Dwa pytania

Otagowane: 

Przeglądasz 3 wpisy - od 1 do 3 (z 3)
  • Autor
    Wpisy
  • #19402
    EzioTM
    Uczestnik

    Hej,

    miałbym dwa pytania odnośnie upadłości konsumenckiej. Mam już ją ogłoszoną i obecnie syndyk zajmuje mi wypłatę. Dostęp do konta mam pełny. A oto pytania:

    – czy jeżeli z mojego konta bankowego są wykonywane przelewy z opłatami za nie moje zobowiązanie (po prostu osoba, która spłaca nie ma konta bankowego), to grozi to jakimiś konsekwencjami ze strony syndyka? W sensie czy będzie to źle traktowane, jakoś odnotowane?

    – czy w przypadku chęci przejścia na umowę B2B i założenia JDG dla obecnego pracodawcy, wypłata będzie zabierana w kwocie 50% wartości wynagrodzenia od wartości faktury, czy dopiero po odliczeniach ZUSU i podatku?

    Dziękuję z góry za odpowiedź.

    #19405
    Anonim
    Nieaktywne

    Jeśli chodzi o pierwsze pytanie to, nie wiem czy może mieć to jakieś konsekwencje. Niemniej, jeśli Syndyk zobaczy na Twoim koncie jakieś podejrzane przelewy, to może trochę namieszać, bo będziesz musiał się pewnie nieźle natłumaczyć co to jest. No bo zobacz jak to wygląda, na koncie masz wykazane przelewy na poczet spłat zobowiązań wierzytelności, których nie wykazałeś w upadłości. Od razu nasuwa się myśl, że zatajasz jakieś zobowiązania. Ja wiem jedno, jeśli można to należy nie dawać najmniejszych nawet podstaw do umorzenia postępowania, albo innych problemów/sytuacji wydłużających postępowanie.
    Co do drugiego pytania, to nie wiem czy w ogóle możesz zakładać jdg podczas postępowania upadłościowego, a jeśli już to pewnie jest wymagana zgoda syndyka/sędziego. Według mnie należy to skonsultować z syndykiem i nic nie robić za jego plecami. Zmiana formy zatrudnienia może być uznana za działanie na szkodę wierzycieli (m.in. jeśli masz umowę o pracę to chroni Cię prawo pracy), tak samo jak zmiana pracodawcy. A już były sytuacje, że syndyk nie wyraził zgody na zmianę pracy upadłemu.

    #19415
    EzioTM
    Uczestnik

    Dziękuję za odpowiedź. Nie zamierzam nic robić za plecami, chęć zmiany sposobu zatrudnienia bym oczywiście przedyskutowal z syndykiem. Chodzi mi jedynie o informację, czy jest to opłacalne stąd pytanie o sposób pobierania wynagrodzenia w tym przypadku. Co do pierwszej kwestii od nowego miesiąca nie będę już tego robił by nie kusić losu – dziękuję za wskazówkę.

Przeglądasz 3 wpisy - od 1 do 3 (z 3)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.