BIK – czyli dlaczego nie dostaniesz żadnego kredytu przez kolejnych 10 lat

Forum Fora Historie upadłych – podziel się z innymi swoją historią BIK – czyli dlaczego nie dostaniesz żadnego kredytu przez kolejnych 10 lat

  • Ten wątek ma 10 odpowiedzi, 1 głos, ostatnia zmiana 3 lata temu przez Anonim.
Przeglądasz 11 wpisów - od 1 do 11 (z 11)
  • Autor
    Wpisy
  • #12932
    anheros
    Uczestnik

    Wspominałem o tym w innym wątku, ale zakładam osobny poświęcony tej tematyce, aby z jednej strony uświadomić, a z drugiej pokazać jak zasadniczo bezprawnie i wg własnego widzimisię (czytaj: zemsty za upadłość) działa BIK.
    Jeśli ktoś się spodziewał, że po zakończeniu postępowania upadłościowego „wyczyści” sobie BIK, to ma racją. A co najważniejsze… jest W DUŻYM BŁĘDZIE! Skąd taka sprzeczność?
    Otóż po pierwsze:
    Wyczyścić BIK można i jak najbardziej trzeba to uczynić, jeśli mamy np. wpisane zobowiązanie, które albo spłaciliśmy albo po prostu zostało umorzone postanowieniem Sądu kończącym całe (nie tylko część właściwą) postępowanie upadłościowe, bowiem w postanowieniu stwierdzającym wykonaniu psw jest zapis „o umorzeniu wszystkich zobowiązań powstałych przed dniem ogłoszenia upadłości”. Więc jeśli widzisz w raporcie BIK jakikolwiek dług (spłacony lub nie) powstały przed dniem ogłoszenia upadłości (pierwsze postanowienie postępowania), to należy udać się… nie, nie do BIKu, ale do wierzyciela który dokonał wpisu z żądaniem wykreślenia (przeniesienia do części statystycznej).
    BIK bowiem nie dokonuje żadnych wpisów sam, ale jest jedynie dysponentem danych przekazywanych przez instytucje finansowe.
    Ale, ale… czy na pewno? NIE! Powtórzę: NIE, NIE, NIE!
    Bowiem po drugie:
    BIK sam z siebie (tak!) dokonuje wpisu, na podstawie Monitora Sądowego, o upadłości. O ile jednak na etapie ogłaszania oraz toczenia się samego postępowania upadłościowego (powiedzmy, że każdego z etapów, łącznie z psw), można uznać to za zasadne, to już PO owym zakończeniu postępowania, czyli wydaniu prawomocnego postanowienia stwierdzającego wykonanie psw i umorzenie wszystkich spłaconych i nie spłaconych długów – uważam to za bezprawne i jest nadużyciem, mówiąc kolokwialne ZEMSTĄ ze strony banków (ba! przecież BIK to człon ZBP, który to tworzą same banki!).
    Jak kogoś okradniesz, zostaniesz skazany, to po bodaj 5 lata kara się zaciera – tak, jakby jej nie było.
    Natomiast BIK odpisuje, że wbrew żądaniom NIE USUNIE wpisu dot. upadłości konsumenckiej przez – uwaga! – 10 LAT!!!

    Jaki jest efekt, nietrudno sobie wyobrazić, ale powiem tylko w skrócie, że nawet – bo istnieją takie produkty – karty kredytowe wydawane przez instytucje NIEbankowe (żaden bank nie pośredniczy), karty czy kredyty kierowane w sposób jednoznaczny, cytuję: „do osób z złym BIK, kredytami i komornikami” – nawet tutaj przy zarobkach np. 10.000 zł/m-c (są tacy tutaj na forum), NIE DOSTANIESZ NIC, choćbyś zarabiał 1 mln zł/m-c. Czemu? Nie – bo nie!
    Bo masz wpis w BIK, bo upadłeś kiedyś (np. 9 lat temu), bo to „nasza zemsta” za to, że upadłeś.

    Jeśli ktoś ma jakiś pomysł, to zapraszam do dyskusji: skarga do Rzecznika Praw Obywatelskich nic nie daje (dyskryminacja ze względu na upadłość na podst. Konstytucji RP), bo jak odpisuje w moim rozumieniu błędnie Rzecznik: „BIK to firma prywatna”.
    To znaczy – jak będziemy mieć sklep i Ukraińcowi bułek nie sprzedamy, to też to nie będzie dyskryminacja, bo „mamy prywatną firmę”? Jakaś wierutna bzdura!

    #12935
    Anonim
    Nieaktywne

    Pomysłu nie mam. Tu chyba nikt nic nie wymyśli 🙁
    Te 10 lat to oni wzięli chyba z zaokrąglenia rachunku (2 lata postępowania + 3 lata PSW + 5 lat co BIK dokłada = 10 lat).
    Wiem, że to żadne pocieszenie ale czytałam, że np w Niemczech upadły nie może przez 10 lat po upadłości – wzbogacić się (np kupić domu).
    A twój wpis niech posłuży tym, którym się wydaje, że po upadłości będzie łatwy nowy start.

    #12937
    anheros
    Uczestnik

    Cześć Aldona 🙂
    Niemcy nas nie interesują, tak jak – niestety – nie interesują kraje, w którym upadłość odbywa się bez mniejszego lub większego upodlenia jak w Polsce. Niestety!
    Ja się zastanawiam ich pozwać do Sądu, ale przyznam, że jedynym argumentem jaki powoduje, że (jeszcze) tego nie zrobiłem jest fakt, że nie mieszkam w W-wie, gdzie musiałaby się toczyć sprawa – właściwość miejscowa pozwanego. Przy czym rozważam wynajęcie pełnomocnika ze Stolicy albo drugie rozwiązanie: złożenie pozwu z kimś wspólnie, najlepiej ze Stolicy i współfinansowanie takowego pozwu.
    Nie wydaje się Wam, że to jest – jak wspominał o tym kiedyś również Karol – nie tylko dyskryminacja ale także zemsta ze strony banków? Oni się zasłaniają „dobrem banku” i że „ma to znaczenie dla oceny zdolności kredytowej”: Bzdura!
    Jakie? Pytam, JAKIE ma to znaczenie – a jeśli miałby mieć, to ma zgoła inne: POZYTYWNE przesłanie i znaczenie, bo osoba kiedyś upadła po prostu nie chce ponownie przechodzić przez cały ten proces.
    Chyba że się mylę – i ktoś z Was chce ponownie „zaliczyć” całe postępowanie? 😉 🙂

    #12942
    moskit
    Uczestnik

    Ten okres 10 letni to pewnie chodzi „o możliwość upadania” raz na 10 lat.
    Niestety upadły jest traktowany gorzej jak przestępca 🙁

    #12944
    Anonim
    Nieaktywne

    @anheros – Ty to waleczny jesteś. Ja przeciwnie. Po tej traumie z upadłością – to ja sądy będę omijać w promieniu kilometra. Banki też.
    A moje pytanie jest przewrotne : czy Ty uznałbyś za wiarygodnego kogoś kto nie spłacił swoich długów ?
    Nie chodzi mi o samobiczowanie się. Ale taką chłodną ocenę (ile w bankructwie jest „złego losu” a ile „jakoś to będzie”).

    #12945
    anheros
    Uczestnik

    Aldona, ale czasem nie da się unikać Sądów, jak musimy walczyć o swoje albo ktoś inny nas pozwie.
    Na Twoje pytanie – jak najbardziej tak: bardzo wiarygodnego, jeśli dla banków na dzień dzisiejszy o niebo bardziej wiarygodny jest ktoś o krok przed upadłością: mający 30 kredytów spłacanych jeden drugim i komornika na karku. Takiemu dadzą 31-wszy kredyt: niech ma! Potem go będziemy ścigać…
    A jeśli ktoś jest po upadłości i ma czystą kartę: ŻADNYCH nie spłaconych zobowiązań, czysta lista w BIK, BIG, KRD i wszystkich innych – ale jest dyskryminowany TYLKO z powodu przebytej w ostatnich 10 latach upadłości, to taki jest „be!”.
    Bzdura. Krótkowzroczność. Brak wiedzy i wyobraźni.
    …ale jeśli podchodzimy do tego „nie, bo nie” albo mściwie – to tak się dzieje 🙂

    #12949
    Anonim
    Nieaktywne

    @moskit
    Jeżeli te 10 lat traktować jak „wyrok w zawiasach” (co jest oczywistym nadużyciem z mojej strony) to zauważ, że są też pozytywy.
    Przez 10 lat nie masz kuratora i nie musisz meldować się co tydzień na komendzie. Nawet paszportu nie zabiorą.


    @anheros

    O tym unikaniu Sądu pisałam w tym sensie, że na „ochotnika” to ja nie pójdę do Sądu.
    Co do wiarygodności – to „pięknie” się trochę różnimy.

    #12965
    anheros
    Uczestnik

    Jest taka (nie ona jedyna, ale to dobry przykład) karta kredytowa Axi-Card.
    Wystawca nie kryje, że jest ona „dla osób z komornikiem” – czyli takich, które już dawno PRZESTAŁY spłacać swoje zobowiązania.
    Mało tego, wystawcą nie jest żaden bank, a nawet bodaj z żadnym nie współpracują.
    Masz komornika? Nic nie szkodzi – damy Ci kartę!
    Nie spłacasz (no bo masz komornika)? To nie problem – dla takich osób jest nasza karta!
    Hehe!
    …ale jak jesteś „po upadłości”, czyli: MASZ CZYSTE KONTO(!), nie masz zobowiązań ŻADNYCH, masz zarobki nawet duże czy ogromne – figa! Nie damy Ci nic!
    A skąd wiemy, żeś po upadłości? …ano z BIK, choć my bankiem nie jesteśmy. 🙂
    A to Polska właśnie…

    IMHO Absurd!
    Ale czy ktoś widział, żeby w Polsce choćby w Szkole Podstawowej – uczyli myślenia? nie – tam tylko trzeba „zaliczyć”.
    …zaliczyć jak… no, nie powiem co (lub kto)..

    #13820
    Anonim
    Nieaktywne

    beznadzieja 10 lat i co jeszcze? wszystko przedłużane jak się da ,kto to wymyślił że na postanowienie sądu czeka się 1-3 miesiące co oni haftują ten odpis? Print , pieczątka, podpisy ,max 3 min roboty

    #13821
    Anonim
    Nieaktywne

    Jeśli chodzi o firmy prywatne , to każda firma musi się podporządkować prawu BIK- upadłeś jeseś czyszczony z automatu powinno być, tak jak masz upadłość, z automatu masz rozdzielczość majątkowa, ten kraj to beznadzieja nie ma co

    #18116
    Anonim
    Nieaktywne

    Czy komuś obecnie udało się uzyskać jakiś kredyt mimo informacji w BIK o upadłości?

Przeglądasz 11 wpisów - od 1 do 11 (z 11)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.