dziedziczenie nieruchomości a upadłość

Forum Fora Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej dziedziczenie nieruchomości a upadłość

Ten temat zawiera 3 odpowiedzi, ma 2 głosy, i został ostatnio zaktualizowany przez  moskit 2 miesiące, 2 tygodnie temu.

Przeglądajasz 4 wpisy - od 1 do 4 (z 4)
 • Autor
  Wpisy
 • #12616

  boba
  Participant

  Jestem w postępowaniu upadłościowym od lutego 2016 roku. Obecnie na etapie realizacji PSW. Jednym z moich zobowiązań był kredyt hipoteczny wspólnie z rodzicami na mieszkanie których oni są wyłącznym właścicielem. W związku z tym syndyk nie mógł zająć tego mieszkania a spłatę raty przejęli rodzice. Niestety mój tata ciężko zachorował. Mama też jest już w kiepskim stanie. I tutaj przechodzę do pytania. Czy po śmierci rodziców mogę jeszcze uratować to mieszkanie? Czy jako spadkobierca mogłabym dalej spłacać raty? Czy będąc w upadłości bank będzie chciał w ogóle ze mną rozmawiać? Muszę dodać ,że jestem sama i mam tylko syna obecnie studiującego. Obecnie zamieszkuję z rodzicami i nie ukrywam,że zależałoby mi na utrzymaniu tego mieszkania. Po zakończeniu upadłości mogłabym spokojnie spłacać ratę. Przeszkodą może być mój wiek 53 lata.

  #12619

  moskit
  Participant

  Wszystko zależy od banku i ich procedur. Po okresie spłaty PSW warto pomyśleć o przystąpieniu do kredytu, aby już budować pozytywną historię współpracy. Powinno to, w mojej ocenie, pomóc w późniejszym przejęciu całkowitym zobowiązania.

  #12685

  boba
  Participant

  Sytuacja u mnie zmieniła się diametralnie. Mój tata zmarł w święta. Czy powinnam o tym zawiadamiać bank? Czy jak raty będą dalej płacone bank może wypowiedzieć kredyt? Jakie są szanse na uratowanie tego mieszkania?

  #12697

  moskit
  Participant

  Wyrazy współczucia 🙁

  „Czy powinnam o tym zawiadamiać bank?”
  Pewnie jest zapis w umowie o konieczności poinformowania banku w sytuacji wystąpienia istotnych okoliczności.
  Ja bym się tym nie przejmował, bo skutkiem byłoby wypowiedzenie umowy co i tak może nastąpić (o czym niżej).

  „Czy jak raty będą dalej płacone bank może wypowiedzieć kredyt?”
  To zależy.
  Sama śmierć kredytobiorcy nie może być podstawą do wypowiedzenia umowy kredytowej (procedura spadkowa, wejście w prawa i obowiązki wynikające z przyjęcia spadku itd). Bank wypowie umowę jeśli wystąpi utrata zdolności kredytowej. Nie znam sytuacji finansowej, ale podejrzewam, że ten problem wystąpi jeśli spłata kredytu spadnie tylko na głowę mamy.

  „Jakie są szanse na uratowanie tego mieszkania?”
  W mojej ocenie niewielkie, ale warto spróbować.
  Ja bym nie informował banku i starał się sprawę przeciągnąć do momentu końca okresu twojego PSW. Później dołączasz do kredytu. Oczywiście spłaty rat kredytu muszą być regularne i bez opóźnień.

  • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 2 miesiące, 2 tygodnie temu przez  moskit.
Przeglądajasz 4 wpisy - od 1 do 4 (z 4)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.