Darowizna mieszkania, skuteczność w upadłości

Forum Fora Upadłość konsumencka – pytania Darowizna mieszkania, skuteczność w upadłości

Przeglądasz 9 wpisów - od 1 do 9 (z 9)
 • Autor
  Wpisy
 • #21522
  michal.333
  Uczestnik

  Panie Mecenasie, osoba która zamierza ogłosić upadłość we wrześniu 2017r. przepisała aktem darowizny na swojego syna. W sierpniu 2022 roku otrzymała razem z synem pismo od komornika o wyznaczonym terminie czynności polegających na oględzinach darowanego lokalu mieszkalnego celem egzekucji komorniczej. Czy w takim przypadku osoba ubiegająca się o upadłość powinna obawiać się braku umorzenia zadłużenia w związku z brakiem upływu 5 lat od darowania synowi mieszkania? Czy syn może stracić mieszkanie wskutek zaistniałych okoliczności?

  #21524
  adw. Michał Hajduk
  Administrator

  Na jakiej podstawie komornika prowadzi egzekucje? Jest to postepowanie na rzecz wierzyciela hipotecznego? Było wcześniej wszczęte przeciwko synowi postępowanie sądowe z tzw. skargi pauliańskiej?

  #21539
  michal.333
  Uczestnik

  Mieszkanie jest obciążone kredytem hipotecznym. Wobec syna nie było także wcześniej wszczęte postępowanie ze skargi pauliańskiej – chyba że to teraz to właśnie ma miejsce bo w tym miesiącu moja 5 lat od wykonania darowizny. Matka jest zadłużona i twierdzi, że postępowanie dotyczy cofnięcia darowizny. Połowę mieszkania dłużniczka darowała synowi, a drugą połowę syn odkupił od jej byłego partnera. Syn mieszka w Angii. Matka boi się, że zabiorą mu mieszkanie, a ona nie wie czy ma składać wniosek o upadłość i jak ma się ewentualnie odnieść do tej sprawy.

  #21540
  adw. Michał Hajduk
  Administrator

  Jeżeli darowizna była dokonana ponad 5 lat temu, to skargi pauliańskiej nie trzeba już się obawiać. Chyba, że wcześniej przeprowadzono postępowanie sądowe zaocznie. Niemniej wydaje mi się, że postępowanie wszczął wierzyciel hipoteczny, czyli wierzyciel matki, który miał zabezpieczenie w postaci hipoteki na darowanej nieruchomości. Niestety bez zaznajomienia się z dokumentami np. przynajmniej z pismami od komornika, nie jestem w stanie nic jednoznacznie stwierdzić i za bardzo pomóc. Najlepiej jakby osoba zainteresowana – syn lub matka zadzwonili do mnie i dokładniej przedstawili mi sytuacje.

  #21543
  michal.333
  Uczestnik

  Przepraszam, w pierwszym zdaniu zabrało słowa „nie”, a więc mieszkanie nie jest obciążone kredytem hipotecznym. Jeden z wierzycieli matki nie wiadomo skąd dowiedział się o darowiźnie i wydany został wyrok sądowy, uznający za bezskuteczne czynności polegające na darowiźnie i sprzedaży mieszkania na rzecz syna dłużniczki. Komornik nic więcej nie powiedział, a dłużniczka jest zaskoczona. Nie minęło jeszcze 5 lat od darowizny, termin ten minie dokładnie 17 września 2022r. tylko czy to postępowanie może mieć z tym jakiś związek?

  #21544
  michal.333
  Uczestnik

  Darowizna była dokonana we wrześniu 2017r. Wierzyciel dłużniczki (nie hipoteczny) w 2018r. uzyskał w sądzie prawomocny nakaz zapłaty . Dłużniczka nie mając środków do spłaty czekała cierpliwie do września 2022 roku, aby uniknąć skargi pauliańskiej, a w październiku 2022 r otrzymała prawomocny wyrok sądowy stwierdzający bezskuteczność dokonania darowizny. Ona teraz nie wie czy to postępowanie może być tożsame ze skargą pauliańską w przypadku złożenia wniosku o upadłość nawet po upływie 5 lat od dokonania darowizny, nie wie czy syn może się jakoś obronić przed utratą mieszkania i czy we wniosku o upadłość powinna wykazać tą wierzytelność jako sporną w świetle zaistniałych okoliczności.

  #21545
  adw. Michał Hajduk
  Administrator

  Wszystko wskazuję na to, że wierzyciel matki wystąpił ze skargą pauliańską przeciwko synowi. Syn natomiast z jakichś względów nie brał udziału w postępowaniu i sąd wydał wyrok zaoczny. Niestety żeby dowiedzieć się co dokładnie się stało trzeba by zajrzeć do akt sprawy. Bez analizy akt sprawy trudno cokolwiek więcej stwierdzić. Na pewno w takie sytuacji samo postępowanie upadłościowe nie będzie należało do najprostszych. Ja tu nie widzę wierzytelności spornej. Wierzyciel, który wniósł skargę paulińską, wcześniej musiał wykazać istnienie swojego roszczenie przeciwko matce. Możliwe, ze dysponuje jakimś wyrokiem/nakazem zapłaty przeciwko matce. Tak jak zaznaczyłem wcześniej bez znajomość akt możemy jedynie gdybać.

  #21547
  michal.333
  Uczestnik

  Jest dokładnie tak jak Pan napisał, wierzyciel dysponował nakazem zapłaty przeciwko matce na kwotę ok 40 tys zł. Syn nie brak udziału w postępowaniu, ponieważ na stałe przebywa za granicą. Wartość mieszkania to ok 600 tys. zł. Co by Pan w tej sytuacji zalecał zrobić, wstrzymać się z w wnioskiem o upadłość i spróbować zająć się na razie tematem prawdopodobnej skargi pauliańskiej? I czy istnieją jakiekolwiek możliwości aby się od utraty mieszkania obronić.

  #21563
  adw. Michał Hajduk
  Administrator

  Tak, dogadać się z tym wierzycielem. Jest to delikatna kwestia i temat nie na publiczną debatę 🙂

Przeglądasz 9 wpisów - od 1 do 9 (z 9)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.