Dostęp do rachunku bankowego

Forum Fora Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej Dostęp do rachunku bankowego

Przeglądajasz 7 wpisów - od 1 do 7 (z 7)
  • Autor
    Wpisy
    Andi7
    Participant

Witajcie
    Pytanie trochę z innej beczki, ale dotyczące wprost upadłości konsumenckiej. Co dzieje się z rachunkiem bankowym, który założył w trakcie postępowania syndyk masy upadłościowej na dane upadłego, jako konto masy upadłościowej. Do tego rachunku przez cały proces upadłościowy nie miałem dostępu, postępowanie zostało zakończone prawie rok temu (orzeczono PSW), a okazuje się że w banku Santander prowadzony jest rachunek bankowy, którym nie mogę administrować, nie mogę go zamknąć, gdyż pełny dostęp posiada jedynie syndyk. Na kontakt z mojej strony syndyk nie reaguje, dlatego zastanawiam się, czy nie złożyć zażalenia na czynności syndyka do sędziego komisarza. Czy macie inny pomysł rozwiązania sprawy?

Należy przejść się do placówki banku i okazać im orzeczenie kończące postępowanie upadłościowe ze stwierdzeniem jego prawomocności. Jeżeli postępowanie się zakończyło, to syndyk stracił już swoją funkcje – niema już go.

Andi7
    Participant

Dziękuję Panie Mecenasie za szybką i pomocną (jak zwykle) odpowiedź.
    Kwestia dostępności do rachunku jest jak najbardziej jasna i zrozumiała. Nurtuje mnie jedynie zakres kompetencji syndyka w trakcie jego działania. Otóż czy syndyk ma prawo zawierać umowy (chociażby o prowadzenie rachunku) w imieniu upadłego. Zarząd masą upadłości jest jak najbardziej zrozumiały, ale zawieranie umów nie w swoim imieniu jest działaniem wysoce ryzykownym. W moim przypadku doszło do szczęśliwego zbiegu okoliczności i na obecnym etapie wiem, że mam założony w banku X rachunek bankowy (założony przez syndyka). Jednak jakie czynności powinien wykonać upadły, któremu syndyk założył rachunek bankowy w jego imieniu, bez jego wiedzy, bez jakiejkolwiek informacji. Przecież taki rachunek bankowy po zakończonym postępowaniu upadłościowym może być cały czas aktywny i generować koszty obsługi. Hipotetycznie za 3 lata zamiast cieszyć się z zakończonej upadłości, w nagrodę upadły może otrzymać kolejny tytuł egzekucyjny za czynności, których nie podejmował i nie mógł ich podejmować w trakcie upadłości.

Kevin
    Participant

Mi syndyk przelał środki na moje konto, a rachunek w Santander (czyzby przypadek, że syndycy właśnie w tym banku zakładają konta dla upadłych) obiecał zamknąć, no i po jakimś czasie dostałem wezwanie do uregulowania zaległości za prowadzane konta (w sumie ciekawe czemu syndyk nie założył darmowego konta tylko płatne…) więc udałem się do placówki w celu zamnkięcia konta, w banku zostałem poinformowany, że nie mogę tego zrobić, więc znów telefon do syndyka, żeby zamknął konto, no i po uregulowaniu zaległości syndyk w końcu zamknął. Generalnie trzeba pilnować swoich sprawa, ja kiedyś zrobiłem sobie wycieczkę po wszystkich bankach, z którymi miałem coś wspólnego i pozamykałem wszystkie usługi, te darmowe też, ale trzeba dmuchać na zimne, żeby te darmowe nie okazały się płatnymi za jakiś czas.

Tak, syndyk ma prawo zawierać umowy w imieniu upadłego w zakresie w jakim jest to niezbędne do prawidłowego przeprowadzenia postępowania upadłościowego. Uprawienie to jest związane właśnie z zarządem masą upadłości.

We wszystkich prowadzonych przeze mnie sprawach syndyk zawsze informował o tym, że otwiera rachunek bankowy upadłemu potrzebny do prowadzenia postępowania upadłościowego. Nie spotkałem się z sytuacją by było to czynione w tajemnicy. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Niemniej zatajenie tego nie skutkuje nieważnością umowy o prowadzenie rachunku bankowego.

wiktoria195
    Participant

Nie mam rachunku bankowego to gdzie potrącone pieniądze przez syndyka się znajdują.

Na to pytanie tyko syndyk odpowie. Przypuszczam jednak, że jakiś rachunek bankowy dla masy upadłości został uruchomiony.

Przeglądajasz 7 wpisów - od 1 do 7 (z 7)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.