Cofnięcie darowizny

Otagowane: 

Ten temat zawiera 6 odpowiedzi, ma 6 głosów, i został ostatnio zaktualizowany przez  maciej2000 5 dni, 21 godziny temu.

Przeglądajasz 7 wpisów - od 1 do 7 (z 7)
  • Autor
    Wpisy

Adamski
    Participant

Witam, z racji „rażącej niewdzięczności”, przyznam że niestety jest to prawda, rodzice chcę cofnąć darowiznę którą otrzymałem kidy byłem dzieckiem (chodzi o część domu). Rodzice nie wiedzą że mam długi, boje się że niedługo już nie wyrobię finansowo i dopuszczam myśl o upadłości (oboje z żoną mamy dramatyczną sytuację) nie wiem czy sąd/syndyk nie będzie chciał podważyć tej czynności a po moich wszystkich wyczynach wolałbym zaoszczędzić stresu rodzicom. Dodam że prawdopodobnie po cofnięciu darowizny prawdopodobnie zamieszkam w danej nieruchomości. Może ktoś to już przerabiał? Martwi mnie że obie czynności zbiegają się w czasie 🙁

moskit
    Participant

Nie da się cofnąć tej darowizny. Musiałbyś sam zrobić darowiznę zwrotną, co z pewnością syndyk podważy.

Bozena
    Participant

Witam, mam problem bo syndyk chce cofnac darowizne w zamian za sluzebnosc jaka zrobilam mezowi po wykupie przez nas mieszkania od miasta z bonifikata, ktorego to mieszkania nie mozna bylo sprzedac przez 5 lat, mąż stal sie jedynym wlasciciel, 5 lat od sprzedazy mija 18.09.2019, a darowizna 5 lat 27.10.2019r. Wypatrzyl to pelnomocnik wierzyciela i chce zlozyc skargą paulianska, ze oszukalam ta darowizną – ale przeciez mieszkania nie mozna bylo sprzedac bo trzeba by zwrocic bonifikatę i zaplacic karę- bo 5 lat temu mialam komornika na emeryturze i nie powiadomilam o kupnie mieszkania /syndyka tez nie, dowiedzial się od wierzyciela.Mamy z mężem rozdzielnosc majątkowa od 2006r. Syndyk tez chce to mieszkanie – cofnac darowizne i sprzedac pol mieszkania. Psychicznie juz wysiadam, bo w mieszkaniu oprocz mnie i meza mieszka syn z zona i dwojka dzieci /w tym 5-miesieczne/ – mieszkanie dwu-pokojowe 61 m2, jeszcze nic o tym nie wiedza, czy sad moze cofnac darowizne, co robic , czy syndyk moze wystapic o umorzenie postępowania – następne za 10 lat, czy ja mogą sama cofnac wniosek. Ale co wtedy, nie bede juz chroniona , a przeciez nie mam pol mieszkania, bo maz jest jedynym wlascicielem, a poza tym czy to mieszkanie wchodzi w moj majatek / ja mam tylko emeryture 2100 zl brutto/. Nic tylko pozbawic sie zycia i rodzina zrzeknie sie spadku po mnie. /mam juz 68 lat we wrzesniu /.
    przed upadloscia mialam komornika na emeryturze i splacalam spokojnie, a upadlosc skierowala się przeciwko mnie i doprowadzi mnie do bezdomnosci.

Wiosna2019
    Wiosna2019
    Participant

przed upadloscia mialam komornika na emeryturze i splacalam spokojnie, a upadlosc skierowala się przeciwko mnie i doprowadzi mnie do bezdomnosci.

Syndyk mówił, że miał przypadki, że ludzie sami zrezygnowali z upadłości i można to zrobić w każdym momencie. Skoro było lepiej więc…

Bozena
    Participant

jak sama cofne upadlosc to syndyk powiedziala, ze nie bedzie ochrony przed tym wierzycielem, co chce wniesc skargę paulinska na cofniecie mi darowizny i sprzedaz pol mieszkania na splatę dla niego, a po drugie jak wrocic do stanu sprzed upadlosci, ze mialam komornika

Aldonaa
    Participant

Teraz to już nie ma dobrego rozwiązania.
    Jak sam wierzyciel to wyłapał – to już nie odpuści i wytoczy tą skargę paulińska wobec Twojego męża. A jak wygra to ta 1/2 udziału w mieszkaniu wejdzie do masy upadłości i będzie podlegała spieniężeniu.

maciej2000
    Participant

Ile czasu mineło od darowizny jak syndyk wyłapał tą darowiznę?
    Ja się zastanawiam bo mój prawnik, a naprawdę jest dobry i miał mnóstwo takich spraw powiedział, że
    jeszcze mu się nie zdarzyło aby syndyk wyłapał darowiznę po 3 latach od dokonania tego czynu.

Przeglądajasz 7 wpisów - od 1 do 7 (z 7)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.