Ile czasu syndyk będzie zabierał pieniądze

Forum Fora Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej Ile czasu syndyk będzie zabierał pieniądze

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 25)
 • Autor
  Wpisy
 • #19382
  Tony
  Participant

  Witam.
  W marcu miałem ogłoszona upadłość konsumencką.
  Od tego czasu syndyk zabiera mi 60% wynagrodzenia z tytułu pracy na etat
  Nigdzie nie mogę uzyskać informacji co dzieje się z tymi pieniędzmi. Zostaje mało co a sprawa stoi w miejscu. Syndyk mówi że złożył wszystkie dokumenty odnośnie planu spłaty ale sądy w tych czasach przeciągają sprawę. W sądzie mówią że trzeba czekać ale nie wiem na jaki poczet co miesiąc zostają zabierane duże kwoty z wynagrodzenia i ile jeszcze to potrwa
  Czy te pieniądze zostaną mi zwrócone czy będą zabierane przez kolejne miesiące i je dalej je będę tracil. Dziękuję za podpowoedzi

  #19385
  Joasia
  Participant

  Hejka odpowiem Ci na moim przykładzie tz. Syndyk będzie Ci zabierał pieniądze z wynagrodzenia do czasu ustalenia PSW.(ok.8 miesięcy) do masu upadłościowej. Nie rozumiem tylko dlaczego 60%?

  #19386
  Kevin
  Participant

  W przypadku alimentów syndyk zabiera 60% i z tych pieniędzy opłaca alimenty za upadłego.

  #19388
  Tony
  Participant

  Ok dziękuję. Ale co dzieje się z tymi pieniędzmi które zabiera? Syndyk ustanowił swoje wynagrodzenie ale zabrał już dużo więcej środków. Mam rozumiec że sprawę można ciągnąć w nieskończoność i do tego czasu pieniądze przepadają , czy są one gdzieś odkładane i nastopi zwrot nadwyżki ? Z góry dziękuję

  #19389
  Tony
  Participant

  Bo w sumie nigdzie nie mogę się dowiedzieć czy syndyk zatrzyma te pieniądze , czy zostaną przekazane wierzycielom , czy może nastąpi zwrot do mnie

  #19390
  Tony
  Participant

  A w sądzie mówią że jest pandemia , strajk i w sumie nikt nie pracuje , więc trochę się denerwuje że może to się ciągnąć jeszcze miesiącami

  #19391
  kmaro08
  Participant

  Reguły nie ma ile to może potrwać, czy to będą 3 miesiące czy 6, a może i dłużej.
  U mnie było tak, że to co zostało w masie na dzień rozprawy o ustalenie PSW, zostało przeznaczone na pierwszą ratę dla wszystkich wierzycieli. Ja bym się nastawił, że raczej nie odzyskasz już tych środków. Oczywiście są przypadki, że Sędzia nic z tym nie zrobi i Syndyk to zwraca upadłemu, ale chyba coraz rzadziej ma miejsce taka sytuacja.

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 1 month, 1 week temu przez kmaro08.
  #19395
  perse
  Participant

  niekoniecznie,nadal zwracają,sędzia nie zarządził żadnej spłaty z masy tylko ustalił PSW i syndyk 2 tygodnie temu zlikwidował konto,na którym zbierały się środki i zwrócił(po uprawomocnieniu się PSW) pieniądze zebrane w masie i to w dodatku w gotówce do reki za pokwitowaniem,także co sad to obyczaj.

  #19396
  kmaro08
  Participant

  Nie powiedziałem, że nie, ale mam jednak wrażenie, że ma to miejsce coraz rzadziej. Tak, jak pisałem, jak dla mnie lepiej założyć, że się pieniędzy nie otrzyma i być pozytywnie zaskoczonym niż odwrotnie. Wiadomo, wszystko zależy od sędziego.

  #19397
  joatob70
  Participant

  U mnie PSW został ustalony, a środki zgromadzone podzielone proporcjonalnie pomiędzy wierzycieli, po czym nastąpił sprzeciw wierzycieli, co przedłużyło postępowanie o pół roku. 23.10 Sąd Okręgowy odrzucił zażalenie. W tym czasie uzbierało się tam już 18 tysięcy.
  W listopadzie złożyłam wniosek o zwolnienie wynagrodzenia motywując to faktem, ze środki i tak są już moją własnością, natomiast zajęcie wynagrodzenia przez syndyka utrudnia mi godziwe życie i syndyk zwolnił wynagrodzenie. W marcu dostałam prawomocne postanowienie o ustaleniu PSW i wszystkie środki, zgromadzone na koncie do listopada utrzymałam z powrotem. Ale czy jest tak zawsze…. z Sądami nic nie wiadomo, dopóki nie zakończy się całość postępowania, tak na prawdę nie możesz być niczego pewien, jeżeli chodzi o pieniądze. Dopiero po zakończeniu postępowania wiesz więcej, czyli jak było w Twoim przypadku ;(

  #19410
  Hubert
  Participant

  Moim zdaniem należy rozróżnić środki zgromadzone na koncie jako masa upadłości przed ustaleniem PSW od środków , które wpływają na to konto po PSW ale przed jego uprawomocnieniem.

  Środki przed PSW wchodzą w skład masy upadłości i są przeznaczone na wynagrodzenie syndyka oraz do podziału pomiędzy wierzycieli.

  Po ustaleniu PSW syndyk wciąż może pobierać część pensji aż do czasu uprawomocnienia PSW. Z tego co wiem te pieniądze nie trafiają do masy upadłości tylko po uprawomocnieniu powinny zostać zwrócone.

  Proszę o poprawienie mnie jeśli się mylę.

  #19411
  kmaro08
  Participant

  Środki przed PSW wchodzą w skład masy upadłości i są przeznaczone na wynagrodzenie syndyka oraz do podziału pomiędzy wierzycieli.

  Jak już jesteśmy tacy dokładni to dodam swoje 3 gr 🙂
  Raczej mamy 3 sytuacje:
  1. środki zgormadzone do momentu zatwierdzenia ostatecznego planu podziału – są przeznaczone dla Syndyka i wierzycieli
  2. środki zgromadzone od momentu zatwierdzenia ostatecznego planu podziału do momentu ustalenia PSW – albo są zwracane upadłemu, albo przeznaczane do podziału dla wierzycieli np. w ramach pierwszej raty PSW.
  3. środki zgromadzone od momentu ustalenia PSW do momentu jego uprawomocnienia – są zwracane upadłemu.
  – w sytuacji ewentualnego odwołania się wierzycieli do Sądu II instancji – środki zgromadzone od ustalenia PSW do momentu wydania postanowienia sądu II instancji również trafią do upadłego (pewności nigdy nie ma, tak na 99%)

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 1 month, 1 week temu przez kmaro08.
  #19413
  Tony
  Participant

  Tutaj wygląda to tak że syndyk przesłał do sądu propozycje planu spłaty i od tego czasu nie mam żadnej informacji co dalej. Czy jest zatwierdzona czy uprawomocnione.
  Czyli rozumieć że jestem na punkcie 1 powyższego postu?
  Z góry dziękuję

  #19414
  Tony
  Participant

  A od czasu tego listu z propozycją minęło…5miesiecy

  #19416
  kmaro08
  Participant

  Tutaj wygląda to tak że syndyk przesłał do sądu propozycje planu spłaty i od tego czasu nie mam żadnej informacji co dalej.

  Jeśli miałeś na myśli przesłanie planu podziału środków z masy upadłościowej to tak, jesteś w pkt 1.

  Jeśli jednak nie, to pytanie czy plan podziału został już przygotowany wcześniej przez Syndyka, jeśli był, to jesteś w pkt 2.

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 1 month, 1 week temu przez kmaro08.
  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 1 month, 1 week temu przez kmaro08.
Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 25)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.