Dobrowolne alimenty a komornik na wynagrodzeniu

Forum Fora Upadłość konsumencka – pytania Dobrowolne alimenty a komornik na wynagrodzeniu

Otagowane: 

Przeglądasz 1 wpis (z 1)
  • Autor
    Wpisy
    Romankia70
    Participant

Mam pytanie, w kwestii której nadal nie mam pełnej jasności.
    Otóż – od ponad trzech lat moje wynagrodzenie zajmuje komornik. Pętla, w której konsekwencji zajęto wynagrodzenie moje i mojego męża, to osobny trudny temat. i nie lada problem przy tworzeniu wniosku do upadłości.
    ale:
    mamy syna, od niedawna dorosłego, uczącego się. Nie jest „asem”, więc mamy świadomość, że w przypadku podjęcia pracy nie podoła nauce, wobec czego rozumiemy naukę zawodu i wspieramy go „mentalnie”, bo finansowo nie mamy jak…
    Prawnik podpowiedział mu, że może nas pozwać o alimenty, co uczynił, przedstawiając w sądzie swoje udokumentowane wydatki, wskazując, że na ich realizację wykorzystywał środki z 500+, póki mu przysługiwały (wpływały na odrębne konto, nie nasze, bez naszego wglądu i ingerencji)
    W sądzie zgodziliśmy się oboje z mężem, by kwota alimentów była podzielona między nas (250 od osoby).
    Nie zarabiamy najniższej krajowej, lecz każde z nas po ok. 3700 miesięcznie.
    Prawnik rozmawiając z synem sugerował, by po otrzymaniu wyroku syn udał się do naszych pracodawców, by nie obciążać nas rodziców dodatkowymi kosztami komorniczymi, skoro podobno prawo polskie dba przede wszystkim o prawo dziecka do godnego życia, a nie żebrania na swoje potrzeby.. Z resztą i dla nas jest to trudne, że nie możemy mu zapewnić życia na poziomie kolegów i potrzeb dopóki mamy długi, a bez upadłości nie damy rady powstać z kolan.
    Chcemy by syn miał możliwość dysponowania środkami na własne potrzeby (podręczniki, przybory szkolne, ubrania bhp na warsztaty szkolne, odziez i buty codzienne, śniadanie i posiłek gdy w domu pusta lodówka, inne potrzeby póki nie będzie w stanie utrzymać się sam…

kwestią o której prawnik nie wspomniał są ograniczenia wypłaty alimentów w przypadku zajęcia komorniczego pensji. Dlatego proszę o odpowiedź tu: czy prawdą jest, że nasi pracodawcy nie będą mogli zabezpieczyć najpierw potrzeb naszego dziecka, jeśli wystąpi ono z tytułem sądowym do nich bez udziału komornika? Czy w przypadku zajętej pensji alimenty mogą być egzekwowane wyłącznie przez komornika?
    Nie chcemy nikogo skrzywdzić, ani wierzycieli, ani tym bardziej syna.
    Z pensji, po przekazaniu alimentów, będzie nadal komornik rozdzielał dla wierzycieli różnicę pomiędzy należna pensją a alimentami dla dziecka i kwotą wolną od zajęcia. I tak nie spłacimy wierzycieli szybciej niż za naście lat bez pomocy sądu…
    Będę wdzięczna za wszelkie rady i doświadczenia

Przeglądasz 1 wpis (z 1)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.