po czym nastąpił sprzeciw wierzycieli, co przedłużyło postępowanie o pół roku. 23.10 Sąd Okręgowy odrzucił zażalenie. W tym czasie uzbierało się tam już 18 tysięcy.
    W listopadzie złożyłam wniosek o zwolnienie wynagrodzenia motywując to faktem, ze środki i tak są już moją własnością, natomiast zajęcie wynagrodzenia przez syndyka utrudnia mi godziwe życie i syndyk zwolnił wynagrodzenie. W marcu dostałam prawomocne postanowienie o ustaleniu PSW i wszystkie środki, zgromadzone na koncie do listopada utrzymałam z powrotem. Ale czy jest tak zawsze…. z Sądami nic nie wiadomo, dopóki nie zakończy się całość postępowania, tak na prawdę nie możesz być niczego pewien, jeżeli chodzi o pieniądze. Dopiero po zakończeniu postępowania wiesz więcej, czyli jak było w Twoim przypadku ;(

    #19410
    Hubert
    Uczestnik

    Moim zdaniem należy rozróżnić środki zgromadzone na koncie jako masa upadłości przed ustaleniem PSW od środków , które wpływają na to konto po PSW ale przed jego uprawomocnieniem.

    Środki przed PSW wchodzą w skład masy upadłości i są przeznaczone na wynagrodzenie syndyka oraz do podziału pomiędzy wierzycieli.

    Po ustaleniu PSW syndyk wciąż może pobierać część pensji aż do czasu uprawomocnienia PSW. Z tego co wiem te pieniądze nie trafiają do masy upadłości tylko po uprawomocnieniu powinny zostać zwrócone.

    Proszę o poprawienie mnie jeśli się mylę.

    #19411
    Anonim
    Nieaktywne

    Środki przed PSW wchodzą w skład masy upadłości i są przeznaczone na wynagrodzenie syndyka oraz do podziału pomiędzy wierzycieli.

    Jak już jesteśmy tacy dokładni to dodam swoje 3 gr 🙂
    Raczej mamy 3 sytuacje:
    1. środki zgormadzone do momentu zatwierdzenia ostatecznego planu podziału – są przeznaczone dla Syndyka i wierzycieli
    2. środki zgromadzone od momentu zatwierdzenia ostatecznego planu podziału do momentu ustalenia PSW – albo są zwracane upadłemu, albo przeznaczane do podziału dla wierzycieli np. w ramach pierwszej raty PSW.
    3. środki zgromadzone od momentu ustalenia PSW do momentu jego uprawomocnienia – są zwracane upadłemu.
    – w sytuacji ewentualnego odwołania się wierzycieli do Sądu II instancji – środki zgromadzone od ustalenia PSW do momentu wydania postanowienia sądu II instancji również trafią do upadłego (pewności nigdy nie ma, tak na 99%)

    #19413
    Tony
    Uczestnik

    Tutaj wygląda to tak że syndyk przesłał do sądu propozycje planu spłaty i od tego czasu nie mam żadnej informacji co dalej. Czy jest zatwierdzona czy uprawomocnione.
    Czyli rozumieć że jestem na punkcie 1 powyższego postu?
    Z góry dziękuję

    #19414
    Tony
    Uczestnik

    A od czasu tego listu z propozycją minęło…5miesiecy

    #19416
    Anonim
    Nieaktywne

    Tutaj wygląda to tak że syndyk przesłał do sądu propozycje planu spłaty i od tego czasu nie mam żadnej informacji co dalej.

    Jeśli miałeś na myśli przesłanie planu podziału środków z masy upadłościowej to tak, jesteś w pkt 1.

    Jeśli jednak nie, to pytanie czy plan podziału został już przygotowany wcześniej przez Syndyka, jeśli był, to jesteś w pkt 2.

Przeglądasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 25)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.