BIK – czyli dlaczego nie dostaniesz żadnego kredytu przez kolejnych 10 lat

Forum Fora Historie upadłych – podziel się z innymi swoją historią BIK – czyli dlaczego nie dostaniesz żadnego kredytu przez kolejnych 10 lat

Przeglądasz 11 wpisów - od 1 do 11 (z 11)
 • Autor
  Wpisy
 • #12932
  anheros
  Uczestnik

  Wspominałem o tym w innym wątku, ale zakładam osobny poświęcony tej tematyce, aby z jednej strony uświadomić, a z drugiej pokazać jak zasadniczo bezprawnie i wg własnego widzimisię (czytaj: zemsty za upadłość) działa BIK.
  Jeśli ktoś się spodziewał, że po zakończeniu postępowania upadłościowego „wyczyści” sobie BIK, to ma racją. A co najważniejsze… jest W DUŻYM BŁĘDZIE! Skąd taka sprzeczność?
  Otóż po pierwsze:
  Wyczyścić BIK można i jak najbardziej trzeba to uczynić, jeśli mamy np. wpisane zobowiązanie, które albo spłaciliśmy albo po prostu zostało umorzone postanowieniem Sądu kończącym całe (nie tylko część właściwą) postępowanie upadłościowe, bowiem w postanowieniu stwierdzającym wykonaniu psw jest zapis „o umorzeniu wszystkich zobowiązań powstałych przed dniem ogłoszenia upadłości”. Więc jeśli widzisz w raporcie BIK jakikolwiek dług (spłacony lub nie) powstały przed dniem ogłoszenia upadłości (pierwsze postanowienie postępowania), to należy udać się… nie, nie do BIKu, ale do wierzyciela który dokonał wpisu z żądaniem wykreślenia (przeniesienia do części statystycznej).
  BIK bowiem nie dokonuje żadnych wpisów sam, ale jest jedynie dysponentem danych przekazywanych przez instytucje finansowe.
  Ale, ale… czy na pewno? NIE! Powtórzę: NIE, NIE, NIE!
  Bowiem po drugie:
  BIK sam z siebie (tak!) dokonuje wpisu, na podstawie Monitora Sądowego, o upadłości. O ile jednak na etapie ogłaszania oraz toczenia się samego postępowania upadłościowego (powiedzmy, że każdego z etapów, łącznie z psw), można uznać to za zasadne, to już PO owym zakończeniu postępowania, czyli wydaniu prawomocnego postanowienia stwierdzającego wykonanie psw i umorzenie wszystkich spłaconych i nie spłaconych długów – uważam to za bezprawne i jest nadużyciem, mówiąc kolokwialne ZEMSTĄ ze strony banków (ba! przecież BIK to człon ZBP, który to tworzą same banki!).
  Jak kogoś okradniesz, zostaniesz skazany, to po bodaj 5 lata kara się zaciera – tak, jakby jej nie było.
  Natomiast BIK odpisuje, że wbrew żądaniom NIE USUNIE wpisu dot. upadłości konsumenckiej przez – uwaga! – 10 LAT!!!

  Jaki jest efekt, nietrudno sobie wyobrazić, ale powiem tylko w skrócie, że nawet – bo istnieją takie produkty – karty kredytowe wydawane przez instytucje NIEbankowe (żaden bank nie pośredniczy), karty czy kredyty kierowane w sposób jednoznaczny, cytuję: „do osób z złym BIK, kredytami i komornikami” – nawet tutaj przy zarobkach np. 10.000 zł/m-c (są tacy tutaj na forum), NIE DOSTANIESZ NIC, choćbyś zarabiał 1 mln zł/m-c. Czemu? Nie – bo nie!
  Bo masz wpis w BIK, bo upadłeś kiedyś (np. 9 lat temu), bo to „nasza zemsta” za to, że upadłeś.

  Jeśli ktoś ma jakiś pomysł, to zapraszam do dyskusji: skarga do Rzecznika Praw Obywatelskich nic nie daje (dyskryminacja ze względu na upadłość na podst. Konstytucji RP), bo jak odpisuje w moim rozumieniu błędnie Rzecznik: „BIK to firma prywatna”.
  To znaczy – jak będziemy mieć sklep i Ukraińcowi bułek nie sprzedamy, to też to nie będzie dyskryminacja, bo „mamy prywatną firmę”? Jakaś wierutna bzdura!

  #12935
  Aldonaa
  Uczestnik

  Pomysłu nie mam. Tu chyba nikt nic nie wymyśli 🙁
  Te 10 lat to oni wzięli chyba z zaokrąglenia rachunku (2 lata postępowania + 3 lata PSW + 5 lat co BIK dokłada = 10 lat).
  Wiem, że to żadne pocieszenie ale czytałam, że np w Niemczech upadły nie może przez 10 lat po upadłości – wzbogacić się (np kupić domu).
  A twój wpis niech posłuży tym, którym się wydaje, że po upadłości będzie łatwy nowy start.

  #12937
  anheros
  Uczestnik

  Cześć Aldona 🙂
  Niemcy nas nie interesują, tak jak – niestety – nie interesują kraje, w którym upadłość odbywa się bez mniejszego lub większego upodlenia jak w Polsce. Niestety!
  Ja się zastanawiam ich pozwać do Sądu, ale przyznam, że jedynym argumentem jaki powoduje, że (jeszcze) tego nie zrobiłem jest fakt, że nie mieszkam w W-wie, gdzie musiałaby się toczyć sprawa – właściwość miejscowa pozwanego. Przy czym rozważam wynajęcie pełnomocnika ze Stolicy albo drugie rozwiązanie: złożenie pozwu z kimś wspólnie, najlepiej ze Stolicy i współfinansowanie takowego pozwu.
  Nie wydaje się Wam, że to jest – jak wspominał o tym kiedyś również Karol – nie tylko dyskryminacja ale także zemsta ze strony banków? Oni się zasłaniają „dobrem banku” i że „ma to znaczenie dla oceny zdolności kredytowej”: Bzdura!
  Jakie? Pytam, JAKIE ma to znaczenie – a jeśli miałby mieć, to ma zgoła inne: POZYTYWNE przesłanie i znaczenie, bo osoba kiedyś upadła po prostu nie chce ponownie przechodzić przez cały ten proces.
  Chyba że się mylę – i ktoś z Was chce ponownie „zaliczyć” całe postępowanie? 😉 🙂

  #12942
  moskit
  Uczestnik

  Ten okres 10 letni to pewnie chodzi „o możliwość upadania” raz na 10 lat.
  Niestety upadły jest traktowany gorzej jak przestępca 🙁

  #12944
  Aldonaa
  Uczestnik

  @anheros – Ty to waleczny jesteś. Ja przeciwnie. Po tej traumie z upadłością – to ja sądy będę omijać w promieniu kilometra. Banki też.
  A moje pytanie jest przewrotne : czy Ty uznałbyś za wiarygodnego kogoś kto nie spłacił swoich długów ?
  Nie chodzi mi o samobiczowanie się. Ale taką chłodną ocenę (ile w bankructwie jest „złego losu” a ile „jakoś to będzie”).

  #12945
  anheros
  Uczestnik

  Aldona, ale czasem nie da się unikać Sądów, jak musimy walczyć o swoje albo ktoś inny nas pozwie.
  Na Twoje pytanie – jak najbardziej tak: bardzo wiarygodnego, jeśli dla banków na dzień dzisiejszy o niebo bardziej wiarygodny jest ktoś o krok przed upadłością: mający 30 kredytów spłacanych jeden drugim i komornika na karku. Takiemu dadzą 31-wszy kredyt: niech ma! Potem go będziemy ścigać…
  A jeśli ktoś jest po upadłości i ma czystą kartę: ŻADNYCH nie spłaconych zobowiązań, czysta lista w BIK, BIG, KRD i wszystkich innych – ale jest dyskryminowany TYLKO z powodu przebytej w ostatnich 10 latach upadłości, to taki jest „be!”.
  Bzdura. Krótkowzroczność. Brak wiedzy i wyobraźni.
  …ale jeśli podchodzimy do tego „nie, bo nie” albo mściwie – to tak się dzieje 🙂

  #12949
  Aldonaa
  Uczestnik

  @moskit
  Jeżeli te 10 lat traktować jak „wyrok w zawiasach” (co jest oczywistym nadużyciem z mojej strony) to zauważ, że są też pozytywy.
  Przez 10 lat nie masz kuratora i nie musisz meldować się co tydzień na komendzie. Nawet paszportu nie zabiorą.


  @anheros

  O tym unikaniu Sądu pisałam w tym sensie, że na „ochotnika” to ja nie pójdę do Sądu.
  Co do wiarygodności – to „pięknie” się trochę różnimy.

  #12965
  anheros
  Uczestnik

  Jest taka (nie ona jedyna, ale to dobry przykład) karta kredytowa Axi-Card.
  Wystawca nie kryje, że jest ona „dla osób z komornikiem” – czyli takich, które już dawno PRZESTAŁY spłacać swoje zobowiązania.
  Mało tego, wystawcą nie jest żaden bank, a nawet bodaj z żadnym nie współpracują.
  Masz komornika? Nic nie szkodzi – damy Ci kartę!
  Nie spłacasz (no bo masz komornika)? To nie problem – dla takich osób jest nasza karta!
  Hehe!
  …ale jak jesteś „po upadłości”, czyli: MASZ CZYSTE KONTO(!), nie masz zobowiązań ŻADNYCH, masz zarobki nawet duże czy ogromne – figa! Nie damy Ci nic!
  A skąd wiemy, żeś po upadłości? …ano z BIK, choć my bankiem nie jesteśmy. 🙂
  A to Polska właśnie…

  IMHO Absurd!
  Ale czy ktoś widział, żeby w Polsce choćby w Szkole Podstawowej – uczyli myślenia? nie – tam tylko trzeba „zaliczyć”.
  …zaliczyć jak… no, nie powiem co (lub kto)..

  #13820
  czesio
  Uczestnik

  beznadzieja 10 lat i co jeszcze? wszystko przedłużane jak się da ,kto to wymyślił że na postanowienie sądu czeka się 1-3 miesiące co oni haftują ten odpis? Print , pieczątka, podpisy ,max 3 min roboty

  #13821
  czesio
  Uczestnik

  Jeśli chodzi o firmy prywatne , to każda firma musi się podporządkować prawu BIK- upadłeś jeseś czyszczony z automatu powinno być, tak jak masz upadłość, z automatu masz rozdzielczość majątkowa, ten kraj to beznadzieja nie ma co

  #18116
  kmaro08
  Uczestnik

  Czy komuś obecnie udało się uzyskać jakiś kredyt mimo informacji w BIK o upadłości?

Przeglądasz 11 wpisów - od 1 do 11 (z 11)
 • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.