lista wierzytelności

Forum Fora Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej lista wierzytelności

Przeglądasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 59)
  • Autor
    Wpisy
  • #194
    Anonim
    Nieaktywne

    Panie Mecenasie,
    na początku maja Sąd ogłosił moją upadłość. Zadłużenie jakie wówczas miałam dotyczyło:
    – kredytu hipotecznego oraz karty kredytowej w tym samym banku,
    – kredytu odnawialnego w drugim banku, na rachunek ten wpływały wówczas moje dochody
    – czynsz za mieszkanie
    pozostałe należności tj. prąd, gaz regularnie opłacałam i robię to do tej pory.
    Po ogłoszeniu upadłości syndyk wysłał stosowne pisma do wszystkich wierzyciel. W tym samym momencie, a było to ok 20 dni po ogłoszeniu moje konta w bankach zostały zablokowane.
    Otrzymałam właśnie listę wierzytelności od syndyka i różni się ona od aktualnego zadłużenia jakie jest mi znane. tzn. Bank, w którym miałam kredyt hipoteczny i kartę kredytową, zgłosił jedną kwotę, a ponieważ kredyt był w CHF, a bank podał kwotę w PL, nie wiem, czy zawiera ona całe moje zobowiązanie wobec banku wynikająca z kredytu i karty. Syndyk twierdzi, że chyba tak, ale to chyba nie daje mi spokoju. Czy może to oznaczać, że zadłużenie na karcie będzie wciąż moim długiem, o który bank kiedyś się do mnie upomni?
    Drugie pytanie to kredyt odnawialny do ROR. W dniu ogłoszenia upadłości na rachunku znajdowały się pewne środki, bo wpłynęły mi alimenty ( kilkaset zł) kilka dni później wydatkowałam te pieniądze i na koncie widniały już zaległość na całą kwotę kredytu. Bank jednak zgłaszając wierzytelność podał kwotę na dzień ogłoszenia upadłości, czyli te kilkaset zł niższą. Co teraz, czy to oznacza, że resztę będzie wciąż moim długiem wobec tego banku?
    Trzecie, ostatnie pytanie dotyczy czynszu za mieszkanie, w którym wciąż mieszkam, a które w niedługim czasie zostanie sprzedane przez syndyka. Przed ogłoszeniem upadłości nie płaciłam czynszu. Spółdzielnia zgłosiła syndykowi kwotę zadłużenia na dzień ogłoszenia upadłości. Ja niestety wciąż tego czynszu nie płaciłam, moje zadłużenie wobec spółdzielni wzrosło więc znacznie. Co z zaległościami wobec spółdzielni, które powstały po ogłoszeniu upadłości, czy muszę zapłacić je ze środków własnych?
    Bardzo proszę o odpowiedź. Jestem bardzo zaniepokojona. Utrzymuję się ze świadczenia pielęgnacyjnego na niepełnosprawne dziecko. Moje4 dochody oprócz tego to zasiłki na dzieci oraz alimenty na dzieci. Samotnie wychowuję dzieci. Czy to może oznaczać, że mimo ogłoszonej w maju upadłości, mimo stratu mieszkania, wciąż pozostaną mi długi? Jak Sąd podejdzie do mnie w momencie ustalania planu spłaty wierzycieli. Mam ogromną nadzieję na umorzenie, czy powyższa sytuacja może wpłynąć na decyzję Sądu? Czy po ogłoszeniu upadłości, mimo że wcześniej juz nie płaciłam czynszu za mieszkanie, teraz muszę to robić? Bardzo proszę o pomoc w odpowiedzi na te pytania

    #197
    adw. Michał Hajduk
    Administrator

    Umorzenie zadłużenia będące skutkiem przeprowadzenia procedury upadłości konsumenckiej obejmuje całość zobowiązań dłużnika, bez względu na to w jakiej kwocie zostały one zgłoszone przez wierzyciela, a nawet czy w ogóle zostały zgłoszone. O tym jakie zobowiązania nie podlegają umorzeniu może Pani przeczytać TUTAJ
    Zobowiązania powstałe po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej nie podlegają umorzeniu. Wszelkie zobowiązania powstałe po tej dacie powinny być spłacone.
    O planie spłaty wierzycieli i zasadach jego ustalania przeczyta Pani TUTAJ

    #198
    Anonim
    Nieaktywne

    Dziękuje bardzo za odpowiedź. Bardzo proszę jeszcze o odpowiedź, czy jeżeli po ogłoszeniu upadłości powstały mi zobowiązania, których jeszcze nie uregulowałam tj. czynsz za mieszkanie, to czy będzie to miało znaczenie dla Sądu przy zakańczaniu rocedury upadłościowej. Czy mam czas na spłacenie tych zobowiązań w dowolnym terminie, czy muszę to zrobić przed posiedzeniem sądu

    #199
    adw. Michał Hajduk
    Administrator

    Zobowiązania powstałe po ogłoszeniu upadłości i niewykonane w toku postępowania uwzględnia się w planie spłaty wierzycieli w pełnej wysokości,przy czym ich spłata może być rozłożoną na raty na czas nie dłuższy niż przewidziany na wykonanie planu spłat wierzycieli.

    #201
    Anonim
    Nieaktywne

    Czy jeżeli w moim przypadku Sąd zdecydowałby o nie ustalaniu planu spłaty wierzycieli, a umorzeniu zadłużenia, czy umorzeniu ulegną wszystkie długi, czy powstałe po ogłoszeniu mimo wszystko trzeba będzie spłacić i przedłuży to całą procedurę zakończenia postępowania?

    #204
    adw. Michał Hajduk
    Administrator

    W mojej ocenie umorzone powinny zostać wszystkie zobowiązania, które mogłyby zostać objęte planem spłaty wierzycieli, a więc również zobowiązania powstałe po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Niestety przepis nie są zbyt precyzyjne, co w praktyce może rodzić spory co do ich należytej interpretacji.

    #302
    karolina86
    Uczestnik

    Panie Mecenasie, rozmawiałam ze swoim syndykiem, jutro mija miesiąc od ogłoszenia w monitorze- żaden z wierzycieli się nie zgłosił – usłyszałam, że to problem, że mam czekać i syndyk będzie do mnie dzwonił.
    Czy rzeczywiście brak zgłoszeń ze strony wierzycieli jest problemem ?

    #303
    adw. Michał Hajduk
    Administrator

    Zależy jak na to spojrzeć. Przepisy nie przewidziały bowiem takiej sytuacji, w związku z czym może to być problematyczne w dalszym toku postępowania. Powstaje np. pytanie co w takim razie z Planem Spłaty Wierzycieli. Na to pytanie i wiele innych z tym związanych kwestii nikt na razie nie jest w stanie jednoznacznie odpowiedzieć. Niemniej taka sytuacja nie może stanowić podstawy do umorzenia postępowania upadłościowego.

    #304
    karolina86
    Uczestnik

    Dziękuję, a czy jest art., który mówi, że taka sytuacja nie stanowi podstawy do umorzenia ? Syndyk powiedział, że to sprawa nie na telefon, więc wolę być przygotowana na to co mi powie.

    #305
    adw. Michał Hajduk
    Administrator

    Przepisy wskazują jedynie kiedy może dojść do umorzenia. Wśród okoliczności uzasadniających umorzenie postępowaniom nie ma zaś takiej sytuacji jaką Pan wskazał.

    #306
    Anonim
    Nieaktywne

    Faktycznie, ciekawa sytuacja – może to sugerować, ze żadnych długów Pan/Pani nie ma. 🙂
    Z drugiej strony, to że miesiąc upłynął, to jeszcze za wcześnie powiedzieć, że nikt się nie zgłosił, bo w ostatnim 30 dniu wierzyciel jeśli nada na Poczcie Polskiej list do syndyka, to się zmieści w terminie.
    Inna sprawa, że IMHO będzie więcej takich spraw, że nikt się nie zgłasza, szczególnie iż część upadających ma długi sprzed np. 15-20 lat, więc prawdopodobieństwo że nikt się nie zgłosi jest sporo większe, niż jeśli chodzi o dług sprzed np. 1 roku.
    Proszę dać znać co syndyk zrobi/zrobił?

    #307
    karolina86
    Uczestnik

    ja mam własnie takie stare sprawy. Syndyk powiedział , że mamy jeszcze czekać i będzie dzwonił. Dam znać jak się odezwie

    #308
    adw. Michał Hajduk
    Administrator

    Takich spraw jest coraz więcej. Np. bank Alior przyjął taką strategię i w żadnej znanej mi sprawie nie dokonuje zgłoszenia wierzytelności – potwierdzają to mi również znajomi syndycy. Obawiam się, że problemy i kombinacje zaczną się po zakończeniu postępowania upadłościowego i wierzyciele jakimiś pokrętnymi interpretacjami przepisów będą próbować wykazywać, że skoro nie brali udziału w postępowaniu upadłościowym, to ich wierzytelność nie została umorzona. Czas pokaże.

    #309
    Agneta
    Uczestnik

    Wierzyciele mogą zgłaszać się nawet wciągu kilku miesięcy. Tak było w mim przypadku. W ciągu miesiąca syndyk poinformował mnie, że żadne zgłoszenie wierzytelności nie wpłynęło, ale w ciągu następnych trzech miesięcy , były wszystkie.Następnie syndyk ustalał kwoty zgłoszone i porównywał z moimi i komornika dokumentami, tworzył sprawozdania ,które przywoził mi do podpisu, ze zgadzam się z kwotą wierzytelności.

    #310
    karolina86
    Uczestnik

    * Agneta a ile u Ciebie to wszystko trwało ?
    * Panie Mecenasie a jest taka szansa, że wtedy dług nie zostanie umorzony ? mimo postanowienia ?

Przeglądasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 59)
  • Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.