Dostęp do akt

Przeglądasz 4 wpisy - od 1 do 4 (z 4)
  • Autor
    Wpisy
  • #11741
    Wilkolak
    Uczestnik

    Czy jeśli przed złożeniem wniosku o upadłość konsumencką, między małżonkami istniała rozdzielność majątkowa, to czy małżonek który nie składał wniosku ma dostęp do akt upadłościowych? Proszę odpowiedź jakoś uzasadnić. Według mnie nie powinien – do akt mają dostęp upadły, syndyk i wierzyciele którzy przystąpili do postępowania upadłościowego. Współmałżonek który pozostawał w rozdzielności majątkowej przed złożeniem wniosku i nie jest/stał się wierzycielem upadłego, nie ma dostępu do akt. Czy moje stanowisko jest słuszne, czy nie?

    #11745
    moskit
    Uczestnik

    Stanowisko jest niesłuszne.
    Art 228 pkt 1 PU
    Akta sądowe udostępnia się w sekretariacie sądu uczestnikom postępowania oraz każdemu, kto potrzebę ich przejrzenia dostatecznie usprawiedliwi.

    #11759
    Wilkolak
    Uczestnik

    Ok, ale to należy złożyć wniosek i jakoś go uzasadnić, tak? Czy upadły ma możliwość zajęcia stanowiska w sprawie takiego wniosku, może się sprzeciwić? No i jakie szanse ktoś ma w tej sprawie. Skoro upadłość implikuje rozdzielność majątkową to drugi małżonek nie ma przecież interesu (poza ciekawością) zaglądać do akt, dobrze myślę?

    #11764
    moskit
    Uczestnik

    Ok, ale to należy złożyć wniosek i jakoś go uzasadnić, tak?

    Tak.

    Czy upadły ma możliwość zajęcia stanowiska w sprawie takiego wniosku, może się sprzeciwić?

    Nie wiem, ale chyba to sąd będzie taki wniosek weryfikował bez udziału upadłego.

    Skoro upadłość implikuje rozdzielność majątkową to drugi małżonek nie ma przecież interesu (poza ciekawością) zaglądać do akt, dobrze myślę?

    Też nie przychodzi mi inny powód poza ciekawością.

Przeglądasz 4 wpisy - od 1 do 4 (z 4)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.