Chcę ogłosić upadłość. Mam obawy…

Forum Fora Upadłość konsumencka – pytania Chcę ogłosić upadłość. Mam obawy…

Przeglądajasz 11 wpisów - od 1 do 11 (z 11)
  • Autor
    Wpisy
    Magdalena1990
    Participant

Witam, na wstępie napiszę kilka słów o sobie. Jestem samotnie wychowująca matka 2 dzieci. Wynajmuje mieszkanie, nie mam samochodu. Pracuje na pełny etat. Zobowiązania zaczęły narastać od 2016 roku. Brałam pożyczkę na spłatę kolejnej i wpadłam w karuzele długów…mam komornika na koncie. Zabiera od pracodawcy 50% wypłaty. Mam założone konto w Banku Millenium oraz konto dla dzieci na które wpływa ,,okrojona,, wypłata, 500+, świadczenie mieszkaniowe oraz alimenty nie zasadzone sądownie. Moje obawy dotycza tego, że Syndyk zablokuje moje konto ale czy dobierze się do konta dziecka? Co jeżeli Bank zamknie moje konto a te dzieci jest powiązane z Moim…boję się, że zostanie nam niewiele do życia. Jak wygląda spotkanie z Syndykiem. Kalkuluje on ile może Nam wystarczyć do życia i składa dyspozycję w Banku z jakich środków mogę korzystać? Co z wynajmowanym mieszkaniem? Czy będzie chciał bym rozwiązała umowę z wynajmującym i poszukała czegoś tanszego? Chce zacząć żyć na nowo…bez długów. Boje się o przyszłość dzieci…nie radzę sobie z tym psychicznie.

kmaro08
    Participant

To co mogę pomóc z doświadczenia to tak, jeśli chodzi o blokowanie konta, to po ogłoszeniu upadłości zazwyczaj to banki blokują konto i wtedy trzeba poprosić syndyka aby ten odblokował je w banku lub znalazł inne rozwiązanie sytuacji. W jakiś sposób, po uzgodnieniu z Syndykiem musisz mieć dostęp do środków nie zajmowanych. Konto Twojego dziecka należy do Ciebie więc działa to tak samo, jak z pierwszym kontem. 500+ nie podlega zajęciu przez Syndyka, alimenty otrzymywane również (z tego co wiem). Jeśli masz jakieś oszczędności na koncie dziecka to tuż przed upadłością należy je wypłacić aby przypadkiem nie weszły do masy upadłościowej.
    Na starych zasadach na pewno zostałoby Ci do życia 50% wypłaty, 500+ oraz otrzymywane alimenty. Co do alimentów otrzymywanych tu nie znam dobrze tematu, czy jest jakaś różnica między niezasądzonymi alimentami a zasądzonymi, czy np jeśli masz niezasądzone alimenty, to trzeba to jakoś formalnie zrobić tj. jakaś umowa między rodzicami u notariusza czy jak.
    Na nowych zasadach z tego co kojarzę, jeśli Twoja sytuacja jest trudna, to jest możliwość uzgodnienia z Syndykiem zmniejszenia zajęcia, tak aby kwota, która Ci zostaje starczyła na utrzymanie Twoje i dzieci. Jest to na pewno na plus w obecnych przepisach.
    Co do mieszkania to nic takiego nie powinno mieć miejsca. Jeśli wysokość czynszu jest rynkowa to nie ma problemu. Może gdybyś wynajmowała 100 metrowe mieszkanie w ścisłym centrum jakiegoś miasta, to można by się do tego przyczepić.
    Najważniejsze to zacząć działać. Należy pamiętać jednak, że cały proces może potrwać kilka lat: 1-2 lata od głoszenia upadłości do ustalenia planu spłat wierzycieli oraz do 7 lat sam okres spłat. Jeśli uważasz, że obecne (i przyszłe) możliwości zarobkowe oraz koszty utrzymania nie pozwolą spłacić Twoich zobowiązań to z upadłości powinnaś skorzystać.
    Pamiętaj, nie ma sytuacji bez wyjścia 😉

kmaro08
    Participant

Dodatkowo, patrząc na to, że jesteś matką samotnie wychowującą dzieci, to masz na pewno duże szanse na bardzo niski plan spłat, pewnie co najmniej kilkukrotnie niższy niż obecnie zajmuje ci komornik (w najlepszym wypadku zerowy, ale o to może być ciężko). Ja np dostałem plan spłat na poziomie ok 18% moich ówczesnych zarobków, tworząc jednoosobowe gosp. domowe, nie mając nikogo na utrzymaniu.

Magdalena1990
    Participant

Dzwoniłam dziś do Banku i powiedziano mi, że ani Syndryk ani komornik nie może tknąć konta gdyż to one są ich posiadaczami. Ciekawe na jakiego Syndryka trafię. Czy po ogłoszeniu upadłości od razu są blokowane konta czy dochodzi do tego po spotkaniu z Syndrykiem i ustaleniu wszystkiego? Czytałam historię, że ludzie mieli po lokowane konta bankowe i dopóki Syndryk ich nie odblokal to nie mogli z tego korzystać. Jeszcze jedno pytanie. Czy Syndryk będzie informował wynajmującego o mojej upadłości?

Magdalena1990
    Participant

A co w przypadku umów na internet i telewizję zawieranych przed złożeniem wniosku o upadłość? Są rozwiązywane?

perse
    Participant

nie,nic takiego nie miało miejsca,żadna rezygnacja z telefonu,tv ,internetu,to w dzisiejszych czasach jest raczej niezbędne,przeciez dzisiaj bez internetu dzieci nie mogłaby się uczyć.

Magdalena1990
    Participant

Kurcze, bo naczytałam się takich rzeczy na stronach w necie, aż dostałam palpitacji serca. Dziękuję za pomoc. Trzymajcie kciuki, będę walczyć o lepsze jutro dla siebie i dzieci 🙂

kmaro08
    Participant

Odnośnie blokady kont bankowych, to zazwyczaj są blokowane przez same banki tuż po ogłoszeniu upadłości, ale to też nie zawsze. Wszystko zależy od banku. Jeśli taka blokada nastąpi należy zgłosić się do syndyka aby coś z tym zrobił tj. albo odblokował konto w banku, albo w jakiś inny sposób umożliwił dostęp do środków nie zajętych.
    Jeśli chodzi o wynajem mieszkania to w moim przypadku syndyk chciał tylko umowę najmu, nic więcej. Nie ma potrzeby informowania wynajmującego o upadłości.

Magdalena1990
    Participant

Dziękuję ślicznie kochani za odpowiedzi

Agnes2929
    Participant

Madziu,
    Mam podobną sytuację i jestem na początku tej drogi.Jezeli chcesz możemy się wspierać. Daj znac. Pozdrawiam

Magdalena1990
    Participant

Oczywiście, będę pisać;) Cieszę się, że nie będę z tym sama;).Na razie robię rozeznanie co i jak. W kwietniu złoże wniosek o upadłość. Mam nadzieję, że pójdzie wszystko sprawnie i po mojej myśli. Na pewno będzie ciężko ale zrobię wszystko by zacząć żyć na nowo bez długów i strachu o jutro 😉

Przeglądajasz 11 wpisów - od 1 do 11 (z 11)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.