25% czy 50% zasiłek rehabilitacyjny

Forum Fora Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej 25% czy 50% zasiłek rehabilitacyjny

Przeglądajasz 4 wpisy - od 1 do 4 (z 4)
  • Autor
    Wpisy
    Rafal13
    Participant

Witam mam pytanie moje zarobki wynosza lekko powyżej średniej krajowej moj pracodawca przekazywał 25% pensji ze względu ze jestem na zasiłku rehabilitacyjnym. Syndyk wzywa mnie do zapłaty reszty pensji ponieważ twierdzi ze jeśli moje zarobki na zasiłku wynoszą powyżej średniej krajowej to jestem zobowiązany do zapłaty 50% a nie 25% bardzo proszę o potwierdzenie czy jest to prawda. Dziękuje

Andi7
    Participant

Po pierwsze czy syndyk wie, że nie pracujesz, a się rehabilitujesz? Zasadniczo zasiłki wypłacane przez FUS są objęte 25 procentowym zajęciem. Potrąceń dokonuje pracodawca na podstawie przepisów o egzekucji, lub sam organ ZUS jeśli jest bezpośrednim płatnikiem. Sam miałem ubaw, że bardziej opłacało się chorować niż pracować, gdyż będąc na zasiłku chorobowym otrzymywałem wyższe kwoty zasiłku niż wypłatę po potrąceniach od pracodawcy. Myślę, że masz nieorganiętego syndyka, który zamiast uzupełnić swoją wiedzę odnośnie zajęć egzekucyjnych i kwot wolnych, próbuje wpłynąć na Ciebie poprzez pozycję silniejszego. Po za tym niech wymaga od pracodawcy lub ZUS środków finansowych, a nie od Ciebie. Sam przecież sobie świadczenia nie wypłacasz!

Rafal13
    Participant

No właśnie zgadza się ale dostałem od niego pismo abym to ja zapłacił resztę skoro pracodawca wypłaca tylko 25% i z trzech miesięcy a ja już nie mam tych środków bo wydałem na życie… wie ze jestem na zasiłku rehabilitacyjnym i powiedział mi ze jak powyżej średniej krajowej zarabiam to 50 % zabiera i pytanie czy jest to prawda czy może mi ktoś pomoc i odpowiedzieć jak to powinno być ?

Andi7
    Participant

Poniżej wycinek komentarza o egzekucji ze świadczeń pieniężnych z FUS.

Do egzekucji ze świadczeń pieniężnych przysługujących z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa stosuje się przepisy o egzekucji ze świadczeń przewidzianych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin. Tak wynika z art. 833 § 5 K.p.c. oraz art. 10 § 3 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2016 r. poz. 599 z późn. zm.).

W myśl powołanych przepisów, przy dokonywaniu potrąceń ze świadczeń pieniężnych przysługujących z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tj. zasiłku chorobowego, opiekuńczego, macierzyńskiego oraz świadczenia rehabilitacyjnego) stosuje się przepisy ustawy emerytalnej. Z wymienionych świadczeń – po odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki i innych należności z tytułu podatku dochodowego – potrąca się m.in. sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych:

na zaspokojenie należności alimentacyjnych, do wysokości 60% kwoty zasiłku,

na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne, do wysokości 25% kwoty zasiłku.

W razie wystąpienia zbiegu potrąceń, w pierwszej kolejności dokonuje się potrąceń sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie należności alimentacyjnych, a w drugiej – należności innych niż alimentacyjne.

Proponuję udać się do ogarniętego radcy prawnego, który dobrze umotywuje Twoje pismo w obecnej sytuacji i w pierwszej kolejności odpowiadasz na zarzut syndykowi, a jak dalej będzie twierdził że wyżej wymienione kwoty są mu należne, pozostaje skarga do sędziego komisarza. Z całą pewnością musisz podjąć działanie odnośnie doręczonego pisma, gdyż brak czynności może rzutować na całokształt procesu upadłości.

Przeglądajasz 4 wpisy - od 1 do 4 (z 4)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.