Dziedziczenie a masa upadłości

Forum Fora Masa upadłości – co może zabrać syndyk Dziedziczenie a masa upadłości

Przeglądajasz 5 wpisów - od 1 do 5 (z 5)
  • Autor
    Wpisy
    Grazka
    Participant

Sąd ogłosił moją upadłość w czerwcu ubiegłego roku. Cały czas jest procedowana. Syndyk zabiera mi 50% pensji bo nie miałam innego majątku. W międzyczasie zmarła mi mama i odziedziczyłam 1/4 mieszkania spółdzielczego własnościowego – czy jest jakaś szansa, żeby Syndyk nie zabrał tego udziału do masy upadłościowej. Powiedział mi, że musi ten udział sprzedać. Czy nie może sąd odstąpić od tego?

Aldonaa
    Participant

Niestety. Wybór będzie tylko między dżumą a cholerą.
    Czyli albo sprzedaż udziału albo jego przekazanie na rzecz gminy/Skarbu Państwa.

Henzyk
    Participant

@Grazka i @Aldonaa Dokładnie, mniej więcej miałem ten sam numer. Sprawę należy potraktować jako bardzo poważną i istotną. Syndyk będzie musiał to sprzedać i wg mnie od tego nie odstąpi. Pozbycie się tego może skutkować konsekwencjami katastroficznymi dla upadłego!!! Musiałbym mieć więcej szczegółów, aby ten temat precyzyjnie przeanalizować.

Donat
    Participant

Witam wszystkich 🙂
    Krótko opiszę moja aktualną sytuacje. Planuje w następnym roku upadłość konsumencką. Niestety we wcześniejszych latach byłem prezesem spółki i zostałem pozwany z art. 299. Na tą chwile przegrałem jedną rozprawę na kwotę 123000 zł którą apeluję, w toku są inne. Jest duże prawdopodobieństwo że przegram wszystkie rozprawy. Udało mi się ogłosić upadłość spółki niestety masa upadłości nie wystarczy na pokrycie wierzytelności. Wartość wszystkich zobowiązań wobec wierzycieli może nawet przekroczyć 300-400 tyś. Aktualnie pracuje na etacie 3100 zł na rękę.
    Dlatego mam pytanie i obawę.
    Po zmarłym ojcu wspólnie z rodzeństwem i mamą dostaliśmy działkę (Ponad 1 hektar) Działka jeszcze przed śmiercią taty miała być siostry. Ciężko określić jej wartość. Nieruchomość jest budowlana ale myślę ze względu na brak utwardzonej drogi do działki (400m), 30% to las i brak mediów jej wartość jest niska ok 70000 – 100000. Dział spadku został przeprowadzony i prawnie przypadło mi ok. 18% majątku (12000-18000 zł)
    W darowiźnie chcemy przekazać to siostrze.
    1. Czy robić to jak najszybciej czy poczekać?
    2. Czy wartość majątku jest na tyle duża aby syndykowi opłacało się sprzedawać udziały?
    Może miał ktoś podobną sytuację?

Darowizna nie wchodzi w grę. Jest to podstawa do skargi paulińskiej prze 5 lata. Co więcej, jeżeli między darowizną a złożeniem wniosku o upadłość nie minie rok, taka czynność po ogłoszeniu upadłości jest bezskuteczna z mocy prawa. Samo dokonanie darowizny może być uznane również za trwonienie majątku. To zaś może być podstawą odmowy oddłużenia.

Lepiej pozostawić udziały. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że syndyk nie znajdzie na nie nabywcy i będzie musiał wyłączyć je z masy upadłości.

Przeglądajasz 5 wpisów - od 1 do 5 (z 5)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.