dziedziczenie nieruchomości a upadłość

Forum Fora Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej dziedziczenie nieruchomości a upadłość

Przeglądasz 10 wpisów - od 1 do 10 (z 10)
  • Autor
    Wpisy
  • #12616
    boba
    Uczestnik

    Jestem w postępowaniu upadłościowym od lutego 2016 roku. Obecnie na etapie realizacji PSW. Jednym z moich zobowiązań był kredyt hipoteczny wspólnie z rodzicami na mieszkanie których oni są wyłącznym właścicielem. W związku z tym syndyk nie mógł zająć tego mieszkania a spłatę raty przejęli rodzice. Niestety mój tata ciężko zachorował. Mama też jest już w kiepskim stanie. I tutaj przechodzę do pytania. Czy po śmierci rodziców mogę jeszcze uratować to mieszkanie? Czy jako spadkobierca mogłabym dalej spłacać raty? Czy będąc w upadłości bank będzie chciał w ogóle ze mną rozmawiać? Muszę dodać ,że jestem sama i mam tylko syna obecnie studiującego. Obecnie zamieszkuję z rodzicami i nie ukrywam,że zależałoby mi na utrzymaniu tego mieszkania. Po zakończeniu upadłości mogłabym spokojnie spłacać ratę. Przeszkodą może być mój wiek 53 lata.

    #12619
    moskit
    Uczestnik

    Wszystko zależy od banku i ich procedur. Po okresie spłaty PSW warto pomyśleć o przystąpieniu do kredytu, aby już budować pozytywną historię współpracy. Powinno to, w mojej ocenie, pomóc w późniejszym przejęciu całkowitym zobowiązania.

    #12685
    boba
    Uczestnik

    Sytuacja u mnie zmieniła się diametralnie. Mój tata zmarł w święta. Czy powinnam o tym zawiadamiać bank? Czy jak raty będą dalej płacone bank może wypowiedzieć kredyt? Jakie są szanse na uratowanie tego mieszkania?

    #12697
    moskit
    Uczestnik

    Wyrazy współczucia 🙁

    „Czy powinnam o tym zawiadamiać bank?”
    Pewnie jest zapis w umowie o konieczności poinformowania banku w sytuacji wystąpienia istotnych okoliczności.
    Ja bym się tym nie przejmował, bo skutkiem byłoby wypowiedzenie umowy co i tak może nastąpić (o czym niżej).

    „Czy jak raty będą dalej płacone bank może wypowiedzieć kredyt?”
    To zależy.
    Sama śmierć kredytobiorcy nie może być podstawą do wypowiedzenia umowy kredytowej (procedura spadkowa, wejście w prawa i obowiązki wynikające z przyjęcia spadku itd). Bank wypowie umowę jeśli wystąpi utrata zdolności kredytowej. Nie znam sytuacji finansowej, ale podejrzewam, że ten problem wystąpi jeśli spłata kredytu spadnie tylko na głowę mamy.

    „Jakie są szanse na uratowanie tego mieszkania?”
    W mojej ocenie niewielkie, ale warto spróbować.
    Ja bym nie informował banku i starał się sprawę przeciągnąć do momentu końca okresu twojego PSW. Później dołączasz do kredytu. Oczywiście spłaty rat kredytu muszą być regularne i bez opóźnień.

    • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 5 lat, 2 miesiące temu przez moskit.
    #13757
    boba
    Uczestnik

    Ponawiam moje pytanie, tylko sytuacja się zmieniła i zmarła moja mama i tata. Co dalej mogę zrobić z kredytem hipotecznym. Czy będąc w upadłości mogę sprzedać to mieszkanie i spłacić dług w banku? Dodam ,że jestem jedynym spadkobiercą i mam jednego syna 22- letniego.

    #13758
    Anonim
    Nieaktywne

    bardzo Ci współczuję takiego obrotu sprawy 🙁 niestety nie umiem pomóc

    #13762
    moskit
    Uczestnik

    Przykra sprawa 🙁
    „Czy będąc w upadłości mogę sprzedać to mieszkanie i spłacić dług w banku?”
    Generalnie tak, ale nie jest to taka prosta sprawa, bowiem obciążenie hipoteką pozostaje po sprzedaży nieruchomości.
    Są dwa rozwiązania:
    1. Sprzedaż za odpowiednio niską cenę uwzględniającą tą hipotekę. Niestety może być kłopot ze zbyciem ponieważ ludzie nie chcą raczej pakować się w taką sytuację. Wolą zapłacić więcej ale za „czystą” nieruchomość.
    2. Sprzedaż za wartość rynkową, ale z zapisem w umowie, że środki ze sprzedaży w pierwszej kolejności otrzymuje bank na spłatę kredytu. W tej sytuacji nie obejdzie się bez porozumienia z bankiem. Konieczne będzie też uzyskanie promesy z banku (jako gwarancję dla nabywcy), że ten zwolni hipotekę po otrzymaniu zapisanej w umowie kwoty.

    Oczywiście najpierw musi się odbyć postępowanie spadkowe. Dodam też, że poprawa sytuacji majątkowej w wyniku otrzymania spadku może być podstawą do zwiększenia PSW.

    #13764
    Anonim
    Nieaktywne

    @moskit
    Chcę tylko wyrazić moje uznanie dla Twojej szerokiej wiedzy. I nie tylko dotyczącej samej upadłości ale także wiedzy o spółkach, bankach, kontach, spadkach, darowiznach itd.
    Ja podejrzewam nawet, że Ty masz dużo bliższe związki z prawem niż tylko „amatorskie” 🙂

    #13765
    moskit
    Uczestnik

    Dzięki za miłe słowa. Żaden ze mnie prawnik. Wszystko to efekt doświadczeń własnych lub bliskiego otoczenia, pracy zawodowej itd.
    Każde doświadczenie czegoś uczy, sama upadłość także 🙂

    • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 4 lata, 11 miesięcy temu przez moskit.
    #13801
    boba
    Uczestnik

    Mam jeszcze jedno pytanie . jestem zameldowana z synem na mieszkaniu rodziców. Jeżeli by doszło do licytacji komorniczej jak to wygląda w sytuacji gdy są lokatorzy. Ja w tej chwili mieszkam katem u rodziny a syn studiuje poza miastem. Czy takie wprowadzenie się do tego mieszkania miałoby sens?

Przeglądasz 10 wpisów - od 1 do 10 (z 10)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.