Darowizna samochodu podczas planu spłaty

Forum Fora Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej Darowizna samochodu podczas planu spłaty

Przeglądajasz 4 wpisy - od 1 do 4 (z 4)
  • Autor
    Wpisy
    Wojtas18
    Participant

Witam. Moja żona w trakcie mojego postępowania zakupiła auto o wartość 6,5 tys zł , współwłaścicielem jest jej brat. Minęło już 4 lata od zakupu auta. i tu pytanie, wartość auta na chwilę obecną to około 3,5-4 tyś.,czy jak żona by przepisała część auta na mnie to ta darowizna musi być przekazana na poczet dodatkowej spłaty dla wierzycieli? Czy jeśli wartość samochodu jest mniejsza niż średnia krajowa to muszę zgłaszać to w sprawozdaniu rocznym? Jak to jest z darowizna samochodu?

kmaro08
    Participant

Rozumiem, że jesteś na etapie realizowania planu spłat wierzycieli. Zgłaszać w sprawozdaniu rocznym musiałbyś nabyte składniki majątkowe przekraczające wartość średniej krajowej (obecnie to chyba coś koło 6 tys. zł). Odnośnie otrzymanych darowizn to oczywiście mogą być podstawą do zmiany Twojego PSW, tak samo, jak w przypadku nabycia spadku czy wygrania na loterii. Nie ma w ustawie jakiś progów.
    Moim zdaniem, skoro wartość pojazdu jest poniżej średniej krajowej, powinieneś przejąć go na zasadzie zakupu. Wówczas problem z darowizną rozwiązany, jak i nieprzekroczenie progu średniej krajowej przy nabywaniu składników majątkowych – brak wykazywania w sprawozdaniu rocznym.

Wojtas18
    Participant

Ale żona jest właścicielem, a chciałbym żeby mnie dopisać jako współwłaściciela. To tylko jest możliwość odkupienia samochodu od żony? Jak zrobić , żeby żona i ja byli współwłaścicielami samochodu a nie miało by to wpływu na wykonywanie PSW.

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 2 days, 15 hours temu przez Wojtas18.
    kmaro08
    Participant

Jednym z właścicieli jest też brat żony więc może wystarczy stosowna umowa miedzy nim a Tobą – odsprzedanie jego „części”? Myślę, że nikt Ci problemów nie będzie robił z tego powodu, jednak ja osobiście nie byłem w podobnej sytuacji, może jest ktoś na forum, kto miał podobnie i powie jak to załatwił.

Przeglądajasz 4 wpisy - od 1 do 4 (z 4)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.