Były przedsiębiorca

Forum Fora Upadłość przedsiębiorcy Były przedsiębiorca

Ten temat zawiera 1 odpowiedź, ma 2 głosy, i został ostatnio zaktualizowany przez dracula dracula 1 rok, 6 miesiące temu.

Przeglądajasz 2 wpisy - od 1 do 2 (z 2)
  • Autor
    Wpisy

Mariusz55
    Participant

Szanowny Panie Mecenasie,
    Zakończyłem działalność gospodarczą w sierpniu 2008 r. Nie było w tamtym czasie możliwości ogłoszenia upadłości firmy prowadzonej przez osobę fizyczną. Chciałbym poprosić o wskazówki jak wygląda moja sytuacja w świetle obecnego prawa upadłościowego.
    Z góry dziękuję
    Mariusz Gierlak

dracula
    dracula
    Participant

Art. 491(4). [Przesłanki oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości]
    1. Sąd oddala wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa.
    2. Sąd oddala wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli w okresie dziesięciu lat przed dniem zgłoszenia wniosku:
    1) w stosunku do dłużnika prowadzono postępowanie upadłościowe według przepisów tytułu niniejszego, jeżeli postępowanie to zostało umorzone z innych przyczyn niż na wniosek dłużnika,
    2) ustalony dla dłużnika plan spłaty wierzycieli uchylono na podstawie przepisu art. 49120,
    3) dłużnik, mając taki obowiązek, wbrew przepisom ustawy nie zgłosił w terminie wniosku o ogłoszenie upadłości,
    4) czynność prawna dłużnika została prawomocnie uznana za dokonaną z pokrzywdzeniem wierzycieli
    chyba że przeprowadzenie postępowania jest uzasadnione względami słuszności lub względami humanitarnymi.

Wniosek możesz składać teraz (wówczas liczysz się z ryzykiem wskazanym powyżej), chyba że dobrze uzasadnisz względy słuszności. Możesz też poczekać do 01.2018, kiedy to ma wejść nowelizacja (niestety nie wiem na jakim etapie są prace).

Przeglądajasz 2 wpisy - od 1 do 2 (z 2)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.