Dostęp do rachunku bankowego

Forum Fora Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej Dostęp do rachunku bankowego

Przeglądajasz 7 wpisów - od 1 do 7 (z 7)
 • Autor
  Wpisy
 • #19273
  Andi7
  Participant

  Witajcie
  Pytanie trochę z innej beczki, ale dotyczące wprost upadłości konsumenckiej. Co dzieje się z rachunkiem bankowym, który założył w trakcie postępowania syndyk masy upadłościowej na dane upadłego, jako konto masy upadłościowej. Do tego rachunku przez cały proces upadłościowy nie miałem dostępu, postępowanie zostało zakończone prawie rok temu (orzeczono PSW), a okazuje się że w banku Santander prowadzony jest rachunek bankowy, którym nie mogę administrować, nie mogę go zamknąć, gdyż pełny dostęp posiada jedynie syndyk. Na kontakt z mojej strony syndyk nie reaguje, dlatego zastanawiam się, czy nie złożyć zażalenia na czynności syndyka do sędziego komisarza. Czy macie inny pomysł rozwiązania sprawy?

  #19275

  Należy przejść się do placówki banku i okazać im orzeczenie kończące postępowanie upadłościowe ze stwierdzeniem jego prawomocności. Jeżeli postępowanie się zakończyło, to syndyk stracił już swoją funkcje – niema już go.

  #19309
  Andi7
  Participant

  Dziękuję Panie Mecenasie za szybką i pomocną (jak zwykle) odpowiedź.
  Kwestia dostępności do rachunku jest jak najbardziej jasna i zrozumiała. Nurtuje mnie jedynie zakres kompetencji syndyka w trakcie jego działania. Otóż czy syndyk ma prawo zawierać umowy (chociażby o prowadzenie rachunku) w imieniu upadłego. Zarząd masą upadłości jest jak najbardziej zrozumiały, ale zawieranie umów nie w swoim imieniu jest działaniem wysoce ryzykownym. W moim przypadku doszło do szczęśliwego zbiegu okoliczności i na obecnym etapie wiem, że mam założony w banku X rachunek bankowy (założony przez syndyka). Jednak jakie czynności powinien wykonać upadły, któremu syndyk założył rachunek bankowy w jego imieniu, bez jego wiedzy, bez jakiejkolwiek informacji. Przecież taki rachunek bankowy po zakończonym postępowaniu upadłościowym może być cały czas aktywny i generować koszty obsługi. Hipotetycznie za 3 lata zamiast cieszyć się z zakończonej upadłości, w nagrodę upadły może otrzymać kolejny tytuł egzekucyjny za czynności, których nie podejmował i nie mógł ich podejmować w trakcie upadłości.

  #19310
  Kevin
  Participant

  Mi syndyk przelał środki na moje konto, a rachunek w Santander (czyzby przypadek, że syndycy właśnie w tym banku zakładają konta dla upadłych) obiecał zamknąć, no i po jakimś czasie dostałem wezwanie do uregulowania zaległości za prowadzane konta (w sumie ciekawe czemu syndyk nie założył darmowego konta tylko płatne…) więc udałem się do placówki w celu zamnkięcia konta, w banku zostałem poinformowany, że nie mogę tego zrobić, więc znów telefon do syndyka, żeby zamknął konto, no i po uregulowaniu zaległości syndyk w końcu zamknął. Generalnie trzeba pilnować swoich sprawa, ja kiedyś zrobiłem sobie wycieczkę po wszystkich bankach, z którymi miałem coś wspólnego i pozamykałem wszystkie usługi, te darmowe też, ale trzeba dmuchać na zimne, żeby te darmowe nie okazały się płatnymi za jakiś czas.

  #19329

  Tak, syndyk ma prawo zawierać umowy w imieniu upadłego w zakresie w jakim jest to niezbędne do prawidłowego przeprowadzenia postępowania upadłościowego. Uprawienie to jest związane właśnie z zarządem masą upadłości.

  We wszystkich prowadzonych przeze mnie sprawach syndyk zawsze informował o tym, że otwiera rachunek bankowy upadłemu potrzebny do prowadzenia postępowania upadłościowego. Nie spotkałem się z sytuacją by było to czynione w tajemnicy. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Niemniej zatajenie tego nie skutkuje nieważnością umowy o prowadzenie rachunku bankowego.

  #19343
  wiktoria195
  Participant

  Nie mam rachunku bankowego to gdzie potrącone pieniądze przez syndyka się znajdują.

  #19344

  Na to pytanie tyko syndyk odpowie. Przypuszczam jednak, że jakiś rachunek bankowy dla masy upadłości został uruchomiony.

Przeglądajasz 7 wpisów - od 1 do 7 (z 7)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.