Czy można spłacić wcześniej plan spłaty?

Forum Fora Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej Czy można spłacić wcześniej plan spłaty?

Przeglądajasz 15 wpisów - od 31 do 45 (z 160)
  • Autor
    Wpisy

Teoretycznie nikt nie powinien się niczego „czepić”. Ale to tylko teoretycznie. Praktyka z teorią często ma niewiele wspólnego 🙂
    Sąd niewątpliwie będzie trzeba poinformować, że plan spłaty wierzycieli został wykonany.

anheros
    Participant

OK – czyli jak będę pierwszy, to napiszę 😉
    Taki mam plan (jeden z wieeelu, ale ten konkretny na taką konkretną okoliczność): tak jak byłem jednym z pierwszych co składali wniosek na okoliczność nowych przepisów roku 2016 (dzięki Panu Mecenasowi!), tak tutaj też staram się być przygotowany na wiele okoliczności, choć wiadomo, że to Sąd decyduje koniec końców.
    Tym niemniej uważam, że tak jak przy zwykłych ratach mając jednorazowy, duży przypływ gotówki powinno się je spłacić i „mieć z głowy”, tak tutaj przy planie spłat w przypadku większych zarobków głupotą byłoby nie spłacić najważniejszych chyba rat życia.
    Tak sobie jeszcze wyobrażam, że zacnie byłoby Sąd poza samą informacją, że „spłaciłem”, uraczyć albo wyciągiem z ksiąg rachunkowych (dział. gosp.) albo np. umową o dzieło/zlecenie jako dowodami, że jednak „nie wygrałem w Lotto”, a zarobiłem 🙂 Prawda?

Na pewno dobrze byłoby wyjaśnić sądowi skąd nagły przypływ gotówki u upadłego dłużnika 🙂

anheros
    Participant

No dobrze – czyli jeśli będę w takiej sytuacji i będę miał taką możliwość, to rozumiem, że trudno w ten konkretny sposób sobie zaszkodzić… lepiej jednak spłacić SZYBCIEJ.
    Choć nie każdemu upadłemu może taka opcja odpowiadać.

Wierzyciel może wystąpić do sądu z wnioskiem o zmianę planu spłaty wierzyciela kiedy tylko mu się zachce. Niezależnie od tego jak absurdalne będzie uzasadnienie wniosku sąd musi go rozpoznać, a dłużnik ustosunkować do niego. Wskazane okoliczności mogą zaś stanowić dla wierzycieli asumpt do złożenia rzeczonego wniosku.
    Tak, wierzyciel ma wgląd do informacji przesyłanych sądowi, a przynajmniej powinien mieć.

moskit
    Participant

Bardzo interesujący temat, więc postanowiłem dorzucić swoje 2 grosze 🙂
    Ciekawi mnie czy priorytetem dla sądu jest spłacenie kwoty z planu spłaty, czy też czas.
    Bo czy czasem nie może być tak, że ktoś spłaci wszystko przed terminem, a sąd stwierdzi, że decyzję kończącą całą procedurę wyda dopiero po upływie okresu na jaki plan splat obowiązywał.
    (bo w tym czasie ktoś może wygrać w lotto lub otrzymać spadek)

I taka ciekawostka:
    Spotkałem się z opinią, że sąd traktuje zwiększenie się dochodów od 0 (upadły podejmuje pracę w czasie obowiązywania planu spłaty) jako przesłankę do zmiany planu spłaty.

anheros
    Participant

Normalnie „uwielbiam” takie teksty typu „wybuchła bomba”, ale żadnych szczegółów: CZEMU to ma służyć?!!
    KOLEGO! Szczegóły, szczegóły i jeszcze raz szczegóły: co, gdzie, kiedy, jak i dlaczego – a nie rzucasz tekst typu „spotkałem się”… qrcze normalnie: SZANUJMY SIĘ!!!

moskit
    Participant

W tym przypadku „spotkałem się z opinią” oznacza na własne oczy widziałem posatnowienie sądu, w którym to sąd uznaje ww. okoliczności jako „inną okoliczność niż „zwiększenie się wynagrodzenia za pracę lub dochodów uzyskiwanych z osobiście wykonywanej działalności zarobkowej” dającą podstawę do zmiany planu spłaty. (sąd I instancji, podtrzymane przez sąd II instancji)

anheros
    Participant

…nie wiem, może Mecenas ma jakiś pomysł i wyjaśnienie.
    Znaczyłoby to, że… hmm… jak zarabiam 1 zł i zwiększą mi się zarobki do 5 mln zł, to jest OK, ale jeśli zarabiałem 0 zł i zarabiam 2 tys. zł to.. nie OKey? Jakaś masakra!
    …choć przy naszych Sądach i braku instytucji precedensu to wszystko jest możliwe.

P.S. Może więcej szczegółów – kto tak zawnioskował i ile zaczął nagle zarabiać upadły? Może jakoś super dużo…?

@moskit
    Przepisy stanowią jedynie, że plan spłaty wierzycieli ma być wykonany i dopiero po jego wykonaniu sąd wydaje postanowienie stwierdzające ten fakt i umorzenie zobowiązań. W jakim czasie ma wydać sąd to postanowienie przepisy już nie mówią. Jak w praktyce będzie to wyglądało nie wiem. Zapewne różnie w rożnych sądach. Z żadną omawianą w tym wątku sytuacją nie miałem jeszcze do czynienia i nawet nie słyszałem o takich przypadkach. Niewątpliwie aby nastąpił skutek umorzenia niespłaconych zobowiązań PSW musi zostać wykonany a sąd musi wydać postanowienie stwierdzające tą okoliczność.

Wzrost dochodów nie może stanowić podstawy do zmiany PSW. Wynika to wprost z przepisów. Nie znam uzasadnienia, więc trudno mi się odnieść. Niemniej w świetle przepisów taka sytuacje byłaby absurdalna. Chętnie bym zapoznał się z treścią obu postanowień.

anheros
    Participant

moskit – w Twoim, Mecenasa i nas wszystkich interesie jest, abyś przesłał w zaufaniu Mecenasowi uzasadnienie. A potem prosimy Mecenasa, żeby coś napisał o tym tutaj: bez danych osobowych itd., ale abyśmy wiedzieli, stąd ta Wielka Prośba!

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 5 years temu przez anheros.
    Debtor2016
    Participant

Myślę, że w sytuacji opisanej przez @moskit wyjaśnienie jest proste. Ktoś w momencie ustalania planu spłat nie pracował, po ustaleniu pracę podjął, zatem nie zmieniła się „wysokość dochodów uzyskiwanych z pracy”, tylko po prostu tę pracę rozpoczął i zaczął uzyskiwać dochody. I to jest ta właśnie „inna okoliczność”, która – przynajmniej z punktu wierzyciela – stanowi słuszną przesłankę do zmiany planu spłaty.
    Co innego, gdy ktoś w momencie ustalania planu spłaty pracuje i zarabia najniższą krajową, a po ustaleniu planu spłaty zmienia pracę na lepszą, bo na przykład ma czyste świadectwo pracy bez zajęcia wynagrodzenia i może iść do firmy, gdzie dobrze płacą ale krzywo patrzą na pracownika z komornikiem. To już mieści się w możliwościach zarobkowych badanych przez sąd i jeżeli ktoś zaczyna zarabiać więcej, to sorry – taki lajf wierzyciela upadłego dłużnika.

moskit
    Participant

Niestety nie mam możliwości przesłania postanowień.
    Sąd przyjął rozumowanie dokładnie takie jak nakreślił to Debtor2016.
    Niestety wygląda to niezwykle absurdalnie. Wzrost z 1 zł do 5 mln nie da podstawy do zmiany PSW, a z 0 do np. 3 tys już tak.
    Miejmy nadzieje, że taka opinia to jednorazowy przypadek.

Debtor2016
    Participant

A moim zdaniem rozumowanie sądu w takim przypadku jest słuszne. Inaczej mielibyśmy sytuację, w której upadli celowo rezygnowaliby z zatrudnienia celem uzyskania korzystnego planu, a później podejmowali pracę i żyli sobie jak gdyby nigdy nic.
    Sytuacja ze wzrostem dochodów z 1 PLN do 5 mln PLN też jest przesadzona, realia większości upadających są zupełnie inne, pomijam obowiązkową najniższą krajową.

moskit
    Participant

Z tą celową rezygnacją z zatrudnienia to nie taka prosta sprawa, gdyż może skutkować zarzutem o działanie na szkodę wierzyciela i umożeniem całego postępowania.

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 5 years temu przez moskit.
Przeglądajasz 15 wpisów - od 31 do 45 (z 160)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.