Ankieta od Sądu + pytanie

Forum Fora Upadłość konsumencka – pytania Ankieta od Sądu + pytanie

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 15)
  • Autor
    Wpisy
    Mateusz992
    Participant

Dzień Dobry,

Mam następujące pytania:

Moja upadłość została ogłoszona w Sierpniu 2019 , do tego czasu została zatwierdzona lista wierzytelności i uprawomocniona.
    Dzwoniąc do Sądu w tamtym tygodniu dowiedziałem się , że postępowanie jest już na zakończeniu , tylko Sąd chce ode mnie
    informacje m. in : informacji o zatrudnieniu z 5 lat , umów z dostawcami mediów , umowy najmu mieszkania i odstępnego , zaświadczenia z ZUS i z Urzędu pracy.

Zastanawiam się dlaczego Sąd chce informacji o moim zatrudnieniu z okresu 5 lat ?

Czy jak pracowałem za granica przed złożeniem wniosku o upadłość i pracowałem przez pośrednika na umowę o prace Niemiecką czy to też muszę Sądowi wykazywać , boje się , że to znowu opuźni postępowanie i Sąd będzie chciał
    tłumaczenie tej umowy przez tłumacza przysięgłego .

Czy Wy też mieliście takie ankiety z Sądu ze szczegółowymi informacjami o waszych wydatkach

Proszę o szybka odpowiedz bo w trakcie pisania pisma do Sądu.

Mateusz

Kevin
    Participant

Ja nic takiego nie mialem, skladalem do syndyka jedynie aktualne zaswiadczenie z zakladu pracy plus moje wydatki, to o czym Ty mowisz, czyli dochody z 5 lat wstecz (ja skladalem PITy) to dolaczalem do wniosku o stwierdzenie upadlosci.

Byc moze sad chce sie zorientowac gdzie pracowales i ile zarabiales wczesniej, zeby miec pelen obraz Twoich zdolnosci zarobkowych przed usatleniem PSW. W kazdym razie jezeli sad chce tych dokumentow to nie ma co dyskutowac tylko trzeba skladac.

Mateusz992
    Participant

Dzięki Kevin za odpowiedz.

Natomiast ja składałem pismo do Sądu z prośba o braku plany spłaty ponieważ przez 5 miesięcy byłem na zasiłku chorobowym, a
    potem na świadczeniu rehabilitacyjnym 5 miesięcy łącznie 10 miesięcy miałem małe dochody, w tym były tez potrącenia do masy upadłościowej. Teraz ZUS odmówił mi dalszego świadczenia i musiałem się zarejestrować w Urzędzie Pracy, żeby mieć jakiekolwiek podstawowe ubezpieczenie. W dodatku nie mam umowy najmu, bo Ja podnajmuję tylko mieszkanie na „czarno” i tez nie wiem jak to Sądowi mam przedstawić 🙁

Teraz nie wiem czy jak przed ogłoszeniem upadłości pracowałem w Niemczech u pośrednika to czy też tą umowę mam przekazać
    Sądowi, jak myślicie ?

Kevin
    Participant

nie kombinuj tylko przedstaw sadowi wszystko zgodnie z prawda, pamietaj, ze jeszcze moga Ci umorzyc postepowanie jak zaczniesz krecic, chcesz tego?

jak dla mnie to sad bada Twoje mozliwosci zarobkowe i chyba nie da Ci zerowego PSW.
    ja na mieszkanie tez nie mialem papierow, kolezanka wziela na mnie, ze mna nikt nie chcial umowyy najmu podpisac, b owidnieje w bazach i syndyk to zrozumial, nie przejmuj sie niczym i opisz wszystko zgodnie z prawda.

Archibaldt
    Participant

Kevin Ty jesteś dobrym duchem na tym forum, zauważyłem, że wszystkie Twoje rady są racjonalne i sensowne, a na dodatek chętnie ich udzielasz. Wielki szacunek dla Ciebie.

Kevin
    Participant

Dzieki Archibaldt, w miare mozliwosci sluze dobra rada tak jak i mi kiedys doradzali jak bylem zielony, zreszta ja tez caly czas sie ucze:)

Mateusz992
    Participant

Kevin nie chodzi mi, żeby nie mówić Sądowi bo wiem , że to może doprowadzić do umorzenie postępowania.

Tylko nie wiem jakie kwoty wpisać na żywność i jak opisać sądowi brak umowy najmu i inne rzeczy , które chce ode mnie.

Nie liczę tego co miesiąc , ani tym bardziej nie zbieram paragonów , jedyne co mam to w banku obliczają kategorie wydatków na co poszło i kiedy, jeśli wiedzie o co mi chodzi.

Opisze tak jak jest ze stanem faktycznym.

Tylko bardzo ciężko jest mi napisać ile wydaje na jedzenie na 1 osobę , napisze , że 500 -600 zł to Sad mnie wyśmieje
    (tak myśle), a napisze 1000-1200 to mi nie uwierzy bo tyle wg neta wydają 2-3 osobowe rodziny. Syndyk mówi , że mam wpisać „mniej więcej” , nie wiem co dla niego to znaczy…

kmaro08
    Participant

Jeśli chodzi o podawanie kosztów utrzymania to na pewno nie zaniżaj ich. Według mnie im wyższe tym lepiej, ale żeby nie tez nie przegiąć, np w sytuacji w której podasz, że koszty utrzymania znacznie przewyższają przychody, nie podając przy tym uzasadnienia. Wtedy Sąd może prosić Cię o dodatkowe wyjaśnienia.
    Ja wpisałem koszty na wyżywienie (tylko dla mnie) na poziomie 1200 zł z uzasadnieniem – „koszty związane z przygotowywaniem posiłków w domu oraz tych spożywanych w pracy m.in. służbowo.”. Wiadomo, jeśli w gospodarstwie domowym jest więcej os. to koszty się rozkładają jakoś, dla jednej osoby już niestety nie.

Kevin
    Participant

tu nie ma jakiejs zasady, trzeba do tego podejsc zdroworozsadkowo, ja sie skupilem na najwiekszych wydatkach tj. wynajecie meiszkania, skupilem sie na uzasadnieniu, ze to jest najtansza mozliwa opcja, poniewaz wyczytalem na forum, ze komus sedzia zarzucil, ze wynajmuje za drogie mieszkanie, ze moze mniejsze wynajac i w gorszej dzielnicy, nastepnie wydatki koneiczne ujalem czyli bilet miesieczny i oplaty za telefon, nastepnie rozpisalem jedzenie, przyjalem 500 zl. miesiecznie na jedna osobe plus srodki czystosci, ubrania, w kazdym razie wyszlo mi 100 zl na + wiec tyle zaoferowalem, ze bede splacal wierzycielom w PSW, ale syndyk zaproponowal 450 zl.
    Tak jak kmaro napisal trzeba pisac wydatki wygorowane, ale bez przesady, zebyu nie wkurzyc sedziego:)

Mateusz992
    Participant

Witam serdecznie wszystkich ,

Dostałem od Sądu PSW na kwotę 350 zł na 35 miesięcy. Pierwszy miesiąc PSW ma być jakoś pokryty z masy upadłościowej.

Moje pytania brzmią:

1. Od kiedy obowiązuje PSW od daty wydania postanowienia czy od daty odebrania listu poleconego z poczty ?
    2. Czy z masy upadłościowej mogą być pokryte raty , jeśli w puli jest więcej niż na pierwsza ratę PSW ?
    (w masie jest powiedzmy 5 tys zł, a 1 rata ma być pokryta z masy na kwotę 1 tysiąca czyli 4 tys zł zostaje)

3. Czy Plan PSW kończy postępowanie czy dopiero po zakończeniu PSW jest zakończenia postępowania?
    4. Czy jak znajdę w przyszłości lepszą prace i będę lepiej zarabiał , mogę spłacić PSW szybciej wg harmonogramu ?
    5. Gdyby mi się w przyszłości podwinęła noga i podczas spłacania PSW straciłbym prace to po ilu ratach Sąd umorzy postępowanie?

Z góry dzięki za pomoc i odpowiedzi 😉

kmaro08
    Participant

1. Od kiedy obowiązuje powinno być napisane w postanowieniu, datą odniesienia jest tutaj data prawomocności.
    U mnie np było coś takiego: „(…) płatność w trzydziestu sześciu równych ratach po x zł do 10 dnia każdego miesiąca, począwszy od czwartego miesiąca po dniu uprawomocnienia się niniejszego postanowienia”
    2. Oczywiście, syndyk zwróci Ci te powiedzmy 5 tys. zł a Ty opłacisz pierwszą ratę. Co zrobisz z pozostałą częścią to już zależy od Ciebie, to są Twoje środki.
    3. Prawomocne postanowienie dot. ogłoszenia PSW kończy postępowanie. Prawidłowo wykonane PSW kończy proces upadłości tj. powoduje oddłużenie.
    4. Istnieje taka możliwość, ale trzeba do tego podejść ostrożnie i z przemyśleniem.
    5. Sąd sam z siebie nic Ci nie umorzy. Możesz oczywiście złożyć pismo z wnioskiem o zmianę PSW, jeśli sytuacja życiowa uległa pogorszeniu z przyczyn losowych.

Mateusz992
    Participant

Dzień Dobry ,

Chciałem zadać klika pytań bo się narodziły w głowie po zapoznaniu się z postanowieniem Sądu.

1. Ile czasu trwa uprawomocnienie się postanowienia 7 czy 14 dni, a może 30 dni ?
    2. Czy Wierzyciele dostają również to postanowienie i czy mogą skargę złożyć na to postanowienie, i jak to dalej wyglada ?

Pozdrawiam

kmaro08
    Participant

Postanowienie staje się prawomocne po 7 dnia, o ile nie zostanie wniesione zażalenie przez wierzycieli. W praktyce pismo z prawomocnym postanowieniem otrzymujesz dużo później (nawet po kilku miesiącach). W moim przypadku było po blisko dwóch miesiącach, oczywiście po wcześniejszym wysłaniu przeze mnie wniosku o doręczenie odpisu postanowienia PSW.
    Z tego co pamiętam, to jeśli rozprawa jest niejawna to sąd wysyła każdej ze stron postanowienie i wówczas wszyscy mają 7 dni na złożenie zażalenia (od dnia otrzymania listu). Jeśli rozprawa jest jawna to czas biegnie od dnia rozprawy.
    Złożenie zażalenia powoduje skierowanie sprawy do sądu wyższej instancji, tj. Sądu Okręgowego, który stwierdzi czy zażalenie jest zasadne czy też nie. W praktyce w większości przypadków wierzyciele nie wnoszą zażalenia, a jeśli już to Sądy Okręgowe je odrzucają (pewnie w 99% przypadków) 😉

• Ta odpowiedź została zmodyfikowana 1 year, 1 month temu przez kmaro08.
    Mateusz992
    Participant

Witam ,

Mam pytanie do was 23.12.2020 wierzyciele Ja i Syndyk dostali postanowienie o PSW, które było wydane 10.12.2020

Dzwoniłem wczoraj do Sądu i pytałem, czy postanowienie, które wydał Sąd jest już prawomocne, to Pani z sekcji upadłości powiedziała, że już powinno być , tylko trzeba złożyć wniosek koszt 20 zł i Sędzina stwierdzi.

1. Czy Sąd wyślę to do wszystkich uczestników postępowania tą prawomocność?

2. Czy muszę złożyć osobiście wniosek i uzyskać prawomocność i zacząć PSW ?

kmaro08
    Participant

Z tego co piszesz to postanowienie było na rozprawie niejawnej, dlatego też, wierzyciele (z tego co pamiętam), mają czas na zażalenie od momentu otrzymania postanowienia. Dlatego Sąd zanim klepnie prawomocność musi chwilę odczekać na ewentualne pisma otrzymane pocztą od wierzycieli. Wniosek możesz złożyć listownie poprzez pocztę. Jak będziesz miał prawomocny odpis to już powinieneś realizować PSW. Niemniej, ja bym proponował złożyć jak najszybciej ten wniosek o odpis oraz w przypadku opóźnień męczył sąd (np telefonicznie). Były przypadki, że niektórzy otrzymywali taki odpis po kilku kilkunastu miesiącach z datą prawomocności przynajmniej kilka miesięcy wstecz, a przecież często w psw jest tak, że masz rozpocząć spłatę miesiąc po uzyskaniu prawomocnosci.

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 15)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.